PKO BP ostrzega klientów przed oszustami.. Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Lutego 2020

Klienci PKO BP w niebezpieczeństwie. Bank ostrzega

PKO BP ostrzega swoich klientów przed oszustami, którzy mogą przejąć kontrolę nad naszymi rachunkami. Największy bank w Polsce wydał ostrzeżenie przed oszustwem na PSD2. Dyrektywa ta weszła w życie 14 września. O co chodzi? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

PKO BP ostrzega przed sprytnym, nowym sposobem oszustów. Chodzi bowiem o oszustwo na PSD2, czyli na wykorzystanie dyrektywy która weszła w życie 14 września. Przestępcy podszywają się przez telefon pod pracowników banku PKO BP i proszą o zainstalowanie specjalnego oprogramowania. Tym sposobem przejmują kontrolę nad naszymi rachunkami.

Nie płacicie abonamentu RTV? Zapłacicie, zaczyna się polowanieNie płacicie abonamentu RTV? Zapłacicie, zaczyna się polowanieCzytaj dalej

PKO BP ostrzega swoich klientów przed oszustami. Zachowaj czujność i nie daj się zmanipulować

"Oszuści udają pracowników PKO Banku Polskiego, powołują się na dyrektywę PSD2 i proszą o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, które prześlą mailem" - czytamy w ostrzeżeniu na stronie internetowej banku PKO BP.

Oprogramowanie to ma pozornie służyć autoryzacji transakcji, a tak naprawdę może posłużyć do wyłudzania danych logowania i kodów autoryzacyjnych.

"Nie podawaj rozmówcy żadnych danych, nie zgadzaj się na przesłanie oprogramowania i natychmiast poinformuj nas o tej sytuacji" - upomina PKO BP.

PKO BP ostrzega swoich klientów, żeby pod żadnym pozorem nie ulegli prośbom i manipulacjom ze strony oszustów. Należy zachować czujność i ostrożność oraz mieć świadomość, że istnieje taki problem. Jeśli bowiem klient zaufa i uwierzy oszustowi, udającemu pracownika banku, i tym samym uruchomi załącznik fałszywej wiadomości, prawdopodobnie zainstaluje na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom zdobycie poufnych danych logowania do bankowości elektronicznej oraz autoryzacji transakcji. W ten sposób oszuści przejmą kontrolę nad naszym rachunkiem.

"Uwaga na osoby podszywające się przez telefon pod pracowników banku. Oszuści udają pracowników PKO Banku Polskiego, powołują się na dyrektywę PSD2 i proszą o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, które prześlą mailem. Oprogramowanie to ma pozornie służyć autoryzacji transakcji, a tak naprawdę może wyłudzać dane logowania i kody autoryzacyjne. Nie podawaj rozmówcy żadnych danych, nie zgadzaj się na przesłanie oprogramowania i natychmiast poinformuj nas o tej sytuacji.
Jeśli uruchomisz załącznik takiej fałszywej wiadomości, prawdopodobnie zainstalujesz na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Oprogramowanie to pozwoli przestępcom zdobyć poufne dane logowania do bankowości elektronicznej oraz autoryzacji transakcji. W ten sposób oszuści mogą przejąć kontrolę nad Twoim rachunkiem.
Oszust podszywający się pod pracownika banku może też prosić Cię o wyrażenie specjalnej zgody na administrowanie danymi osobowymi. Fałszywy „dokument” z taką zgodą otwiera się po wpisaniu danych w okienku wyświetlonym przez złośliwe oprogramowanie" - czytamy w pełniejszej wersji ostrzeżenia banku PKO BP.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Minimalne wynagrodzenie poszło w górę, jednak nie każdy dostał podwyżkę. Pracodawcy znaleźli sposób

2. 13 dzieci nie żyje, 40 jest rannych. W zagranicznej szkole doszło do tragedii

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Mąż w brutalnie szczerych słowach o Agacie Dudzie. Pierwsza dama może zalać się łzami