PKO BP. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 7 Października 2020

Uwaga, oszuści rozpoczęli "masowe" działania. Atakują na wielu płaszczyznach, warto się przygotować, ostrzega PKO BP

Bank PKO BP regularnie wydaje ostrzeżenia przed oszustami. Fałszywe maile, niejasne wiadomości oraz podejrzane komunikaty nabierają masowego charakteru. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę podczas korzystania z sieci. Warto się zainteresować i przygotować, by nie stracić pieniędzy.

Oszuści oraz złodzieje regularnie szukają sposobów na zdobycie poufnych danych od Polek i Polaków. Ofiarami ataków często padają klienci PKO BP. W mediach społecznościowych oraz na skrzynkach mailowych umieszczane są niepokojące komunikaty. Adresaci podobnych wiadomości powinni odpowiednio się przygotować. Niezbędnych informacji mogą dostarczyć nam przedstawiciele grupy "CERT Polska". Warto też śledzić bieżące komunikaty instytucji finansowych. To właśnie tam możemy zweryfikować wszelkie doniesienia. Na oficjalnej stronie PKO BP widnieje ważne ostrzeżenie "Zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku - nie reaguj na nie, nie klikaj w linki, nie ujawniaj swoich danych".

Spektakularna wpadka na żywo w Spektakularna wpadka na żywo w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący nie mogli powstrzymać salw śmiechu, przypominamyCzytaj dalej

Bank PKO BP ostrzega. Warto się przygotować

Jedną z ostatnich metod praktykowanych przez złodziei były maile, z prośbą o zalogowanie się na swoje konto. Przedstawiciele "CERT Polska" natychmiastowo nagłośnili kampanię oszustów. Redaktorzy portalu Dobreprogramy.pl wyjaśnili, że działanie to polega na wpisaniu swoich wrażliwych danych na platformie nienależącej do systemów PKO BP. Dzięki temu hakerzy mogą z łatwością wejść i podejmować czynności na naszych kontach. "Uwaga! Ostrzegamy przed nową kampanią wyłudzającą dane logowana do bankowości PKO Bank Polski. Ofiary masowo dostają e-maile z fałszywą informacją o zablokowaniu konta. Złośliwa domena to ipko-securpl[.]com i jest już na naszej liście ostrzeżeń. Uważajcie, przekażcie znajomym i pamiętajcie o zgłaszaniu podejrzanych wiadomości pod adresem https://incydent.cert.pl" - alarmowali członkowie "CERT Polska" na Facebooku. Próby zdobywania poufnych informacji przebiegają jednak na wielu płaszczyznach. Drugą z nich jest niecodzienna reklama umieszczona w społecznościowym medium.

Gwiazdor serialu Gwiazdor serialu "Klan" Jacek Borkowski przekazał, że jest gejem. Okazało się, że celowo skłamałCzytaj dalej

"CERT Polska" dostrzegło promowany post, w którym poproszono o zainstalowanie podejrzanej aplikacji. Oszustów podszywających się pod PKO BP zdradził pewien szczegół. Autorzy ostrzeżenia wyjaśnili, na czym polega niebezpieczny zabieg. Zwrócili też uwagę na jeden szczegół, który zdradza złodziei, podszywających się pod PKO BP. "Ostrzegamy przed nową kampanią malware na smartfony Android zachęcającą do instalacji poprzez reklamy Facebooka" - tłumaczyli eksperci. Wskazali też, że komunikat został sporządzony za pomocą translatora. Złośliwa domena może wyrządzić niemałe szkody. "Cyberprzestępcy obiecują pieniądze za aktualizację pobraną z reklamy. Malware to rodzina Alien (wywodząca się z Cerberusa) służąca do kradzieży środków z kont bankowych. Komunikat został przygotowany niestarannie za pomocą translatora" - komentowali członkowie "CERT Polska".

Wszyscy klienci Banku Millennium powinni wiedzieć. Mogliście nie zauważyć bardzo ważnych zmian, były konieczneWszyscy klienci Banku Millennium powinni wiedzieć. Mogliście nie zauważyć bardzo ważnych zmian, były konieczneCzytaj dalej

Kolejne działanie również przebiega za pośrednictwem wiadomości e-mail. Przestępcy przedstawiający się jako pracownicy PKO BP prosili wówczas o dokonanie aktualizacji systemu zabezpieczeń. Niezbędne było potwierdzenie swoich danych osobowych oraz aktywowanie linku. "Musisz aktywować nowy system zabezpieczeń internetowych. [...] Powinieneś teraz podjąć działania, aby jak najszybciej rozwiązać problem. Sprawdź informacje o swoim koncie, klikając łącze poniżej" - czytamy w przykładowej wiadomości. PKO BP wielokrotnie apelowało do swoich klientów, by wszelkie dane logowania wprowadzali ręcznie. "Logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie - nie korzystaj z linków!" - ostrzega instytucja finansowa. Osoby dobrze obeznane z mediami społecznościowymi mogą uznać ważne komunikaty za błahe. Warto jednak podkreślić, że wielu Polaków wciąż nabiera się na podobne praktyki.

W czerwcu PKO BP zaalarmowało o jeszcze ciekawszej metodzie złodziei. Część klientów mogło otrzymać maila z prośbą o potwierdzenie wykonania konkretnej operacji. Niepozorny mail zawiera załącznik, który zawiera złośliwe oprogramowanie. Co więcej, uwiarygodniono też adres nadawcy."Treść maila sugeruje, że zawiera on „Potwierdzenie operacji” i nakłania do otwarcia załącznika „Potwierdzenie transakcji.xls”. Jego uruchomienie powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że adres nadawcy został zmieniony na potwierdzenie@ipko.pl, żeby uwiarygodnić korespondencję" - zawiadamiali wówczas pracownicy PKO BP.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W nieludzki sposób zabito kota. Nie da się opisać, co zrobili z nim później
2. Wystarczy zmieszać go z chudym twarogiem, jogurtem i miodem. Niesamowita pasta na bazie oleju lnianego potrafi zdziałać cuda
3. Gwiazdor TVP uległ tragicznemu wypadkowi. Dramatyczny apel o pomoc, nie jest dobrze

Bank PKO BP prowadzi całodobową infolinię. Podobne ataki są przeprowadzane w stosunku do klientów innych instytucji finansowych. Pamiętajmy, by w przypadku omyłkowego ujawnienia swoich danych, natychmiastowo skonsultować się z usługodawcą. PKO BP apelowało o kontakt z konsultantem pod numerem 800 302 302. Skorzystanie z teleporady nie wiąże się z opłatami, jeśli mieszkasz na terenie Polski.

PKO BP

PKO BP

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucja
  2. CBA weszło do warszawskiego ratusza. Chodzi o korupcję, będzie śledztwo
  3. Sośnierz wulgarnie obraża 17-letnią ofiarę gwałtu, internauci oburzeni. O co chodzi?
  4. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej jest zmartwiona sytuacją LGBT w Polsce. "Widać niepokojący trend. Będziemy się przyglądać"
  5. Porażające zdjęcie ze ślubu. Ból i cierpnie są słowami, które nie mogą oddać, co wydarzyło się z panną młodą
  6. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości

Źródło: [PKO BP/Dobreprogramy.pl/Facebook/CERT Polska]