Barbara i Jan. Screen z serialu
Źródło: Screen z serialu
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 20 Stycznia 2020

Czy pamiętacie jak nazywał się pierwszy polski serial? Wypuszczono go w 1965 roku

Pierwszy polski serial telewizyjny powstał w 1964 roku, a premierę miał w 1965 roku. Jest nim komediowo-sensacyjny serial pt. "Barbara i Jan", w reżyserii Jerzego Ziarnika i Hieronima Przybyła. Pomysłodawcą serialu był Lech Pijanowski. Serial składał się z 7 odcinków, opowiadających o losach i przygodach pracowników redakcji jednego z warszawskich dzienników - młodej, początkującej dziennikarki Basi i doświadczonego fotoreportera Jana, którzy wspólnie jeżdżą po całej Polsce w poszukiwaniu materiałów na reportaże.

Pierwszy polski serial "Barbara i Jan". Znacie, pamiętacie?

Premiera pierwszego serialu pt. "Barbara i Jan" miała miejsce 5 stycznia 1965 roku w TVP1. Główne role w serialu zagrali Janina Traczykówna, jako serialowa Barbara i Jan Kobuszewski, jako serialowy Jan. Ten serial pamięta chyba każdy, żyjący w tamtych czasach. Ich przygody śledziło tysiące widzów.

Anna Dymna pierwszy raz tak szczerze o ludziach, którzy życzą jej źle. Radzi sobie z okropnym hejtemAnna Dymna pierwszy raz tak szczerze o ludziach, którzy życzą jej źle. Radzi sobie z okropnym hejtemCzytaj dalej

- Kiedy dostałam propozycję zagrania Basi, nie miałam pojęcia, co to jest serial. To był wtedy dla nas wszystkich gatunek egzotyczny, nieznany. Mówiliśmy, że gramy w... filmie odcinkowym. Pamiętam, że aktorzy występowali w prywatnych ubraniach, bo na wszystko brakowało pieniędzy - wspominała serialowa Barbara, czyli Janina Traczykówna, niemal pół wieku po premierze serialu.

- To była długa i ciężka praca. Ale bardzo miło ją wspominam ze względu na wspaniałych kolegów i koleżanki, z którymi miałem przyjemność grać - wspominał Jan Kobuszewski w jednym z wywiadów, którego udzielił z okazji uhonorowania "Barbary i Jana" nagrodą specjalną na 1. Festiwalu Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

W pierwszym polskim serialu, obok Janina Traczykówny i Jana Kobuszewskiego, wystąpiła plejada innych wielkich gwiazd polskiego kina, takich jak chociażby: Mieczysław Pawlikowski, Teresa Lipowska, Krystyna Sienkiewicz, Kazimiera Utrata, Zofia Merle, Jerzy Turek, Wojciech Pokora i Witold Skaruch.

- Jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że zagrałam w pierwszym odcinku pierwszego polskiego serialu. Nie pamiętam, jak dostałam rolę robotnicy w fabryce żarówek, ale pracę u boku Janka Kobuszewskiego wspominam jako cudowną przygodę - przyznała aktorka Teresa Lipowska.

Stare filmy i seriale, takie jak właśnie np. "Barbara i Jan", są naszym dziedzictwem kulturowym i mogą pokazać młodszym pokoleniom dawną Polskę i jak się wówczas żyło. Podobnego zdania jest Jan Kobuszewski.

- Dla dzisiejszego widza ten serial to przede wszystkim opowieść o tym, jak żyło się w Polsce pół wieku temu, jakimi samochodami się wtedy jeździło, jaka panowała moda... To świadectwo tamtych czasów, pewnego rodzaju dokument naszego życia - mówił Kobuszewski, odtwórca jednej z głównych ról w serialu "Barbara i Jan".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkach

2. Niesamowite znalezisko w polskiej rzece. Wielu nie mogło uwierzyć, leżało na samym dnie

3. Rafał Trzaskowski dostaje listy z pogróżkami. Boi się najgorszego

4. Nie żyje uznany reżyser z Poznania. Dramatyczna śmierć na przyjęciu

5. Magda Umer zdradziła najskrytsze tajemnice swojej sławnej przyjaciółki. Wielkie zamieszanie

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze