pieniądze tadeusz rydzyk. Pixabay / pasja1000Źródło: Pixabay / pasja1000
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 28 Września 2020

Niewyobrażalnie ogromne pieniądze dla fundacji Tadeusza Rydzyka. Szczegóły mogą przyprawić o ból głowy

Założona przez Tadeusza Rydzyka fundacja Lux Veritatis otrzymała pieniądze na zorganizowanie pokazów filmów o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby dotacja nie pochodziła z MON i nie wynosiła blisko 100 tys. zł na ten cel. Podobnie hojnie przez ostatnie parę lat wspierał dzieło redemptorysty MSZ.

Ministerstwo Obrony Narodowej co roku przyznaje dotacje na zadania publiczne z tzw. zakresu obronności. Te pieniądze do wykorzystania mogą otrzymać muzea i uczelnie wojskowe, firmy zbrojeniowe oraz fundacje i stowarzyszenia. Jak ustalił Onet, jedną z tych fundacji w 2019 roku była założona przez Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis. Na co zostały przeznaczone środki?

Gwiazda TVN przeżyła dramatyczny wypadek. Okoliczności zdarzenia nadal nie są znaneGwiazda TVN przeżyła dramatyczny wypadek. Okoliczności zdarzenia nadal nie są znaneCzytaj dalej

Pieniądze na... pokazy filmowe

Fundacja otrzymała pieniądze na cztery pokazy dokumentu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, które, jak się okazało, Lux Veritatis sama wyprodukowała. Jak charakter ma więc fundacja, że ministerstwo przekazało jej dotację?

"Wśród jej statutowych celów znajdują się badanie postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej, działalność kulturoznawcza, pobudzanie krajowej twórczości audiowizualnej oraz upowszechnianie edukacji religijnej i społecznej. Choć w statucie fundacji nie ma słowa o obronności, w 2019 r. szef MON Mariusz Błaszak przyznał jej 96 tys. zł" - piszą na Onet.pl Edyta Żemła i Marcin Wyrwał.

Raport finansowy z działania pokazuje rozłożenie środków - najwięcej, bo aż 33 tys. zł przeznaczono na wydruk i opracowanie broszur i plakatów. 24 tys. zł przeznaczono na catering. 15 tys zł zjadła produkcja filmu, choć ten został ukończony wcześniej. Koszty wynajęcia sali wyniosły 8 tys. i 4 tys. zł. 4 tys i 3 tys. zł otrzymali pracujący przy filmie historyk i researcher, a 1,6 tys. zł - konsultant merytoryczny.

Jarosław Jakimowicz nie ma hamulców? Tylko dla osób o mocnych nerwach, aż trudno uwierzyć, co pokazałJarosław Jakimowicz nie ma hamulców? Tylko dla osób o mocnych nerwach, aż trudno uwierzyć, co pokazałCzytaj dalej

Fundacja nie mówi nic o liczbie uczestników pokazów, choć twierdzi, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem i "wzbudziły w młodzieży zainteresowanie historią Polski i historią żołnierzy niezłomnych".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało pieniądze wcześniej

Na produkcję tego filmu wcześniej pieniądze przyznało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W 2018 roku przekazano na ten cel 180 tys. zł. Nie była to jednak jedyna dotacja od tej instytucji. Od 2016 roku ministerstwo zdążyło przyznać fundacji już 625 tys. zł. Łącznie z sumą przekazaną przez MON, państwo wsparło Lux Veritatis na kwotę 827 tys. zł.

Jak ustaliło wcześniej OKO.press, budżet państwa hojnie rozdysponował środki również na inną filię Lux Veritatis - Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. W ramach rozpisanego na lata 2020-2023 projektu do przybudówki fundacji trafi prawie milion złotych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Mało kto wie, jak uwielbiane przez Polaków orzechy włoskie wpływają na organizm. Zbieraliście już?
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

źródło: [wiadomosci.gazeta.pl]

Kupiła mięso w Biedronce, gdy otworzyła opakowanie zamarła. Wielu klientów może być oburzonychKupiła mięso w Biedronce, gdy otworzyła opakowanie zamarła. Wielu klientów może być oburzonychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 500 plus z problemami. Nie zauważysz zmian, możesz nie dostać świadczenia
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News