Pieniądze. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 15 Listopada 2020

Pieniądze mieli dostać wybrańcy? Gliński wstrzymał wypłaty w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, kontrowersje wokół dofinansowania

Pieniądze, które miały zostać podarowane w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, a raczej zasadność ich wręczenia budzi nadal wiele wątpliwości. Po ujawnieniu dotacji i ich wysokości dla konkretnych artystów, placówek kulturalnych czy fundacji, w sieci zawrzało. Legendarny zespół Kult zdążył już odmówić przyjęcia dofinansowania. "Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy" - napisali artyści w oświadczeniu na Facebooku. Czy pomoc faktycznie otrzymali "wybrańcy"? Dowiedzieliśmy się, że Piotr Gliński ostatecznie wstrzymał wypłaty.

13 listopada poinfromowano, że ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury. Budżet wynosił 400 mln zł. Jak czytamy na stronie gov.pl, "Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy".

Edyta Górniak ubliża krytykom: Edyta Górniak ubliża krytykom: "Wy *****y bezmyślne". Sceptycy jej teorii wciąż czekają na dowody naukoweCzytaj dalej

1,89 mln zł dla Golec uOrkiestra podczas, gdy Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera otrzymał zaledwie 400 tys. zł

Kontrowersje wśród polityków, dziennikarzy oraz w mediach społecznościowych wywołała głównie zasadność wręczenia pieniędzy dla artystów, aktorów czy placówek. Wielu widzi pewną zależność, powiązując występy w TVP, a rzekomo kiepską sytuacją finansową wśród beneficjentów. Mocne oskarżenia padały głównie w kierunku Piotra Glińskiego, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Ten prawdopodobnie nie wytrzymał presji i choć jeszcze przed chwilą twierdził, że " O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii", nagle wstrzymał wsparcie finansowe, informując o tym za pośrednictwem Twittera.


Aż 1,89 mln zł otrzymać miała spółka Golec Fabryka, która jest zarządzana przez Pawła Golca. Z kolei 400 tys. zł miało zostać przyznane dla Renaty Świerżyńskiej Bayer Full Impresariat i 150 tys. zł dla Bayer Full Sławomir Świerżyński. Wątpliwości wśród Polek i Polaków wzbudziły również dotacje dla Radosława Liszewskiego - Radek Weekend w wysokości 520 tys. zł, 500 tys. zł dla Kamila Bednarka, czy Małgorzaty Foremniak - 77 270 zł.

Jak podają Wirtualnemedia.pl,: "Music Marcin Kindla uzyskał 664,5 tys. zł dofinansowania, Grzegorz Hyży uzyskał 449 tys. zł, Wojciech Mazolewski Qality - 444,5 tys. zł, Igor Herbut Production - 428,6 tys. zł, Papa D Paweł Stasiak - 400 tys. zł, Sarsa Music Marta Markiewicz - 348,6 tys. zł, Firma Piotr Kupicha - 232,1 tys. zł, Otto Piloto Media Artur Rojek - 216,3 tys. zł, JS Music Justyna Steczkowska - 180 tys. zł, Cere Katarzyna Cerekwicka - 130,9 tys. zł, Bracia Piotr Cugowski - 121,9 tys. zł, Natasza Urbańska - 111 tys. zł, Julia Pietrucha - 110,5 tys. zł, Czerwone Gitary Group - 105,5 tys. zł, a Pectus Tomasz Szczepanik - 99 tys. zł". Cały wykaz beneficjentów znaleźć można także na gov.pl.

Dofinansowanie z Funduszu Wsparcia Kultury otrzyma 2064 beneficjentów, którzy prawidłowo wypełnili i złożyli wnioski. W tym: 144 samorządowe instytucje artystyczne - przyznana kwota 94 716 434zł; 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) - przyznana kwota 38 578 661; 448 przedsiębiorców - przyznana kwota 90 959 964; 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego - przyznana kwota 175 235 109 zł.

Obrazy WTV"Nie chcemy ukradzionych wam pieniędzy". Legendarny polski zespół odmówił rządowej rekompensatyCzytaj dalej

Dziennikarze oburzeni, chociaż nie wszyscy

Na odpowiedzi dziennikarzy aktywnych na Twitterze niedługo trzeba było czekać. Jedną z pierwszych osób, która postanowiła głośno skrytykować postawę rządu był Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

- Pomysł żeby dać Kamilowi Bednarkowi i Grzegorzowi Hyżemu po niemal pół miliona zł na przetrwanie czasu pandemii jest tak głupi, że aż nie mam wątpliwości, iż tak właśnie zrobiono - stwierdził dziennikarz.

- W polemikę wdał się Sebastian Stodolak z Warsaw Enterprise Institute: - Wnioski do programów były ogólnodostępne. Jakie kryterium dostępu do nich chciałbyś wprowadzić? Jak państwo "pomaga", to nigdy sprawiedliwie. Nie dlatego, że się technicznie nie da - to wynika z pragmatyki rządzenia, z politycznej "logiki" w zetatyzowanym kraju - pisał Słowik.

- Bardzo proste. Kto w ostatnim roku dostał zlecenia na kwotę ponad x tys. zł - dalej jazda - odpowiedział Słowik.

- Jest jeszcze jedna rzecz - te programy są celowe, ich realizacja wymaga zaangażowania różnych osób, więc kasa od Golców, czy Bednarka pójdzie też do innych, biedniejszych z branży. O ile nie oszukają na fakturach - stwierdził Stododak.

Do sprawy odniósł się także Dariusz Grzędziński z „Wprost”. - I oczywiście przedstawiciele disco polo nie kończą się na rozjeżdżanyxh tu Bayer Full i Weekend. Nie moja wina, że nie znacie np. wycenionej na 150 tys. grupy Power Play, znanej z hitu "Lubisz to lubisz" czy zespołu Mejk, wykonującego przebój "Zróbmy to na parterze (100 tys.) :) - stwierdził Dariusz Grzędziński z „Wprost”. - Ok, ta lista jest nie do obrony. Małgorzata Foremniak na odwołaniu Mam Talent straciła 200 tys., dostała raptem 77 tys.! Natasza Urbańska 111 tys. Na plusie obsada Na Wspólnej (premier @PiotrGlinski chyba ogląda) - skwitował.

Reasumując, czy dotacje miały być rozdane sprawiedliwie? Reakcja ministra mówi sama za siebie.

Kraśko wręcz żąda od Kościoła ustosunkowania się do wszystkiego, co się wydarzyło. Ujawnił kilka faktów po rozmowie z DziwiszemKraśko wręcz żąda od Kościoła ustosunkowania się do wszystkiego, co się wydarzyło. Ujawnił kilka faktów po rozmowie z DziwiszemCzytaj dalej

Uderz w stół, a nożyce się odezwą

Mocno urażony poczuł się Kamil Bednarek, który w obszernym wpisie zaczął się tłumaczyć i zastrzegać, że nie ma żadnych powiązań z polityką.

"Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał i dostał pieniądze "na życie" od Telewizji Polskiej... Prowadzę od kilku lat działalność, zatrudniam ludzi, płace podatki jak każdy obywatel, płace ZUS i inne ściągane przez Urząd Skarbowy opłaty... Każdy, kto ma zarejestrowaną działalność w obrębie kategorii kulturalno-artystycznej mógł wystartować w projekcie. W moim imieniu postulował o to manager. Gratuluje wszystkim komu udało się dostać dofinansowanie na przyszłe branżowe działania. Wierze, że mądrze je wykorzystacie i nie bedziecie zmuszeni ich oddać z powrotem... Ubolewam, że wszystko sprowadzane jest dzisiaj do polityki.. polityki, której nigdy nie rozumiałem, nigdy nie starałem się rozumieć i polityki w której jakkolwiek nigdy niechciałbym się znaleźć." - pisownia oryginalna.

Internauci jednak doszukali się pewnej niezgodności, odnajdując zdjęcie z 2017 roku, kiedy to prezydent Andrzej Duda wręczył sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP, a galę zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej. Na Twitterze w tamtym czasie umieszczono zdjęcie Andrzeja Dudy i Kamila Bednarka.

Źródło: Wirtualne Media, gov.pl, Facebook, Twitter

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat