Płaca minimalna wzrośnie. needpix.com
Źródło: needpix.com
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Grudnia 2019

Masz staż pracy? Dostaniesz nawet kilkaset złotych podwyżki

Płaca minimalna o około 15 proc. wyższa niż w poprzednim roku to niejedyny prezent, jaki Polki i Polacy otrzymają od stycznia. Zwłaszcza ci, zatrudnieni w sektorze państwowym, mogący pochwalić się długim stażem pracy.

Wśród szczęśliwców znalazła się Pani Bożena, czytelniczka finanse.wp.pl, sprzątaczka z 20-letnim stażem w szkole podstawowej na Dolnym Śląsku Na łamach portalu pochwaliła się niespodziewaną podwyżką od pracodawcy. Przed świętami otrzymała od niego prezent w postaci decyzji o zwiększeniu jej pensji z 2600 do 3120 zł brutto. Ma to bezpośredni związek z podwyżką płacy minimalnej. Do tej pory otrzymujący ją pracownicy budżetówki byli ofiarami pogmatwanych przepisów.

Zaplanuj przelewy. Banki ostrzegają przed utrudnieniami, przez które możesz słono zapłacićZaplanuj przelewy. Banki ostrzegają przed utrudnieniami, przez które możesz słono zapłacićCzytaj dalej

Płaca minimalna w górę. Do tego tzw. wysługa lat

Teoretycznie pracownicy sektora państwowego otrzymywać powinni dodatek za staż pracy. Tzw. "wysługa lat" przysługuje osobom, związanym z danym zakładem od co najmniej 5 lat. Na początku wynosi 5 proc. pensji i z każdym rokiem wzrasta o 1 proc.

Do tej pory ta forma gratyfikacji nie zdawała egzaminu w przypadku pracowników, zarabiających w budżetówce pensję minimalną. Przez pogmatwane przepisy, dodatek był w nią wliczany. W rezultacie pracownik nie był w żaden sposób, dodatkowo nagradzany.

Od przyszłego roku wszystko się zmieni. Dodatek stażowy będzie doliczany do podstawy, której wysokość wynosić musi co najmniej 2600 zł, czyli tyle, ile nowa płaca minimalna. Do tej pory wynosiła ona 2250 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotych

3. Ogłoszenie o pracę w TVP podbija sieć. Telewizja nie świeci przykładem

4. Radio Maryja histerycznie próbuje ratować Rydzyka. Przestraszył się papieża Franciszka?

5. Psiak nie miał wypadku, taki się urodził. Miał wiele szczęścia trafiając na cudownych ludzi

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala