Poczta Polska otrzymała nasze dane. Sprawą zajęła się prokuratura.. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Maja 2020

Prokuratura nie pozostawi tak udzielania danych Poczcie Polskiej. Ogromne konsekwencje

Poczta Polska otrzymała nasze dane wraz ze spisem wyborców. Zostały przekazane je gminy. Sprawą zajęła się już prokuratura, nie ominie to żadnej gminy, która podała spółce dane obywateli. Jak informuje w piątek "Rzeczpospolita", to efekt działań organizacji pozarządowej.

Prokuratorzy zajmą się gminami odpowiedzalnymi za przekazanie spółce spisy wyborców wraz z ich danymi wrażliwymi.

Pilny apel służb medycznych do Polek i Polaków. Liczy się każda pomoc, reakcja musi być natychmiastowaPilny apel służb medycznych do Polek i Polaków. Liczy się każda pomoc, reakcja musi być natychmiastowaCzytaj dalej

Poczta Polska otrzymała nasze dane. Sprawą zajęła się prokuratura

Dziennik "Rzeczpospolita" donosi, że Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła sprawdzić, ile dokładnie gmin przekazało Poczcie Polskiej rejestry wyborców z ich danymi. Gminy, które się tego dopuściły, mogą liczyć się z dużymi konsekwencjami. 

"Anonimowe e-maile z Poczty Polskiej z taką prośbą trafiły do samorządowców w całym kraju w nocy z 22 na 23 kwietnia. Rejestry były potrzebne do organizacji wyborów 10 maja drogą korespondencyjną. Większość samorządowców od razu zadeklarowała, że danych nie da. By ustalić, ile gmin pozytywnie odpowiedziało na e-maila, Sieć Obywatelska wystąpiła do wszystkich z nich" - czytamy w artykule dziennika.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Minister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesienią
2. RMF: Bez kolejnego luzowania obostrzeń. W Kancelarii Premiera podjęto ważną decyzję

Dziennik przypomina, że w Polsce jest 2477 gmin. "Sieć Obywatelska dostała odpowiedzi z niemal połowy. Wynika z nich, że gmin, które przekazały dane poczcie, jest stosunkowo niewiele - 106. Rejestrów wyborców nie podało 658 gmin, a z 342 odpowiedzi dla Watchdog Polska nie wynika jednoznaczne, jaka była decyzja" - wskazuje "Rzeczpospolita".

"Sieć Obywatelska chce zawiadomić prokuraturę w sprawie wszystkich samorządów, które pozytywnie odpowiedziały na żądanie poczty. Zawiadomienia trafiły już w sprawie gmin: Boguty-Pianki, Dobra (małopolskie), Gielniów, Klonowa, Łochów, Nurzec-Stacja, Pniewy (mazowieckie), Radziłów, Siemiątkowo, Smyków, Widawa i Witonia" - informuje dziennik.

Jak podaje "Rzeczpospolita, przyczyną zawiadomień jest to, że "w momencie, gdy Poczta Polska wysyłała żądania przekazania rejestrów, nie miała do tego podstawy prawnej". 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy zbadali próbki 17 milionów ludzi. Cztery grupy szczególnie narażone na śmierć z powodu wirusa
  2. Kandydat na prezydenta Polski został zatrzymany przez policję
  3. Skończyła Ci się ważność paszportu? Urzędnicy nie pozwolą złożyć Ci wniosku, będą zadawali pytania
  4. Duży protest w samym centrum stolicy. Kierowcy zablokowali ruch, o co chodzi?
  5. Popularny tygodnik radził chorym na depresję ciążę na poprawę humoru. Opublikował obraźliwą grafikę, teraz się tłumacz
  6. RMF: Nie będzie luzowania obostrzeń od poniedziałku. Jest nowa data

Źródło: Rzeczpospolita / rmf24.pl