Wiadomo do kogo trafią dodatkowe pieniądze. Pixabay.com/gosiak1980
Źródło: Pixabay.com/gosiak1980
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 29 Października 2020

1500 zł od rządu co miesiąc. Sejm zdecydował, jakie są warunki?

Kto dostanie od państwa dodatkowe pieniądze i do kiedy należy złożyć odpowiednie dokumenty? Warunki są bardzo jasne i nie każdy będzie mógł cieszyć się, że domowy budżet zostanie zasilone przez nawet 1500 złotych. Sejm po pół roku przegłosował jedną z zapowiadanych na początku pandemii pomocy dla obywateli.

Nawet 1500 złotych, właśnie na takie pieniądze liczyć mogą osoby, które znajdują się w gronie obywateli wskazanych przez rządzących. W Sejmie oficjalnie przegłosowano ustawę, nad którą prace trwały od kwietnia. Dodatkowe pieniądze już niedługo mogą trafić na konto, jednak jest kilka warunków, a niespełnienie chociażby jednego z nich dyskwalifikuje z wyścigu po rządową pomoc.

Bardzo niecodzienne ostrzeżenie IMGW. Już się zaczęło, wiadomo, gdzie trzeba uważaćBardzo niecodzienne ostrzeżenie IMGW. Już się zaczęło, wiadomo, gdzie trzeba uważaćCzytaj dalej

Dodatkowe pieniądze dla Polaków. Kto otrzyma nową dopłatę przegłosową w środę w Sejmie?

Kryzys gospodarczy w związku z pandemią koronawirusa pogłębia się na całym świecie i nie tylko Polacy szukają sposobu na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Niestety szumnie zapowiadane przez rządzących pomoce skierowane do prowadzących biznesy oraz zwykłych pracowników, nie okazały się skutkować tak dużym wsparciem, jak na początku zakładano.

Dane z GUS za drugi kwartał 2020 roku jasno mówią, że chociaż liczba bezrobotnych nie wzrosła drastycznie w porównaniu do zeszłego roku, to już ilość osób biernych zawodowo pozostających oficjalnie pracownikami odczuwalnie się zwiększyła. "684 tys. osób co prawda było zatrudnionych, ale faktycznie nie pracowało, bo zakład był zamknięty" przekazał Główny Urząd Statystyczny, podkreślając, że aż 675 tys. z tych przypadków jest bezpośrednio związany z epidemią koronawirusa.

Polskie Babcie walczą o prawa dla swoich wnuczek i wnuczków. Przykład dla innych seniorów: Polskie Babcie walczą o prawa dla swoich wnuczek i wnuczków. Przykład dla innych seniorów: "Nie wszystkie babcie są moherowe"Czytaj dalej

Nic dziwnego, że mniejsze wypłaty, lub ich całkowite wstrzymanie sprawiło, że Polacy boleśnie odczuli brak pieniędzy w domowym budżecie. W środę Sejm przyjął projekt ustawy, która ma odciążyć obywateli w jednym z aspektów życia codziennego. Nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze, warunki są wyjątkowo dokładne i przejrzyste. Dopłata do czynszu zapowiada już w kwietniu powoli staje się faktem, jednak nie wszyscy mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Kwestią ograniczającą nie jest tylko określenie, iż z pieniędzy tych skorzystać będą mogli jedynie osoby wynajmujące mieszkania komunalne, spółdzielcze, własnościowe oraz osoby wynajmujące mieszkania na wolnym rynku.

Dopłaty do czynszu przegłosowane w Sejmie

W warunkach regulujących ewentualnie otrzymanie pieniędzy w ramach państwowej dopłaty do czynszu konieczne jest również prawo do otrzymywania dodatku mieszkaniowego. W przypadku, gdy dochód miesięczny na każdego członka rodziny przekracza 1500 złotych, lub 2100 złotych w przypadku, gdy mieszkamy samotnie — nie możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dodatkowe pieniądze w ramach przegłosowanej w sobotę ustawy.

Kolejnymi warunkami stawianymi przed osobami chcącymi skorzystać z tej finansowej pomocy jest maksymalny metraż zajmowany przez mieszkanie. Maksymalna wielkość nie może przekraczać kolejno: 35 mkw. na jedną osobę, 40 mkw. na dwie osoby, 45 mkw. na trzy osoby, 55 mkw. na cztery osoby, 65 mkw. na pięć osób i 70 mkw. na sześć osób. Osoby niełapiące się w tym wymogu, czyli mające szczęście mieszkać w większych domach mogą zapomnieć o wsparciu państwa. Konieczne jest jeszcze udowodnienie dwóch dodatkowych informacji.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
2. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
3. Nikt nie jest w stanie pomóc, stan Maryli Rodowicz się pogorszył. Najnowsze słowa artystki niepokoją

Jakie dokumenty należy jeszcze przygotować, zanim zaczniemy cieszyć się z dodatkowych pieniędzy? Otóż konieczne jest udowodnienie urzędowi, iż średni dochód pieniężny w przeciągu ostatnich 3 miesięcy zmalał o co najmniej 25 proc. w stosunku do pieniędzy, jakie zarabialiśmy w 2019 roku. Dodatkowo osoby, które nie wynajmowały zajmowanego obecnie mieszkania przed 14 marcia br., również zostaną odrzuceni w procesie rozpatrywania wniosków. Jak widać liczba warunków, jest całkiem spora. Do kiedy należy złożyć dokumenty, w przypadku, gdy dopłata do czynszu wejdzie już w życie i możliwe będzie skorzystanie z dodatkowych pieniędzy?

Ustawa nie weszła jeszcze w życie, ale zainteresowanie nią będzie zapewne spore

Wiadomo już, że gdy ustawa o dopłacie do czynszu wejdzie w życie, Polacy będą mogli liczyć na pieniądze do maksymalnie 75 proc. wysokości opłacanego czynszu, z zastrzeżeniem, że nie może przekroczyć 1500 złotych miesięcznie. Pieniądze te będą pojawiać się na kontach raz na pół roku, czyli tak samo, jak w przypadku dodatku mieszkaniowego — i co ważne, najpierw trafią one do wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy budynku.

Córka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w krajuCórka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w krajuCzytaj dalej

Jak wskazuje Fakt, składanie wniosków o przyznanie pieniędzy będzie możliwe w momencie, gdy ustawa wejdzie w życie. Istnieje duża możliwość, że stanie się to już w listopadzie. Osoby spełniające warunki będą składać dokumenty do odpowiednich urzędów gmin zgodnych z miejscem zamieszkania. Według wiadomości przekazywanych przez dziennik będzie to możliwe do 31 marca 2021 roku.

Źródło: Fakt / Business Insider

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarze alarmują przed zupełnie nowym objawem koronawirusa. Jeśli go masz, lepiej odwołaj wszystkie wyjazdy
  2. Ważna zapowiedź premiera Morawieckiego. Rząd przygotował nowe rozwiązania do walki z epidemią
  3. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów
  4. Wstrząsające doniesienia TVN. Ustalono, kim jest mężczyzna, który wjechał w protestujące kobiety
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Podjedziesz pod dystrybutor i się porządnie zdziwisz. Wpływ pandemii jest jeszcze większy
  7. Połącz parę składników i gotowe szybciej niż w 5 minut. Błyskawiczne ciasto bez pieczenia