Pieniądze oszczędzone w kuchni służą planecie
Źródło: Flickr
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Grudnia 2019

Ostatnia pozycja na pewno was zaskoczy. 10 kuchennych sztuczek, które odciążają portfel i planetę

Pieniądze oszczędzone w kuchni służą planecie. Najważniejsze z zasad idei Zero Waste, mówią o kupowaniu jak najmniejszej ilości produktów i zastępowaniu ich tym, co już mamy pod ręką. Podpowiadamy, jak wydawać mniej.

Idea Zero Waste, zasadza się na 5R. Jest to skrót od 5 anglojęzycznych słów - odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot). Sam termin Zero Waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero strat/odpadów/marnowania. Do obiegu wszedł w latach 70. ubiegłego wieku.

Już wtedy naukowcy mieli świadomość "limitów wzrostu" i palącej potrzeby ograniczenia konsumpcji. Zwłaszcza plastiku. Jeśli jednak dobro planety nie leży wam na sercu tak, jak objętość portfela - idea wciąż jest dla was.

Każdy, żyjący w latach 90. zna jej kultowy przebój. Wystąpi na Sylwestrze Marzeń TVPKażdy, żyjący w latach 90. zna jej kultowy przebój. Wystąpi na Sylwestrze Marzeń TVPCzytaj dalej

Pieniądze oszczędzone w kuchni dzięki prostym zasadom

Podpowiadamy, jak w oparciu o 5R, wydawać mniej pieniędzy na przybory kuchenne. Okazuje się, że ich doskonałym zamiennikiem okazać się mogą przedmioty, w których posiadaniu już jesteśmy.

1. Butelka zamiast wałka

Niemal każda, gotująca regularnie osoba, raz na jakiś czas potrzebuje wałka. Bez niego trudno wyrobić ciasto na placek, czy pizzę. O ile nie jesteście profesjonalnymi kucharzami, szklana butelka po winie, powinna spełnić się w roli wałka. Nawet, jeśli to rozwiązanie was nie przekonuje, nie wyrzucajcie jej. Może posłużyć, jako wazon na kwiaty.

2. Nie kupuj wody

Dla niektórych fakt, że woda do picia jest sprzedawana w plastikowych butelkach, pozostaje absurdem. W pierwszej kolejności ze względów środowiskowych. Warto pamiętać również, że wbrew różnej maści mitom, kranówka nadaje się do picia. Jeżeli przeszkadza wam jej smak, możecie zawsze zainwestować w dzbanek z filtrem.

3. Plastikowa butelka zamiast separatora

A propos wody - jeśli już kupiliście plastikową butelkę, możecie wykorzystać ją w zaskakujący sposób. Posłuży doskonale, jako separator do żółtka. Wystarczy je zassać i przenieść w wyznaczone miejsce. Przez jakiś czas do plastikowej butelki możecie również przelewać napoje (nigdy gorące) i nosić ze sobą do szkoły czy pracy. Oczywiście zachęcamy w tym kontekście do zainwestowania w bidon bądź termos. Szczególnie, jeśli poza domem lubicie wypić kawę czy herbatę.

4. Fusy po kawie

Pozostając przy temacie kawy - fusy po jej zaparzeniu mogą zyskać drugie życie pod prysznicem. Peeling z kawy doskonale wygłada skórę i pobudza krążenie a przy okazji - nie wymusza na nas kolejnego zakupu.

5. Zastosowania torebki foliowej

Każdy choć trochę zainteresowany tematem ekologii będzie was zachęcał do chodzenia na zakupy z własną torbą. Zdarza się jednak, siłą rzeczy, że foliówki walają się po naszych mieszkaniach. W Polsce można zaobserwować ciekawą praktykę chowania ich do szafki. Nic dziwnego - foliowa torebka ma niezliczoną ilość zastosowań, o wiele ciekawszych niż podtrzymywanie zakupów w drodze do domu. Możemy wykorzystać ją jako worek na śmieci, rękawiczkę bądź woreczek do lodu.

6. Własna chemia

Od jakiegoś czasu specjaliści alarmują o szkodliwości... sprzątania. Oczywiście nie oznacza to, że życie w brudzie służy człowiekowi. Okazuje się jednak, że równie niebezpieczne dla jego zdrowia pozostają niektóre środki chemiczne, służace do sprzątania. Na szczęście możemy je przygotować sami w domu. O całej gamie tego typu specyfików posłuchacie w wywiadzie nad artykułem. Jako przykład domowej chemii posłużyć może proszek do prania z boraksu, nadwęglanu sodu i sody kalcynowej.

7. Słoiki

Entuzjaści idei Zero Waste podpowiedzą wam, że warto kupować jedzenie i napoje w szklanych opakowaniach. Po opróżnieniu mogą służyć nam przez lata. W słoiku nie tylko przeniesiemy jedzenie. Możemy zrobić z niego wazon, stojak, bądź świecę.

8. Długie życie pokarmu

Prawdziwym piekłem, nie tylko dla zagorzałych fanów Zero Waste, jest wyrzucanie jedzenia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak je przechowywać. Jednym z najszybciej psujących się produktów są owoce. Należy pamiętać, aby po zakupie wyjąć je z folii i przechowywać w lodówce.

9. Na co komu ścierka

Praktycznie w każdej kuchni, nieważne jak eksplorowanej, znajduje się ścierka do wycierania naczyń. Pomyślcie tylko, ile podartych bądź starych ubrań wyrzuciliście w tym roku. Nieużywana, nienadająca się do oddania bluzka, będzie idealnym materiałem na kuchenną ścierkę.

10. Kontrowersyjny tłuczek do mięsa

Jednym z najdziwniejszych trików, związanych z oszczędzaniem w kuchni, jakie znajdziemy w internecie, jest zrobienie domowego tłuczka do mięsa. W tym celu wystarczy małym kawałkiem taśmy połączyć ze sobą niewielki młotek i widelec. 

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Rakotwórcza substancja w mięsie. Eksperci ostrzegają

3. Żona Adama Słodowego czekała miesiąc na jego pogrzeb. Dlaczego?

4. Lepiej usuń te aplikacje ze swojego telefonu. Po niepokojącym raporcie dot. złośliwego oprogramowania, Google Play pozbyło się już 40

5. Tygodnik dotarł do informacji o chorobie córki Dereszowskiej. Jej stan się pogarsza

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala