Pieniądze. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Listopada 2019

Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. "Wchodzę na konto, a tam 1,5 tys. mniej"

Pieniądze, które pojawiły się na koncie około miliona Polek i Polaków w tym miesiącu, były mniejsze, niż w poprzednich miesiącach. Nie jest to bynajmniej sytuacja niespodziewana, czy (przynajmniej w odczuciu większości osób) niesprawiedliwa. W wyższy próg podatkowy wpada się często "bez przygotowania".

Około miliona Polek i Polaków, mogło się zdziwić, wchodząc w tym miesiącu na swoje konta bankowe. Wypłata, jaką otrzymali była znacznie mniejsza, niż w poprzednich miesiącach i, jakkolwiek to nie zabrzmi, życzymy wszystkim znalezienia się w podobnej sytuacji.

Rodzice dużo stracą na wyższej płacy minimalnej. Szczegół, o którym władza milczyRodzice dużo stracą na wyższej płacy minimalnej. Szczegół, o którym władza milczyCzytaj dalej

Dlaczego? "Stratnymi" są osoby, które w tym roku zarobiły już ponad 85 528 zł. Odprowadzany od ich zarobków podatek wynosi wówczas 32 a nie 18 proc. Im wyższa pensja, tym zaskoczenie przychodzi wcześniej. O przekroczeniu progu podatkowego, nikt pracownika z urzędu nie informuje. Dowiaduje się on o tym, jeśli nie przeprowadził wcześniej rozsądnej kalkulacji, wchodząc na konto.

- Wchodzę na konto, a tam wypłata za listopad niższa o prawie 1,5 tys. zł. Przez chwilę myślałem, że to jakiś błąd - mówił dla money.pl pan Krzysztof.

Pieniądze a rozwarstwienie społeczne

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, osób, przekraczających drugi próg, jest już w Polsce prawie milion. Dla porównania, w 2009 roku, było ich zaledwie 350 tys. Bez wątpienia, z roku na rok, wzbogacamy się, ale odsetek osób, żyjących w biedzie, nadal pozostaje bardzo wysoki.

W skrajnym ubóstwie, według danych z 2018 roku, żyje 2,1 mln Polek i Polaków. To o pół miliona więcej, niż w roku poprzednim. 45% gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności a 22,9% nie może pozwolić sobie na rozrywkę w rodzaju pójścia do kina czy teatru.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Policjanci zaczęli biec, gdy tylko usłyszeli huk. Opublikowano nagranie ku przestrodze

2. Szymon Hołownia rozsierdził polskich duchownych swoją teorią o Jezusie

3. Tylko jeden kraj mógł być o to podejrzany. "Wycofują się z Eurowizji przez homofobię"

4. Taką kolację polski szpital zaserwował kobiecie po dwóch udarach. Rozpacz

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Na umowie masz minimalną pensję, a resztę pieniędzy dostajesz pod stołem? Będziesz mieć poważne problemy