Ogromne pieniądze z budżetu państwa powinny zastąpić abonament RTV?. Unsplash.com/Jonas LeupeŹródło: Unsplash.com/Jonas Leupe
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 23 Listopada 2020

Czy abonament RTV powinien zostać zniesiony? TVP dostało 2 mld zł a dłużnicy są ścigani na coraz nowsze sposoby

Abonament RTV nie jest dużą opłatą, jednak pieniądze systematycznie znikają z naszych kont. O zniesienie tej obowiązkowej opłaty postuluje coraz więcej Polek i Polaków, wskazując, że Telewizja Polska otrzymuje spore wsparcie finansowe od rządu. Popieracie ten pomysł? Okazuje się, że od nowego roku również ta opłata wzrośnie.

Polki i Polacy wciąż zastanawiają się, czy konieczne jest, aby to właśnie ich pieniądze pokrywały abonament RTV. Coraz głośniej podnoszona jest teza, że przekazywane przez rządzących pomoce finansowe, w tym słynne 2 mld złotych, pochodzące z opłacanych podatków powinny pokryć koszty państwowych mediów.

Najpierw zrezygnowała z Dzień Dobry TVN, teraz wyprowadziła się z Warszawy. Co się dzieje u Kingi Rusin?Najpierw zrezygnowała z Dzień Dobry TVN, teraz wyprowadziła się z Warszawy. Co się dzieje u Kingi Rusin?Czytaj dalej

Abonament RTV to nieustannie temat gorącej dyskusji, a politycy wskazują, że pieniądze z kieszeni każdego obywatela powinny trafiać do kasy publicznych mediów. Od nowego roku zapłacimy jeszcze więcej. Natomiast osoby uchylające się od tego obowiązku, mogą być zaniepokojone doniesieniami na temat ściągalności zaległych opłat dla KRRiT.

Abonament RTV: od nowego roku wydamy na niego większe pieniądze

To już pewne, że od nowego roku na pokrycie opłat abonamentu RTV wydamy większe pieniądze. Zgodnie z przyjętymi zmianami od stycznia 2021 w przypadku korzystania zarówno z telewizji, jak i radia zapłacimy 264,60 zł przy uiszczeniu opłaty za całe 12 miesięcy z góry.

Osoby decydujące się na przekazywanie poprzez Pocztę Polską pieniędzy KRRiT w ramach abonamentu RTV zapłacą w skali roku nieznacznie więcej. W przypadku opłacania abonamentu raz na 6 miesięcy wydamy 2 razy 139,70 zł. Odpowiednio możemy uiszczać obowiązkową opłatę również raz na dwa lub trzy miesiące. Jest to odpowiednio 47,50 zł i 70,60.

Sławomir Świerzyński mu nie wybaczy. Stanął na środku sklepu i zaczął kpić z lidera Bayer FullSławomir Świerzyński mu nie wybaczy. Stanął na środku sklepu i zaczął kpić z lidera Bayer FullCzytaj dalej

O ile więcej pieniędzy zatem zapłacimy za abonament RTV w stosunku do mijającego roku? Okazuje się, że wzrost opłaty nie jest drastyczny, lecz w dobie kryzysu budżety rodzinne obarczone kilkoma innymi podwyżkami, np. cen prądu, mogą mieć problem z tak nieznaczną podwyżką. Od 2021 roku za abonament RTV zapłacimy od 6 do 22 zł więcej. 

Rządzący kuszą zniżkami za szybkie opłacanie abonamentu RTV, a Poczta Polska ściga uchylających się od opłaty

Zgodnie z dostępnymi publicznie informacjami Polki i Polacy powinni być świadomi, iż podnosząca opłaty władza decyduje się na łaskawe gesty w stosunku do podatników. Okazuje się, że możemy "zaoszczędzić" pieniądze w momencie, gdy abonament RTV opłacimy na rok do 25 stycznia 2021 r. Tacy obywatele otrzymają 10 proc. zniżkę

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT 

Wydaje się, iż takie "promocje" nie są wystarczająco kuszące dla osób zobowiązanych do regulowania opłaty. Wirtualne Media podają, że od stycznia do lipca 2020 roku wpływ z abonamentu wynosiły 464 mln zł, co przy 2 mld dotacji rządzących wydaje się zaledwie kroplą w morzu otrzymanych przez media publiczne pieniędzy.

Poczta Polska odpowiedzialna za ściąganie abonamenty RTV wystawiła 122 365 nakazów wzywających do uiszczenia należnych mediom pieniędzy. Wirtualne Media dodają, że zrealizowano aż 107 662 z nich, a kwota uzyskana od dłużników wynosiła 102,7 mln złotych. Chcąc ułatwić rodakom przekazywania pieniędzy do państwowej kasy, zdecydowano się na nietypowe udogodnienie.

Nie musisz wychodzić z domu, radio i telewizor zarejestrujesz w domu

Produkty za darmo, 3 i 2 zł. Lidl z niezwykłą ofertąProdukty za darmo, 3 i 2 zł. Lidl z niezwykłą ofertąCzytaj dalej

Kwestia tego, czy abonament RTV powinien być jeszcze obowiązkową opłatą, są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, iż obecnie nie musisz wychodzić z domu, aby spełnić ciążący na wszystkich obowiązek rejestracji radio czy telewizji. Można to zrobić poprzez stronę rtv.poczta-polska.pl.

Kontrowersje wobec pieniędzy pobieranych w ramach tej opłaty nie omijają również osób na wysokich stanowiskach. Szerokim echem odbiła się wypowiedź Radosława Sikorskiego, który odmówił regulowania abonamentu RTV, powołując się na "klauzulę sumienia".

Źródło: Wirtualne Media / Twitter.com / Głos Wielkopolski 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"