PiS - zmiany w zasiłku chorobowym. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Grudnia 2019

Chory i tak będzie musiał iść do pracy. PiS majstruje przy zasiłkach chorobowych

PiS zamierza wprowadzić zmiany w zasiłkach chorobowych. L4 będzie można wziąć raz na trzy miesiące.

90 – tyle dni będzie musiało upłynąć między jednym a drugim zasiłkiem chorobowym. 90 to również ilość dni, jakie należy przepracować w nowym miejscu zatrudnienia, by móc pójść na tzw. L4. "Więc upewnij się, że chorowanie i wypadki masz dobrze zaplanowane!", ironizuje na swoim Facebookowym profilu partia Razem.

Rząd opodatkuje artykuł, z którego korzysta dosłownie każdy. Celem jest walka z rakiemRząd opodatkuje artykuł, z którego korzysta dosłownie każdy. Celem jest walka z rakiemCzytaj dalej

PiS: chorzy do pracy!

"PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znacznie ograniczone zostanie prawo do zasiłku chorobowego. Będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia nowej pracy. Jeśli wrócisz do pracy po długiej chorobie to kolejny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał Ci dopiero po 90 dniach", czytamy na Facebooku.

Jeśli zatem dopadnie was grudniowe przeziębienie, na kolejne L4 będziecie się mogli wybrać w marcu – i to bez względu na okoliczności.

Proponowane zmiany są niezgodne z Konstytucją. "Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa", ocenia dla serwisu prawo.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Przeciwstawienie się pomysłowi zapowiada też Razem.

"Nie zgadzamy się na zamiany proponowane przez PiS. Są zagrożeniem dla zdrowia pracownic i pracowników. Zdrowiem płacimy już za przepracowanie (jesteśmy w czołówce najbardziej przepracowanych społeczeństw na świecie). Pracujemy wieczorami i nocami, pracujemy podczas urlopów i w wolne weekendy. Dosyć!"

"Dbajmy o siebie!", apelują na koniec.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Odstaw alkohol na miesiąc, a z twoim ciałem zadzieją się niezwykłe rzeczy. Jakie są korzyści abstynencji?

2. "PiS nie będzie rządzić w Polsce za 4 lata". Mocna teoria Donalda Tuska

3. Krystyna Pawłowicz jest sędzią TK od wczoraj. Już wpłynął wniosek o jej ukaranie

4. Pomnik Lecha Kaczyńskiego zbezczeszczony? Kuriozalna sytuacja

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Polsat podaje porażające szczegóły tragedii, w której zginął Janusz Dzięcioł. Wyjątkowo straszna śmierć