pieniądze ceny. Needpix
Źródło: Needpix
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 21 Listopada 2020

Czy z portfeli Polek i Polaków znikną jeszcze większe pieniądze? Szykuje się drożyzna, dziennikarze dotarli do informacji z NBP

Dziennikarze RMF FM przekazali swoje ustalenia na temat decyzji podjętych przez NBP w kwestii pieniędzy w formie banknotów. Okazuje się, że Narodowy Bank Polski od początku roku dodrukował 450 milionów sztuk nowych banknotów. Zalewanie rynku nowymi pieniędzmi może przynieść tragiczne dla kraju skutki ekonomiczne. Kosmiczna inflacja stanie się faktem?

Informacje, jakie na temat pieniędzy wprowadzanych na rynek przez NBP udostępnili dziennikarze RMF FM, mogą budzić niepokój. Okazuje się, że drukarnia działająca na zlecenie NBP miała w tym roku sporo pracy. Udostępnione dane szokują. Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń i już we wrześniu przedstawiali niezbyt ciekawy scenariusz stojący przed nami wszystkimi.

Kinga Duda nie mogła wiedzieć, od kogo wynajmuje mieszkanie. Teraz youtuberka zdradza kulisy jej rzekomej wyprowadzkiKinga Duda nie mogła wiedzieć, od kogo wynajmuje mieszkanie. Teraz youtuberka zdradza kulisy jej rzekomej wyprowadzkiCzytaj dalej

Premier Mateusz Morawiecki na kolejnych konferencjach zapewnia, że pieniędzy nie braknie dla nikogo i pomoc otrzymają osoby poszkodowane przez pandemię oraz niezbędne obostrzenia wprowadzone przez rząd. Czy miał przez to na myśli, iż od początku roku NBP zaczęło niemal masowy dodruk banknotów? Dziennikarze RMF FM przekazali wiadomości na temat swoich ustaleń, co do działań instytucji.

RMF FM: NBP od początku roku zwiększyło dodruk pieniędzy

Z ustaleń dziennikarzy RMF FM Polki i Polacy dowiedzieli się, że tylko od początku tego roku w obrocie pojawiło się dodatkowe 66 milionów złotych. Kwota ta to wynik dodruku 450 milionów banknotów. Portal INN Poland dodaje, iż drukarnia wytwórni papierów wartościowych od stycznia pracuje na zwiększonych obrotach.

Zgodnie z medialnymi ustaleniami wartość wytwarzanych pieniędzy zwiększyła się właśnie o 66 milionów złotych, czyli na zlecenie NBP, tylko do września, dodrukowano banknoty o wartości większej o niemal 1/4.

Obrazy WTV"Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku KobietCzytaj dalej

Dziennikarze RMF FM zadbali o to, by uświadomić słuchaczom, jak wielka jest to kwota. Przekazali oni, iż gdyby dodrukowane pieniądze połączyć ze sobą w formie linii, to można by owinąć nią Ziemię nieco ponad półtora raza. Ekonomiści od dawna ostrzegają przed inflacją, a ta staje się powoli faktem. Rządzący chwalący się na konferencjach tym, jak dobrze radzimy sobie na tle innych krajów. Czy mijają się z prawdą? Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają słowa ekspertów.

Coraz wyższa inflacja w Polsce - to już fakt

Jak wskazuje INN Poland, powołując się na informacje przekazane przez RMF FM, masowy dodruk pieniędzy i wprowadzanie ich do obiegu może przynieść ze sobą katastrofalne dla ekonomii i gospodarki skutki. W momencie, gdy PKB nie wzrasta, ilość usług i towarów, z których skorzystać mogą konsumenci maleje, a na rynku pojawia się większa ilość pieniędzy, to jest to — zgodnie z klasyczną teorię ekonomii — idealny przepis na wysoką inflację.

Na początku października GUS opublikował dane opublikowane na temat cen w sklepach we wrześniu. Już wtedy wiele osób wskazywało, że sytuacja na polskim rynku nie wygląda ciekawie, a najbliższe tygodnie i miesiące mogą przynieść jeszcze większą zmianę na gorsze. Portal Money.pl zapytał o dane udostępniane przez GUS główną ekonomistkę Banku Pocztowego, Monikę Kurtek.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

- Inflacja w Polsce trzyma się mocno. We wrześniu mieliśmy zapewne ponowne przyspieszenie wzrostu cen usług, które to ceny rosną generalnie już od wielu miesięcy znacznie szybciej niż ceny towarów. I ta tendencja się utrzyma - mówi ekonomistka. Ile więcej pieniędzy trzeba wydać na podstawowe produkty?

We wrześniu zapłaciliśmy więcej za żywność i napoje. Drożeje niemal wszystko

Dane opublikowane przez GUS wprost mówią o tym, że w sklepach zostawiamy więcej pieniędzy niż jeszcze niedawno. W skali roku, chociażby za energię elektryczną zapłaciliśmy więcej o 4,6 proc., a od nowego roku w związku z pojawieniem się nowej opłaty, kwoty wzrosną jeszcze bardziej. Na napoje bezalkoholowe oraz żywność wydaliśmy o 2,7 proc. więcej pieniędzy w skali roku niż dotychczas.

Jeszcze nie tak dawno temu NBP uspokajało, że spotkanie się z pieniędzmi wyglądającymi jak niemal dopiero co wyjęte z drukarni nie powinno zaskoczyć nikogo. Miał to być efekt masowej wymiany banknotów będących w obiegu na nowe, mniej zniszczone.

B. mąż Marty Kaczyńskiej nagle wpadł we wściekłość. Posypały się wulgaryzmyB. mąż Marty Kaczyńskiej nagle wpadł we wściekłość. Posypały się wulgaryzmyCzytaj dalej

- [...] otrzymanie przez klienta nowych banknotów nie jest zdarzeniem wyjątkowym i wynika przede wszystkim z działań NBP, mających na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu - odpowiadał Narodowy Bank Polski na pytanie dziennikarzy Wirtualnej Polski w momencie, gdy pod koniec czerwca zdecydowano się na umieszczanie banknotów 500 złotowych w bankomatach. Czy sytuacja w najbliższych miesiącach się unormuje, czy jednak musimy przygotować się na coraz wyższe ceny w sklepach?

Źródło: INN Poland / RMF FM / Wirtualna Polska / Wprost Biznes / Money.pl

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  3. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  4. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  5. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  6. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  7. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  8. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"