Pieniądze, jakie można otrzymać za pewną unikatową monetę, są trudne do uwierzenia.. (zdj. ilustracyjne) pxhere.comŹródło: (zdj. ilustracyjne) pxhere.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Lipca 2020

Może masz podobną monetę? Możesz być milionerem, chodzi o nominał 5 zł, niezwykłe

Pieniądze, jakie można otrzymać za pewną unikatową monetę, są doprawdy trudne do uwierzenia. Mowa o specyficznej pięciozłotówce, której wartość kilkudziesięciokrotnie przekracza widniejący na niej nominał. Warto zatem sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy właścicielami okazu, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z ceny, za jaką nierzadko nabywają go kolekcjonerzy.

Osoby zainteresowane numizmatyką wiedzą z pewnością, że pieniądze czekające na tych, którzy w swoich zbiorach mają okazy prawdziwie unikatowe, osiągają czasem astronomiczne rozmiary. Jednym z przykładów monety, o której nie tylko możemy rozprawiać godzinami, opowiadając sobie jej historię, ale za którą zgarnąć można również doprawdy imponującą kwotę, jest pięciozłotówka z 1958 roku.

Jarosław Kaczyński coś szykuje? Ujawniamy, kto odwiedzał prezesa PiS na NowogrodzkiejJarosław Kaczyński coś szykuje? Ujawniamy, kto odwiedzał prezesa PiS na NowogrodzkiejCzytaj dalej

Imponujące pieniądze za pięciozłotówkę

Handel unikatowymi monetami i dążenia kolekcjonerów do poszerzenia swojej kolekcji zostały znacząco ułatwione za sprawą internetu. Za niektóre egzemplarze przyjdzie im jednak bardzo słono zapłacić. Podobnym przykładem jest wspomniana powyżej pięciozłotówka z roku 1958, na której rewersie, oprócz nominału, widnieje też rysunek ciągnącego za sieć rybaka. Obok znajduje się zaś monogram Józefa Gosławskiego, projektanta unikatowej monety.

Nagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie byłoNagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie byłoCzytaj dalej

Numizmatykom przedmiot jest znany pod nazwą Rybak-Słoneczko. Choć składający się na nazwę "rybak" jest dość oczywistym wyborem, biorąc pod uwagę wygląd monety, jej drugi człon może nieco zaskakiwać. Jedynie uważni obserwatorzy, zaopatrzeni dodatkowo w szkło powiększające, zwrócą uwagę, że pod prawym ramieniem rybaka widnieją promienie słoneczne. Na dość klasycznym awersie widzimy z kolei orła białego z napisem: "Polska Rzeczpospolita Ludowa 1958".

DZISIAJ GRZEJE: 1. 16-letnia Alicja miała przed sobą całe życie. Niewyobrażalna tragedia w Ligocie 2. Druga fala pandemii sparaliżuje służbę zdrowia. Jedno rozwiązanie może temu zapobiec

Warto dodać, że Gosławski był polskim artystą, wsławionym zwłaszcza jako rzeźbiarz i medalier. Zajmował się jednak również projektowaniem pomników czy monet. Osoby interesujące się sztuką mogą dostrzec wpływ kubizmu na zaprojektowanie sylwetki rybaka.

Moneta Rybak-Słoneczko

Wartość monety zależy, rzecz jasna, od stanu jej zachowania. Za niezniszczony okaz, bliski jego stanowi mennicznemu, otrzymać można nawet do 1700 zł. Takiej sumy zażyczył sobie bowiem jej właściciel na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro. Warto zatem uważnie przeszukać poddasza, strychy, stare, pozostawione przez babcię okrycia czy zakurzone szuflady, upewniając się, że nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięciozłotówki o jakże dźwięcznej nazwie Rybak-Słoneczko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoje dzieci. Wydano pilny komunikat ostrzegający przed niebezpieczną substancją
  2. Tarcza antykryzysowa miała chronić przed lichwą. Tymczasem pozbawiła Polaków pieniędzy
  3. Wyciekło stare nagranie Danuty Holeckiej, nigdy nie publikowane w sieci. Pamiętacie ją taką?
  4. Nieoficjalnie: Będzie rekonstrukcja rządu? Podano kto ma odejść
  5. Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
  6. Skandal w Wieliczce. Druzgocące zdjęcie obiegło internet. Włos jeży się na głowie

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News