Pieniądze z prywatnych kont będą mogły zostać zablokowane.. Pixabay/jarmoluk
Źródło: Pixabay/jarmoluk
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 22 Października 2020

Skarbówka będzie mogła wejść na wasze prywatne konto. Są osoby, które powinny się bać

Pieniądze z prywatnych kont będą mogły być w łatwy sposób zablokowane przez fiskusa. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Jego założenia mają uniemożliwić realizacje podejrzanych transakcji.

Wszystko wskazuje na to, że skarbówka będzie miał ułatwiony dostęp do pieniędzy również z prywatnych kont osób łamiących prawo. Zwiększenie jej kompetencji w sprawach walki z wyłudzaniem podatku to główne założenie projektu ustawy, która jest już w uzgodnieniach.

Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie zapadła zatrważająca decyzja ws. aborcji w naszym krajuWiadomość z ostatniej chwili. Właśnie zapadła zatrważająca decyzja ws. aborcji w naszym krajuCzytaj dalej

Pieniądze z prywatnych rachunków mogą zostać zablokowane

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej opiera się na konieczności niedopuszczenia do przekazywania pieniędzy poprzez budzące podejrzenia transakcje. Dzięki niemu, w przypadku wyłudzeń podatku, skarbówka będzie miała możliwość blokady prywatnych rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz rachunków lokat terminowych oszusta.

Resort finansów uznał za konieczne zajęcie pieniędzy, którymi dysponują podejrzane o przestępstwo firmy. O nowych ustaleniach poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Według gazety, nowelizacja "przewiduje daleko idące zmiany, m.in. w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej i w ordynacji podatkowej".

Rząd podjął niespodziewaną decyzję, media ujawniają nieoficjalne doniesienia. Wszystko się zmieni, tysiące Polaków powinny być gotoweRząd podjął niespodziewaną decyzję, media ujawniają nieoficjalne doniesienia. Wszystko się zmieni, tysiące Polaków powinny być gotoweCzytaj dalej

Projekt nie został jeszcze opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, ale wydaje się to kwestią czasu.

Konieczność podjęcia kroków w celu blokowania prywatnych rachunków wynika z faktu, że prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne wielokrotnie przechowywały nielegalne środki na swoich własnych kontach. Do tej pory do takich rachunków nie miał dostępu System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej.

Fiskus zajmie się oszustwami podatkowymi

Jeżeli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, skarbówka będzie mogła bez problemu przejąć pieniądze znajdujące się m.in. na prywatnych kontach oszczędnościowych. Blokada rachunku będzie mogła potrwać dłużej. Obecnie są to 72 godziny, projekt zamierza wydłużyć ten czas do 96 godzin.

Dziennik Gazeta Prawna wspomina również o innym sposobie przejmowania pieniędzy przez fiskusa, jaki umożliwi nowelizacja. W gazecie przeczytać można, że:

Ogromny smutek i żal. Dzienny budżet Pani Marii na jedzenie wynosi 2 zł, zjadła tylko fasolę. Dramat seniorów w dobie pandemiiOgromny smutek i żal. Dzienny budżet Pani Marii na jedzenie wynosi 2 zł, zjadła tylko fasolę. Dramat seniorów w dobie pandemiiCzytaj dalej

"Będzie też kolejna nowość – bank lub inny podmiot świadczący usługi płatnicze będzie musiał na żądanie szefa KAS wstrzymać realizację podejrzanej transakcji i przelać pieniądze na rachunek wskazany przez fiskusa. Wstrzymane w ten sposób zostaną wszelkie płatności na rzecz podmiotu, któremu skarbówka zablokowała już rachunek."

DZISIAJ GRZEJE: 1.Przerażające nagranie z warszawskiego metra. Służby nie chciały zareagować, pasażerowie wzięli sprawy we własne ręce

2. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie

Resort finansów ma nadzieję, że w praktyce takie możliwości usprawnią działanie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej.

Rozszerzenie kompetencji skarbówki ma za zadanie wpłynąć na skuteczniejszą walkę z przestępstwami podatkowymi. Poprzez blokowanie środków na prywatnych kontach oszustów, Ministerstwo Finansów ma nadzieję na odzyskanie pieniędzy, które miałyby być środkiem nielegalnych transakcji.

źródło: businessinsider.com.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kwarantanna, test albo gigantyczna kara dla Polaków. Nowe przepisy nie wszystkim się spodobają
  2. Po 11 godzinach narad w sejmie w końcu zapadła decyzja. Nowe obostrzenia wkrótce wejdą w życie
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Możesz zapłacić nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w górę
  6. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  7. Gessler podała przepis na przepyszną wątróbkę. Podaje ją z niebywałym smakołykiem