PiS ma pomysł na walkę z nałogami Polaków. Szokujące plany rządu.
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 30 Stycznia 2020

Jesteście gotowi zapłacić 60 zł za paczkę papierosów? Czekajcie, jak poznacie nowe ceny trunków

PiS ma pomysł na walkę z nałogami Polaków. Nowe plany rządu są szokujące i jeśli faktycznie wejdą w życie, będzie to dramat dla wielu osób. Chodzi o wzrost akcyzy na papierosy i alkohol. Rząd przy okazji chce sobie tym sposobem zapewnić dodatkowe miliardy złotych wpływów do budżetu państwa, nakładając gigantyczne podatki na palaczy i zwolenników częstego sięgania po alkohol. I być może trudno w to uwierzyć, ale są to jak najbardziej realne plany, a wtedy na przykład za paczkę papierosów będziemy płacić cztery razy tyle, co obecnie. Poznajcie nowe przewidywane ceny papierosów i alkoholu, zwalą Was z nóg bardziej niż sam alkohol!

Papierosy aż po 60 zł, czyli cztery razy więcej niż obecnie, a popularne "małpki" po 10 zł, czyli o 30 proc. więcej. Brzmi jak żart? Niestety, to najnowsze i jak najbardziej realne plany rządu, który szykuje wzrost akcyzy na papierosy i alkohol i ma w tym swój sprytny cel - miliardowe wpływy do budżetu państwa.

Nieoficjalne: Poleciała głowa za skandaliczny materiał DDTVN. Nieoficjalne: Poleciała głowa za skandaliczny materiał DDTVN. "Zwolniono jednego dziennikarza"Czytaj dalej

PiS ma pomysł na walkę z nałogami Polaków. Szokujące plany rządu. Szykuje się wzrost akcyzy na papierosy i alkohol 

Z tego powodu do 2028 roku ma wzrosnąć akcyza na papierosy i to aż do 70 proc. ich obecnej ceny. W przyszłości mają ulec wzrostowi ceny także wyroby alkohole. I jednym pocieszeniem, aczkolwiek i tak marnym, jest to, że takie gigantyczne podwyżki mają być rozłożone na lata.

Plany ogromnej podwyżki cen akcyzy na papierosy znalazły się w Narodowej Strategii Onkologicznej, czyli przygotowanym przez resort zdrowia rządowym programie walki z rakiem. Pierwotnie zakładano, że do 2028 r. akcyza wzrośnie do nawet 75 proc. ceny papierosów. Na taką podwyżkę jednak nie chciało się zgodzić Ministerstwo Finansów, które zaproponowało wzrost do 70 proc. - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli takie plany faktycznie wejdą w życie, wtedy tylko najbogatszych Polaków będzie stać na taki luksus, jak papierosy za ok. 60 zł.

Eksperci zadają sobie pytanie, czy w takiej sytuacji nie wróci zatem przemyt, gdyż Polacy tak łatwo nie przestaną palić i zaczną kombinować na wszelkie sposoby. Kraj zalać mogą wtedy po prostu tańsze i dużo gorsze i bardziej szkodliwe dla zdrowia papierosy z przemytu zza wschodniej granicy, bo są tam o połowę tańsze.

- Taki wzrost akcyzy byłby absurdem - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Przy cenie 60 zł za paczkę nawet co drugi papieros wypalany w Polsce mógłby pochodzić z przemytu - dodaje.

Rząd chce także walczyć z alkoholizmem wśród Polaków, którzy to szczególnie często sięgają po tak zwane "małpki". I tak oto już od kwietnia tego roku zostaną wprowadzone pewne zmiany. W życie ma wejść bowiem tak zwana opłata cukrowa. Jest to nowy podatek, który doliczany będzie m.in. do słodzonych napojów oraz do właśnie popularnych "małpek", czyli butelek z wódką o pojemności do 300 ml. W tej sytuacji z alkoholem też mogą zacząć się wszelkie kombinacje wśród obywateli, jak na przykład sprowadzanie po taniości z krajów naszych sąsiadów ze wschodu, czy nielegalna produkcja tak zwanego bimbru.

- O taką podwyżkę postulowały organizacje społeczne - tłumaczy resort zdrowia. 

- Ten podatek wyjedzie Polakom na zdrowie - przekonywał niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednak czy aby na pewno?

ZOBACZ TAKŻE:

1. Albo przyjdziesz do lekarza, albo zapłacisz. Dyscyplinująca kara dla pacjentów ma poprawić sytuację służby zdrowia

2. Polakowi grozi więzienie. Przywiózł pamiątkę z podróży, która kusi wielu turystów

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Najsłynniejsza polska zakonnica wyznaje prawdę o księżach. "Łajdaki i pedofile"