PKO BP. Marek BAZAK/East News
Źródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 1 Września 2020

Radykalne kroki PKO BP, Santander Bank Polska i NBP. Klienci nie skorzystają już z usługi

Epidemia koronawirusa w znaczącym stopniu odbiła się na działaniu banków komercyjnych. Od początku lockdownu, z lokat bankowych w Polsce wycofano aż 53 miliardy złotych. Prognozy na następne miesiące nie wyglądają wcale lepiej. Kolejne banki po PKO BP zawieszają oferowanie lokat.

Nigdy wcześniej w historii nie było tak dużego odpływu pieniędzy z lokat bankowych. Banki komercyjne reagują na obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski i same zawieszają oferowanie lokat bankowych.

Tadeusz Rydzyk w poważnych tarapatach. Pan Marek poszedł do sądu, nie mógł odpuścićTadeusz Rydzyk w poważnych tarapatach. Pan Marek poszedł do sądu, nie mógł odpuścićCzytaj dalej

Obniżenie stóp procentowych gwoździem do trumny

Jeszcze w lutym, na lokatach oszczędnościowych Polacy posiadali blisko 290 miliardów złotych. Pod koniec lipca kwota ta spadła do 237 miliardów złotych. Szacuje się, że co piąta złotówka wraca do właścicieli lokat. Tempo wycofywania lokat nie maleje. Przyczyną tego zjawiska jest obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. W efekcie wpłynęło to na decyzję banków komercyjnych, które zamiast oprocentowania kilku procent, mogą swoim klientom zaoferować zaledwie kilka promili w skali roku. Wielu klientów nie zgadza się na te warunki i postanawia nie mrozić kapitału, wykorzystując go na bieżące potrzeby. Aktualnie Polacy na rachunkach bieżących posiadają prawie 600 miliardów złotych. Tempo wzrostu tego rodzaju środków pieniężnych wzrosło podczas pandemii prawie trzykrotnie. Wiąże się to z ograniczeniem konsumpcji i gromadzeniem środków na „czarną godzinę”. Kolejne banki po PKO BP wstrzymują lokaty dla firm.

Martwisz się o swoją emeryturę? Fatalne informacje, eksperci nie mają wątpliwościMartwisz się o swoją emeryturę? Fatalne informacje, eksperci nie mają wątpliwościCzytaj dalej

PKO BP i Santander Bank wstrzymują lokaty dla firm

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku lokat firmowych. Santander Bank Polska to kolejny po PKO BP bank, który postanowił wstrzymać oferowanie tej usługi dla firm. Powodem takiej decyzji są rekordowo niskie stopy procentowe. Bank poinformował, iż starając się dostosować do aktualnej sytuacji na rynku jest zmuszony podjąć takie kroki: „Od dnia 7 sierpnia 2020 roku wycofujemy lokaty terminowe w PLN dla firm".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tragiczna wiadomość o śmierci aktora obiegła media. Miał 62 lata
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Starsi pracownicy pójdą na bruk? Prawo do emerytury i dorabianie mogą przechylić szalę

Oznacza to, że odwołujemy ofertę zawierania nowych rachunków lokat w naszych placówkach, jednostkach operacyjnych oraz w usługach bankowości elektronicznej” – czytamy w oświadczeniu banku. Przypomnijmy, iż pierwszym bankiem komercyjnym, który zdecydował się na taki ruch był PKO Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej w czasie koronawirusa już trzykrotnie obniżyła stopy procentowe do praktycznie zerowego poziomu. Zysk sektora bankowego w Polsce od stycznia spadł o 40 procent.

Źródło: [Business Insider, polsatnews.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uczniowie nie chcieli wejść do szkoły, dyrektorka nagle zasłabła. Co się wydarzyło?
  2. Wykop.pl nabrał się na fake newsa o TVP. Informacja zdobyła stronę główną
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Antoni Macierewicz na wakacyjnym grillu. Jego strój stał się hitem w internecie