Atak na PKO BP. materiały prasowe PKO BPŹródło: materiały prasowe PKO BP
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 17 Lutego 2021

Cyberatak na PKO BP. Ostrzeżenie dla klientów

PKO BP padło ofiarą cyberprzestępców. Jak donosi Radio Zet, w internecie pojawiła się strona, łudząco podobna do oficjalnej domeny banku. W ten sposób bandyci próbują wyłudzić dane logowania się do kont bankowych klientów PKO. Warto zachować szczególną ostrożność.

  • Strona PKO BP została podrobiona przez cyberprzestępców
  • Klienci, którzy pomylą strony, mogą paść ofiarą złodziei
  • O sytuacji informują przedstawiciele CERT Orange Polska

Hakerzy zaatakowali instytucję PKO BP. Klienci banku proszeni są o szczególną uwagę. 

PKO BP ofiarą cyberprzestępczości 

Zuchwali hakerzy wznowili ataki na instytucje bankowe. Tym razem ich ofiarą padło PKO BP. Klienci, chcący zalogować się na swoje konto, mogą przypadkowo trafić na stronę, która niemal w pełni przypomina tę, na której zazwyczaj wpisują swoje loginy i hasła

O sytuacji informuje na swoim Twitterze CERT Orange Polska, instytucja powołana do przeciwdziałania i reagowania na ataki cyberprzestępcze. W wydanym przezeń komunikacie czytamy, że Polacy łatwo mogą zostać wprowadzeni w błąd przez oszustów. 

Tadeusz Rydzyk i Lux Veritatis staną przed sądem w procesie karnymTadeusz Rydzyk i Lux Veritatis staną przed sądem w procesie karnymCzytaj dalej

- Trzeba przyznać przestępcom, że z doborem domeny trafili bardzo dobrze. Mniej świadomi cyfrowi użytkownicy mogą nie zwrócić uwagi, że między iko oraz pkobp nie ma kropki, lecz dywiz - tłumaczą. 

- Oczywiście oznacza to, że domena nie ma nic wspólnego z bankiem PKO BP. Została utworzona tydzień temu u niemieckiego registrara EPAG - przestrzegają w wydanym komunikacie przedstawiciele CERT Orange Polska. . 

Skutki ataku 

Klienci PKO BP, którzy nie zauważą różnicy między oficjalną stroną banku, a tą stworzoną przez oszustów, mogą paść ofiarą kradzieży środków finansowych ze swojego konta. 

Po wejściu na fałszywą domenę, na urządzeniach klientów instaluje się bowiem złośliwe oprogramowanie, które w łatwy sposób może przechwycić loginy i hasła, którymi logujemy się do naszych kont bankowych. 

- Rzut oka na Whois domeny wskazuje status: "Trwa postępowanie wyjaśniające [REGISTERED, ze statusem clientHold/serverHold]", jednak strona jest jeszcze dostępna - z wyjątkiem sieci Orange Polska, gdzie schowaliśmy ją od razu za CyberTarczą - tłumaczą przedstawiciele CERT Orange Polska. 

Hakerzy coraz częściej przypuszczają zuchwałe ataki na strony internetowe banków. O wszelkich nieprawidłowościach warto jak najszybciej informować odpowiednie służby i przedstawicieli instytucji.

Źródło: radiozet.pl, cert.orange.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: