Pieniądze. (zdj. Il. ) ; Marek Bazak/ East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; Marek Bazak/ East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 19 Listopada 2020

Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?

Polacy boją się o pieniądze. Kryzys gospodarczy oraz stająca się naszą codziennością drożyzna wywołały reakcję wielu osób. Krajowy Rejestr Dłużników przekazał naszej redakcji oficjalne dane. Co się dzieje i na co konkretnie należy się przygotować?

Od 22 października debatę publiczną zdominowała walka o szeroko rozumiane prawa człowieka. Tymczasem coraz mniej osób zwraca uwagę na to, że pieniądze w zatrważającym tempie zaczynają odpływać z naszych kont. Drożyzna dawała się we znaki jeszcze przed pandemią. Przeważająca większość Polaków już zaczęła gromadzenie oszczędności, jednak kluczowym pytaniem dla zrozumienia sprawy jest: dlaczego to robią?

Zmiany wśród prowadzących Zmiany wśród prowadzących "Pytanie na śniadanie". Niespodziewanie powraca zwolniony dziennikarz, TVP podjęło decyzjeCzytaj dalej

Polacy boją się o pieniądze. Dlaczego tak się dzieje?

Podane naszej redakcji wiadomości są "Barometrem oszczędności", wykonanym przez IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów.

Aż 61% mieszkańców naszego kraju znacznie ograniczyło wydawanie pieniędzy na czas pandemii. Z grupy tej wyodrębniono dwie główne przyczyny gromadzenia oszczędności. Pierwsza z nich, obejmująca 43% badanych, dotyczy wzrostu cen i usług. Druga z nich, tj. 35%, odnosi się spodziewanego kolejnego wzrostu cen.

Obrazy WTV"Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku KobietCzytaj dalej

33% osób oszczędza pieniądze, rezygnując z kupowania ubrań oraz odzieży, noszonej na co dzień. 20% Polaków zaś zaprzestało korzystania z sieci oferujących odzież biznesową. Garnitury i marynarki mogą wydawać się błahe. Warto więc zaznaczyć, że aż 19% respondentów oszczędza na jedzeniu, czyli na najbardziej podstawowych potrzebach.

Kryzys epidemiczny sprawił, że tracimy coraz więcej pieniędzy. 38% ankietowanych wskazało wprost, że ich sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła.

- Pandemia niewątpliwie przewartościowała nasze życie. Jak pokazuje badanie, z jednej strony zmobilizowała Polaków do racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, ale sprawiła też, że mimo dużych zmian w codziennej rzeczywistości i braku pewności co do przyszłości, ludzie nie chcą się ograniczać - komentuje prezes KRD, Adam Łącki.

- Jest grupa, która nie mogąc żyć jak dotąd, czyli na przykład jeździć na egzotyczne wakacje lub chodzić na masowe koncerty, rekompensuje sobie to innymi przyjemnościami. Zmienia wystrój mieszkania czy kupuje sprzęt elektroniczny z wyższej półki. Ludzie szukają namiastki normalności w tych trudnych realiach - dodaje.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Bezlitosny mechanizm wstrzyma wypłaty, część seniorów nic nie dostanie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Co więcej, lęk o pieniądze wynika również z utracenia części lub wszystkich źródeł dochodów. Życie z oszczędności budzi między innymi niepewność dotyczącą pozycji na rynku pracy. Sytuacja w Polsce i na świecie przekłada się też na zdrowie psychiczne.

Poszkodowane są między innymi pracownicy branży fitness, fryzjerskiej, kosmetycznej oraz gastronomicznej. Polacy starają się ograniczyć wydatki do całkowitego minimum. Szkody uderzyły też w sklepy meblarskie, które niespodziewanie zostały objęte ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów, dotyczącym zapobieganiu transmisji wirusa.

TVN zdążył wyemitować wstrząsający materiał, zanim doszło do tragedii. Z okna na 6. piętrze wypadł 60-letni pacjent szpitala w PoznaniuTVN zdążył wyemitować wstrząsający materiał, zanim doszło do tragedii. Z okna na 6. piętrze wypadł 60-letni pacjent szpitala w PoznaniuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19? Nie tylko osoby starsze, eksperci opublikowali listę, jeśli na niej jesteś, uważaj szczególnie
  2. Najszybszy syrop z buraka, bez wyciskania i bałaganu. Stawi czoła przeziębieniu i sezonowemu osłabieniu, a przy okazji wybornie smakuje
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Morawiecki wygadał się, co z wyjazdami na Boże Narodzenie. Pilnie zaapelował do Polaków
  7. Terapia odmładzająca XXI wieku. Naukowcy są w stanie częściowo odwrócić procesy starzenia się, niewiarygodne osiągnięcie