Emerytury zostaną sfinansowane z funduszu dla osób niepełnosprawnych?
Źródło:wtv.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Listopada 2019

Pieniądze na 13. emerytury się znalazły. W funduszu dla osób niepełnosprawnych

Emerytury w Polsce nadal pozostają skandalicznie niskie. Częściowym odciążeniem dla, znajdujących się w trudnej sytuacji seniorów, miało być rozwiązanie, zaproponowane przez PiS. Od jakiegoś czasu wiadomo było, że partia szuka pieniędzy na sfinansowanie tzw. 13. emerytur.

Wiemy już, że znalazły się one właśnie w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. SFRON powstał w 2019 roku. Teraz ma zostać rozszerzony na emerytów i rencistów.

Już za kilka miesięcy emerytury wzrosną! Musisz spełnić jeden warunekJuż za kilka miesięcy emerytury wzrosną! Musisz spełnić jeden warunekCzytaj dalej

Emerytury z funduszu dla niepełnosprawnych

Fundusz zasilany jest z części składki na Fundusz Pracy oraz daniny solidarnościowej, odprowadzanej przez osoby, zarabiające ponad milion złotych rocznie. PiS, rozszerzając go na emerytów, podniósłby jego limit wydatków z 23,7 mln do 31,8 mln złotych. Docelowo, z nazwy funduszu, zniknąć ma "wsparcie osób niepełnosprawnych".

Rozwiązaniu zdecydowanie sprzeciwia się posłanka Iwona Hartwich, liderka protestu Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

- Uważam, że to bardzo niedobry, krzywdzący pomysł. Gdyby plan doszedł do skutku, to ten nowy twór nazwałabym raczej „funduszem niesprawiedliwości społecznej”. Bo osoby z niepełnosprawnościami to ta grupa, którą najłatwiej oszukać. Nie możemy zapominać, w jakich okolicznościach powstał pierwotny fundusz – był on pokłosiem 40-dniowego protestu w Sejmie, w którym brali udział rodzice i opiekunowie ludzi poszkodowanych przez los, a także oni sami. I miał na celu poprawienie bytu osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, umożliwić im wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, poprawić dostęp do specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego - mówiła na łamach Onetu Hartwich.

W między czasie, Prawo i Sprawiedliwość, planuje zwiększenie wpływów do budżetu państwa, poprzez zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Rozwiązanie to doprowadziło do silnych napięć w obozie rządzącym - sprzeciwia mu się Porozumienie Jarosława Gowina, obawiające się o utratę poparcia zamożnych Polek i Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Ksiądz pisał obsceniczne wiadomości do 13-latki. Prokuratura i kuria problemu nie widzą

2. Prosty sposób na telemarketerów. Rozłączają się po wypowiedzeniu jednego zdania

3. W końcu! Po ujawnieniu wstrząsających nagrań zamknięto laboratorium, w którym zwierzęta wyły z bólu

4. Edukacja seksualna niepotrzebna? Przypominamy najmłodszych rodziców w Polsce, padł niechlubny rekord

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News