PKO BP. (zd. il.) Wikimedia Commons/MOs810
Źródło: (zd. il.) Wikimedia Commons/MOs810
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 14 Września 2020

Największy bank w Polsce nie ma złudzeń. Ucierpią wszyscy klienci?

PKO BP będzie miało kłopoty? W rozmowie z PAP prezes Zbigniew Jagiełło rozwiewa wszelkie wątpliwości. Okazuje się, że nadchodzi ciężki czas, również dla polskich banków.

Zbigniew Jagiełło nakreślił kondycję sektora bankowego w najbliższym czasie. Z relacji wynika, że będzie tylko gorzej.

Polsat: nagła awantura na antenie, posypały się wulgaryzmy i wyzwiska. Widzowie oniemieliPolsat: nagła awantura na antenie, posypały się wulgaryzmy i wyzwiska. Widzowie oniemieliCzytaj dalej

Prezes PKO BP o przyszłości polskich banków

W rozmowie z PAP, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło nie pozostawia żadnych złudzeń. - Kondycja sektora bankowego w najbliższym czasie jeszcze się pogorszy wobec stanu na koniec lipca 2020 roku, gdyż banki mocniej odczują efekty obniżki stóp procentowych - stwierdził. Co to oznacza dla mniejszych banków? Niestety konieczność poszukiwania nowego inwestora.

Niedawno mogliśmy dowiedzieć się z danych podanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak wyglądają wyniki całego sektora bankowego od początku 2020 roku do lipca. Okazuje się, że 17 banków, z czego 9 to banki komercyjne, a 8 to spółdzielcze - mają straty w wysokości 1 mld zł, a ich udział to 10,1 proc. w aktywach sektora. Prezes PKO BP powiedział wprost, że oczekiwaną stopą zwrotu kapitału było aż 12 proc., co w obecnym czasie jest niemożliwe.

Prawie nikt nie pamięta, co robili w przeszłości ulubieńcy z Dzień Dobry TVN. Tego się nie spodziewaciePrawie nikt nie pamięta, co robili w przeszłości ulubieńcy z Dzień Dobry TVN. Tego się nie spodziewacieCzytaj dalej


"Banki będą akceptowały klientów kredytowych i innego typu transakcje, gdzie ta stopa zwrotu jest niższa. Najlepsze banki w Polsce po pierwszym półroczu mają stopę zwrotu w okolicach 9-10 proc., ale ona obniży się. Najsłabszy z punktu widzenia przychodów odsetkowych będzie III kwartał i może też częściowo IV kw. Potem nastąpi stabilizacja" - stwierdził.

DZISIAJ GRZEJE:
1. "Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"
2. Najlepszą przekąskę na wieczór zrobisz z niedzielnego rosołu. Błyskawiczna galaretka podbije podniebienia domowników

Jakie konsekwencje będzie niosło to dla klientów? "Klienci banków, które będą zagrożone, raczej będą szukali bezpieczniejszych instytucji, a my zawsze w czasach niepewności jesteśmy uważani za bezpieczną przystań. Dodatkowo klienci poszukują teraz metod bankowania, które nie wiążą się z koniecznością odwiedzenia placówek bankowych. I to znowu jest woda na młyn PKO BP" - powiedział.

Prezes PKO BP opowiedział również o nowej strategii banku: "Nową strategię PKO Bank Przyszłości ogłosiliśmy w listopadzie 2019 roku. Na skutek pandemii zdezaktualizowały się ujęte w niej cele finansowe, czyli zysk netto, zwrot kapitału, koszty do dochodów itd. Natomiast sama strategia pozostaje aktualna. Wyznaczone w niej kierunki, czyli dalsza digitalizacja, automatyzacja, używanie narzędzi sztucznej inteligencji – na skutek zmian wywołanych pandemią, jeszcze zyskały na znaczeniu".

Stało się, Katarzyna Dowbor musi się przygotować. 5 października wszystko się okażeStało się, Katarzyna Dowbor musi się przygotować. 5 października wszystko się okażeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicze nasiona z Chin zbadane. Wiemy już co docierało w paczkach
  2. Właśnie się zaczęło, Tłumy ludzi na ulicach. Niezbędna była pomoc ratowników medycznych
  3. Jarosław Kaczyński oszukał wyborców? Nici z obietnicy podwyżek
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie

Źrodło: Bankier.pl, PAP