Pieniądze. ARKADIUSZ ZIOLEK East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 15 Lipca 2020

Jeśli je masz, możesz zarobić nawet 10 tys. złotych. Chodzi o pozornie zwykłe 10 groszy

Pieniądze potrafią mieć wartość znacznie wyższą niż nominalna, nawet jeśli wyglądają bardzo niepozornie. Wiedzą o tym doskonale kolekcjonerzy i numizmatycy. Doskonałym przykładem monety o zaskakująco wysokiej wartości jest ta, uznawana za jedną z najrzadszych w Polsce. Warto sprawdzić, czy przypadkiem podobna nie zawieruszyła się w waszej starej szkatułce.

10 groszy z 1973 roku jest uznawane za jedną z najrzadszych monet, wybitych w PRL-u. Niepozorny drobniak jest jednogłośnie uznawany przez numizmatyków za prawdziwego, białego kruka. Skąd jego unikatowość? Zaglądając do katalogu Fischera (polskich monet) zauważyć możemy, że brakuje informacji o nakładzie 10-groszówki.

Skandaliczne sceny na antenie TVP. Wyśmiali stan zdrowia Jerzego StuhraSkandaliczne sceny na antenie TVP. Wyśmiali stan zdrowia Jerzego StuhraCzytaj dalej

Tajemnicze 10 groszy

Znawcy nadal nie mogą dojść do źródła emisji monety, pozbawionej nabitego znaku mennicy. Pieniądz pochodzić ma z Kremnicy, jednej z najstarszych mennic, położonej na Słowacji. Niestety, nawet w jej muzeum nie ma obecnie osoby, która posiadałaby wiedzę o genezie tajemniczych 10 groszy. Nie wiadomo kto, ani na czyje zlecenie dokonał jej emisji.

TVN ujawnia cennik. U Kuby Wojewódzkiego najdrożejTVN ujawnia cennik. U Kuby Wojewódzkiego najdrożejCzytaj dalej

 - Dowiedziałem się tylko, że około roku 1993, po podziale Czechosłowacji, mennica czyściła magazyny oferując niepotrzebne już zapasy na wolnym rynku. Podobno to wtedy trafiły na rynek nasze dziesięciogroszówki. Ile ich było, kto je kupił? Tego się nie dowiedziałem - napisał na swiom blogu zbierajmymonety.blogspot.com Jerzy Chałupski, który swego czasu postanowił rozpocząć swego rodzaju śledztwo w Kremnicy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik nie wytrzymała i podsumowała w ostrych słowach Jacka Kurskiego. Sytuacja, jakiej nie było
2. Wyniki z Niemiec nie pozostawiają wątpliwości. Polacy mieszkający w Niemczech pewni swojego wyboru

Jak dowiadujemy się z filmu, udostępnionego przez wystawiającego swego czasu monetę na aukcję Damiana Marciniaka, 10-groszówka co jakiś czas pojawia się w obiegu. Obecnie monetę znaleźć możemy na portalu aukcyjnym onebid.pl. Jej cena wywoławcza wynosi 4 000 zł a sprzedaży - 6 720 zł. Przybliżona wartość monety waha się jednak od 8 000 do aż 10 000 zł. 

 - Kremnickie dziesięciogroszówki 1973 - bez znaku mennicy - są najrzadszymi monetami obiegowymi PRL. Nie wiadomo ile ich wybito, nie wiadomo czy rocznik ten bito z przeznaczeniem do obiegu, nic na dobrą sprawę o nich nie wiadomo - czytamy na wspomnianym już blogu zbierajmymonety.blogspot.com.

Pieniądze warte więcej niż nominał

Tymczasem, wartość najdroższej monety na świecie, jest aż 1000 razy wyższa od naszej poczciwej 10-groszówki. Mowa o The Flowing Hair dollar - pierwszej monecie, wyemitowanej między 1974 a 1975 rokiem, przed Rząd Federalny Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, w 2016 roku Flowing Hair dollar pojawił się w Polsce. Moneta gościła na Zamku Królewskim, ku uciesze kolekcjonerów i numizmatyków.

Pieniądze

Pieniądze

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Agata Duda odmawia wywiadu dziennikarzowi. Dziennikarz twierdzi, że o niego nie zabiegał
  3. Hanna Lis publicznie i wulgarnie obraziła księdza, nie wytrzymała. Duchowny odpowiedział, wcale nie lepiej
  4. Agata Duda zaatakowała dziennikarza. Właśnie odpowiedział jej w bolesny sposób
  5. Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
  6. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię

Źródło: zbierajmymonety.blogspot.com, bankier.pl. onebid.pl