Pieniądze klientów polskich banków zagrożone. Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 26 Listopada 2019

Klienci największych polskich banków na celowniku złodziei. Sprawdźcie, na co uważać

Pieniądze, które na swoich kontach przechowują klienci kilku, działających w Polsce banków, znalazły się na celowniku przestępców. Ostatnio, o nowej metodzie złodziei poinformował Santander, ale nie tylko on, mierzy się z falą kradzieży.

Cyberprzestępcy w ostatnim czasie coraz prężniej rozwijają metody phishingu. Jest to rodzaj kradzieży, polegający na podszywaniu się pod wskazaną instytucje. W przypadku banków, klienci najczęściej otrzymują wyglądającą autentycznie wiadomość z linkiem do logowania. Za jego pośrednictwem złodzieje zbierają nasze dane, bądź proszą bezpośrednio o przelew.

ZUS: Średnia emerytura wyniesie 21 tys. zł. Ale większość z nas jej nie dożyjeZUS: Średnia emerytura wyniesie 21 tys. zł. Ale większość z nas jej nie dożyjeCzytaj dalej

W ostatnim czasie przestępstwa zgłaszali klienci mBanku, Banku Pekao, Credit Agricole, Banku Pocztowego, oraz osoby, korzystające z Dotpay, PayU, czy Przelewy24. Teraz ostrzeżenie wydał Santander Bank.

Jak zabezpieczyć pieniądze?

Klienci Santandera muszą uważać na niepokojące wiadomości SMS. Podszywający się pod bank złodzieje, wyłudzają przelew. Scenariuszy do tej pory było kilka: konieczność dopłaty do kuriera; zadłużenie, o którym informuje rzekomy komornik; zablokowanie dostępu do bankowości i uregulowanie płatności na portalu aukcyjnym. Wyobraźnia przestępców jest jednak nieograniczona i nie wiadomo, jak brzmieć będą kolejne, wysyłane przez nich SMS-y.

- Nasz bank nigdy w mailach i SMS-ach nie przekierowuje do stron logowania do bankowości elektronicznej - ostrzega Santander.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Tajemnice Szarika z "Czterej pancerni i pies". Nie wszystkich aktorów darzył sympatią

2. Pani Lidia, kobieta która steruje Rydzykiem? Zaskakujące powiązania

3. Ile w czasach PRL kosztował chleb a ile wódka? Niektóre z cen mogą was zaskoczyć

4. Opiekun koła przyjaciół Radia Maryja miał wykorzystywać nieletnich. Został aresztowany

5. Będziemy płacić podatek od grzechu? Nowa danina opustoszy nam portfele

6. 6 osób nie żyje, ponad 360 jest rannych, bilans ofiar cały czas rośnie. Media obiegły informacje o zagranicznej tragedii