PiS może rozważyć przyspieszone wybory parlamentarne.. ANDRZEJ IWANCZUK/East NewsŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Sierpnia 2020

Będą przyspieszone wybory parlamentarne? Ujawniono kulisy sporu w obozie władzy

PiS, wobec rosnącej pozycji partii Zbigniewa Ziobry oraz zamieszania w Zjednoczonej Prawicy, może rozważyć przyspieszone wybory parlamentarne, donosi "DGP". Ugrupowanie ministra sprawiedliwości zintensyfikowało działania po wyborach prezydenckich, co doprowadziło do swoistego przetasowania sił po prawej stronie politycznej sceny. Niewykluczone, że Kaczyński powie zatem głośne "sprawdzam".

Na prawicy wrze już od dłuższego czasu, a osią konfliktu między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską są Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro. Ziobryści coraz silniej naciskają na premiera, by ten działał znacznie ostrzej, zwłaszcza w sprawach światopoglądowych (wskazywano m.in. na konieczność nowej ofensywy programowej). To obóz ministra sprawiedliwości nalegał, by Morawiecki pod żadnym pozorem nie zgadzał się na uzależnienie wypłaty funduszy z UE od przestrzegania zasad praworządności. Ziobro stoi też za zapowiedziami wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej, a także rozpętaniem afery związanej z zatrzymaniem aktywistki Margot (ta opuściła wczoraj areszt i odpowiadać będzie z wolnej stopy). Niewykluczone, że coraz śmielsze poczynania partii szefa Ministerstwa Zdrowia doprowadzą do przyspieszonych wyborów parlamentarnych, wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gwiazda Gwiazda "Harry'ego Pottera" padła ofiarą gwałtu w wieku 14 lat. Ujawniono porażające fakty, o których nikt nie wiedziałCzytaj dalej

PiS przyspieszy wybory?

Scenariusz, według którego PiS zaryzykuje utratę władzy, przyspieszając zapowiedziane na rok 2023 wybory, nadal jest trudny do wyobrażenia. Coraz częstsze spięcia, do jakich dochodzi wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, każą jednak brać pod uwagę podobną ewentualność. Obecnie Prawo i Sprawiedliwość musi bowiem mocno liczyć się z ziobrystami. Bez Solidarnej Polski, która ma 19 posłów w Sejmie, PiS utraciłby większość w Parlamencie. Współpraca z SP staje się jednak coraz trudniejsza.

Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetuCzy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetuCzytaj dalej

– Nie wykluczyłbym szybszych wyborów, choć na dziś to nie jest scenariusz wielce prawdopodobny. Kaczyński najpierw spróbuje się dogadać z Ziobrą, a jeśli to się nie uda, zacznie budować większość bez niego – mówi jeden z polityków obozu rządzącego. Istotną rolę w całym procederze spełnić może bliski kolega Ziobry Jacek Kurski. – Sytuacja jest prosta: albo będzie zaciekle zwalczał Ziobrę, albo wyleci z TVP. To był warunek, jaki postawił Jarosław Kaczyński przy przywróceniu Kurskiego na fotel prezesa telewizji. Nie jest to zatem najpewniejsza posada. Widać też, że Solidarna Polska w dużej mierze zniknęła, jeśli chodzi o występy w telewizji publicznej – wskazuje rozmówca "DGP". O usunięciu polityków Ziobry z TVP Info pisaliśmy przed kilkoma dniami.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie żyje uwielbiany przez Polaków aktor znany z największych kinowych hitów. Miał dopiero 43 lata
2. Tysiące Polek i Polaków dostaną dziś takiego samego SMS-a. Sytuacja jest poważna
3. Waloryzacja 2021 ze sporymi zmianami. Podwyżki tylko procentowe, niższych kwot po prostu się nie da

Od kilku tygodni Zbigniew Ziobro pozuje na głównego strażnika konserwatywnych wartości, niejako bijąc w prawicowej grze samego Jarosława Kaczyńskiego. Mimo że PiS nadal przewodzi w sondażach (najnowsze badanie United Surveys daje partii rządzącej 41-procentowe poparcie), rozpisanie wcześniejszych wyborów byłoby jednak ogromnym ryzykiem, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się dynamice, jaką prezentują nowe ugrupowania Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni.

– Scenariusz z przyspieszonymi wyborami tylko dlatego, że Jarosław Kaczyński nie potrafi się dogadać ze Zbigniewem Ziobrą, wydaje mi się mało prawdopodobny. To pohukiwanie związane z szykowaną rekonstrukcją. Stawka jest zbyt wysoka, by rozpisywać nowe elekcje. W końcu Trzaskowski był o krok od wygranej – wskazuje prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW, którego wypowiedź przytacza dziennik. Niewykluczone, że nieco mądrzejsi będziemy po zapowiedzianej na jesień rekonstrukcji rządu, do której, co nie jest tajemnicą, niechętnie podchodzą chcący zachować stołki członkowie partii Ziobry.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła decyzja sądu. Aktywistka wyszła na wolność
  2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  3. Zakonnica została niewyobrażalnie skrzywdzona, później odebrano jej życie. Sprawca właśnie usłyszał wyrok
  4. Podobne rolady przyrządza się jedynie na Śląsku. Jeden składnik, o którym mogłeś zapomnieć, okazuje się kluczowy
  5. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Agata Duda będzie zadowolona z podobnej "pomocy"?
  6. Polacy są na liście. Kolejny kraj zamyka się na cudzoziemców. Nie wpuszczą prawie nikogo

Źródło: gazetaprawna.pl