Poczta Polska naruszyła prawo o ochronie danych? Ma to związek z wyborami prezydenckimi, które miały odbyć się w formie korespondencyjnej.. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 6 Lipca 2020

Poczta Polska otrzyma pozew za nielegalne przetwarzanie danych? Może dotyczyć każdego, chodzi o dane z rejestru PESEL

Poczta Polska naruszyła prawo o ochronie danych? Ma to związek z wyborami prezydenckimi, które miały odbyć się w formie korespondencyjnej 10 maja. Do sądu trafił w piątek pozew przeciwko spółce. Zdaniem prawnika doszło do nielegalnego przetwarzania danych osobowych. O sprawie informuje Rzeczpospolita.

10 maja miały się odbyć wybory prezydenckie, jednak przez epidemię koronawirusa w konsekwencji doszło do ich przełożenia na późniejszy termin. Uprzednio jednak z uwagi na koronawirusa miały zostać przeprowadzone w formie korespondecyjnej. 9 maja weszła w życie tzw. ustawa kopertowa, która miała na celu umożliwienie wyborów w takiej formie. W momencie, gdy ustawa była jeszcze procedowana w Senacie, Poczta Polska zażyczyła sobie od samorządów przekazania danych ze spisów wyborców. Samorządy jednak odmówiły, lecz szybko okazało się, że poczta mimo to już dysponuje danymi obywateli z rejestru PESEL. Udostępnić je spółce miało Ministerstwo Cyfryzacji.

Oficjalny i pilny wniosek o ujawnienie tożsamości osoby, która nie wylogowała się w Sejmie. Afera na całą PolskęOficjalny i pilny wniosek o ujawnienie tożsamości osoby, która nie wylogowała się w Sejmie. Afera na całą PolskęCzytaj dalej

Poczta Polska naruszyło prawo o ochronie danych? Jest pozew przeciwko spółce

W piątek do sądu okręgowego w Warszawie trafił pozew przeciwko Poczcie Polskiej w tej sprawie wyborów prezydenckich z 10 maja. Zdaniem części opinii publicznej oraz Wojciecha Klickiego, prawnika i wieloletniego członka zespołu Fundacji Panoptykon, spółka Skarbu Państwa uzyskała dane nielegalnie i bez podstawy prawnej. Klicki postanowił złożyć pozew.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Okropny gest, wulgarne słowa wobec osoby ze środowiska LGBT. Na pomoc rzucili się obcy ludzie
2. Zakaz wychodzenia z domów w turystycznym kurorcie. Władze Hiszpanii podjęły decyzję

Na stronie fundacji Klickiego pojawiło się oświadczenie w tej sprawie wraz z apelem o poważne traktowanie naszych praw i danych. - Jeśli sąd stwierdzi, że poczta złamała prawo, nakaże jej usunąć dane lub zweryfikuje, czy – zgodnie z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zapewnieniami – rzeczywiście usunęła dane milionów obywateli ze swoich baz, a także nakaże spółce przeprosiny i zasądzi symboliczne odszkodowanie - czytamy na stronie Fundacji Panoptykon. - Jeśli sąd przyzna nam rację, będzie to jasny sygnał dla polityków, że muszą traktować poważnie prawa obywateli. Otworzy się też furtka do podważenia innych działań rządu, które naraziły prywatność obywateli pod pretekstem walki z pandemią koronawirusa (np. nakazanie operatorom telekomunikacyjnym udostępnienia rządowi lokalizacji osób poddanych kwarantannie) - dodano.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl wstrzymuje współpracę z największą rzeźnią w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem Polaków
  2. Armagedon nad Zegrzem, miasto wysyła ostrzeżenie. Tłumy ludzi ruszyły nad wodę, trudno jest wyjechać
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. Ufo nad Japonią? Rząd kraju nie ma pojęcia czym jest tajemniczy obiekt

Źródło: Rzeczpospolita