Będziemy płacić większe pieniądze niż dotychczas. Chronomarchie Pixabay.com
Źródło: Chronomarchie Pixabay.com
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 29 Września 2020

Fatalne wieści, z naszych portfeli znikną niemałe pieniądze. Lista podwyżek cen i opłat załamuje

Pieniądze to w czasach pandemii i czającego się kryzysu temat wyjątkowo newralgiczny. Niestety budżety domowe będą musiały zostać nieco przeorganizowane, a to wszystko ze względu na planowane zmiany w opłatach. Zapłacimy więcej, nie ulega to żadnej wątpliwości.

Pieniądze nie zagrzeją miejsca w naszych portfelach. Słowa ministra finansów, dotyczące braku prac nad zwiększeniem podatków, miały być pocieszeniem, jednak szybko okazało się, że sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie. Sam podatek może i nie wzrośnie, jednak pieniądze i tak znikną z naszych kont. Wszystkiemu winne są podwyżki, które oficjalnie nie są zaliczane do podatków, jednak skutkują praktycznie tym samym. Polacy, widząc poniższą listę, nie będą zadowoleni.

Pieniądze są dziś zmartwieniem każdego: samorządów, gmin i miast oraz zwykłych obywateli

Pieniądze, jakie pojawiają się na naszych kontac,h to efekt ciężkiej pracy. Niestety część osób będzie musiała nieco przeorganizować swoje wydatki związane z comiesięcznymi opłatami, gdyż już za kilka miesięcy spodziewać się można sporych zmian. Od 2021 roku w życie wchodzi seria podwyżek, które w połączeniu zapewne mocno odbiją się na kieszeni Polaków. Gdzie trafią nasze pieniądze? Niestety nie tylko zwykli obywatele borykają się z problemami finansowymi.

Gdy usłyszała bardzo prywatne pytanie, nie wytrzymała. Zadziwiające sceny na parkiecie Gdy usłyszała bardzo prywatne pytanie, nie wytrzymała. Zadziwiające sceny na parkiecie "Tańca z gwiazdami"Czytaj dalej

Kłopoty z płynnością finansową zaliczają kolejne gminy i samorządy, które dotychczas do niektórych świadczonych usług dopłacały. Teraz się to zmieni i pieniądze pobrane zostaną od Polaków, tak by zmniejszyć wydatki budżetowe poszczególnych jednostek administracyjnych. Najbardziej odczuwalne to będzie w przypadku opłat związanych z wywozem śmieci. Od czasu reformy wprowadzonej przez tzw. ustawę śmieciową, konieczne jest ich segregowania, a cały proces odbierania odpadów uległ skomplikowaniu. Teraz część miast rezygnuje z dokładania do tego interesu i przerzuci koszty na Polaków. Niektóre miasta już potwierdziły tę decyzję.

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci czy parkowanie w mieście

Mieszkańcy Wrocławia na pewno zauważą, że ich portfel jest zdecydowanie lżejszy. Pieniądze, które dotychczas mogli odłożyć lub przeznaczyć na siebie, teraz częściowo dołożą do miejskiej kasy. Za pozbycie się odpadów zapłacą więcej nie tylko wrocławianie, również warszawiacy muszą liczyć się ze sporymi zmianami. Rafał Trzaskowski zapowiedział, że najprawdopodobniej to, ile pieniędzy należy będzie wpłacić za wywóz śmieci, zależne będzie od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Opłata ma wynosić 12,73 złotego za każdy 1 m sześcienny zużytej wody. To nie wszystkie podwyżki, z jakimi liczyć muszą się mieszkańcy stolicy.

Łukasz Szumowski przyłapany na gorącym uczynku. Musiał się tłumaczyć, zdjęcia mówią wszystkoŁukasz Szumowski przyłapany na gorącym uczynku. Musiał się tłumaczyć, zdjęcia mówią wszystkoCzytaj dalej

Podwyżkami objęte zostaną również Strefy Płatnego Parkowania, a, co więcej, zostaną one rozszerzone o kolejne dzielnice i ulice. Dodatkowo zapłacimy większe pieniądze w przypadku braku biletu parkingowego za szybą pojazdu. Wszyscy, chcący ograniczyć kosztu i przerzucić się w tym przypadku do komunikacji miejskiej, nie będą zachwyceni kolejną pozycją na liście nadchodzących podwyżek.

Niezmiennie rosną ceny biletów komunikacji miejskiej

Korzystanie z transportu publicznego nie tylko pomaga środowisku, ale również zmniejsza koszta ponoszone w przypadku podróżowania własnym autem. Niestety z biegiem czasu pieniądze przeznaczane na opłacenie biletów miesięcznych będą zdecydowanie większe. Już od lipca poznaniacy płacą nawet do 30 proc. więcej za podróżowanie komunikacją miejską. Za najtańszy bilet w Poznaniu zapłacimy aż 4 złote. We Wrocławiu natomiast od 2021 roku wszyscy, którzy nie rozliczają swoich podatków w mieście, liczyć się muszą z wydaniem niemal 5 złotych na zakup najtańszego w ofercie biletu uprawniającego do przejazdu. Z większymi wydatkami standardowo oswoić się muszą właściciele gruntów i mieszkań. To kolejny punkt na liście podwyżek.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie mrozi krew w żyłach. Nagle weszła tuż pod tramwaj, tylko dla osób o mocnych nerwach
2. Polka natrafiła na grzyby warte 2 000 zł/kg. Są w polskich lasach
3. Kuzyn Jarosława Kaczyńskiego całkowicie odpłynął? "Prezes będzie rządził do 120 lat"

Zażądają więcej pieniędzy za nieruchomości i abonament RTV

Uchylający się od uiszczania obowiązkowego abonamentu RTV mogą być zaskoczeni, gdy do ich drzwi zapukają kontrolerzy, sprawdzający, czy w domu faktycznie nie ma odbiorników radiowych czy telewizyjnych. Natomiast ci, którzy nie uchylają się od tego obowiązku, ze smutkiem spostrzegą, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od stycznia zażąda jeszcze więcej pieniędzy. Abonament telewizyjny wzrośnie do 24,50 złotych (obecnie jest to 22,7 zł), a radiowy do 7,5 zł (obecnie 7 zł). Danina od nieruchomości to kolejny wydatek znany praktycznie każdemu. Niestety pewne jest, że gminy zdecydują się na podniesienie należności. Od stycznia za metr kwadratowy budynków mieszkalnych zapłacimy aż 0,85 zł, natomiast za grunty związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej - nawet 0,99 zł. Osoby posiadające prawa do budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej zapłacą do 24,84 złotych. Czytając te doniesienia, pojawia się pytanie na temat tego, kiedy lista dobiegnie końca, niestety podwyżki dotyczą jeszcze kilku aspektów życia codziennego.

Pieniądze, jakie wydamy przy kasie w sklepie, będą większe. Narzucone odgórnie opłaty zwiększą ceny produktów

Pojawią się dwa nowe podatki, które nie dotkną nas bezpośrednio, ale koniec końców to właśnie my, jako konsumenci, za nie zapłacimy. Podatek cukrowy i podatek od tzw. „małpek” znacząco wpłynie na rynek. Osoby lubujące się w słodkich napojach zauważą, że ich portfele robią się zdecydowanie lżejsze. W styczniu 2021 roku w życie wejdzie przepis zobowiązujący do uiszczenia dodatkowych opłat na napoje, gdzie dodawany jest cukier. Opłaty podzielone zostały na trzy kategorie: stałą, zmienną oraz dodatkową. W ramach opłaty stałej do ceny produktu doliczyć należy 50 gr za każdy litr napoju, gdzie dodany jest cukier lub inna substancja słodząca. W przypadku opłaty zmiennej każdy gram cukru powyżej 5 gr na 100 ml napoju, obciążone będzie dodatkową należnością w wysokości 5 groszy. W kategorii opłaty dodatkowej mieszczą się produkty, gdzie napój zawiera taurynę lub kofeinę. W tym przypadku jest to koszt 10 gr na litr. Miłośnicy napojów wyskokowych również nie będą zachwyceni tym, co czeka ich już niedługo.

Czeka nas ogromna zmiana, fenomenalne wieści na weekend. Polki i Polacy odetchną z ulgąCzeka nas ogromna zmiana, fenomenalne wieści na weekend. Polki i Polacy odetchną z ulgąCzytaj dalej

Wybierając mniejsze pojemnościowe butelki, tzw. „małpki” zapłacą zdecydowanie więcej. Chociaż podatek od małpek płacić mają sprzedawcy, to jasne jest, z czyjego portfela znikną pieniądze. Alkohole sprzedawane w butelkach do 300 ml będą niedługo obarczone dodatkowymi 25 złotymi za każdy litr. Ostatnią już prezentowaną przez nas podwyżką jest natomiast opłata przekształceniowa. OFE już dawno przestało zaprzątać głowy zwykłych Polaków, lecz rządzący nie zapomnieli o tym tworze. W przyszłym roku w ramach opłaty przekształceniowej, 15 mln obywateli zasili budżet państwa, gdyż rządzący pobiorą od każdego z nas średnio 1,3 tys. złotych. Styczeń rozpocznie trudny dla nas wszystkich okres. Pozostaje mieć nadzieję, że pandemia nie przyniesie dalszych kryzysów gospodarczych i Polacy będą w stanie sprostać narzucanych na nich kolejnym opłatom.

Źródło: InnPoland

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku