Pieniądze z budżetu państwa to temat stale powracający i niezwykle interesujący, szczególnie jeśli chodzi o przedstawicieli rządu. Jak wyglądają wydatki?. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 14 Maja 2020

WP: Wiemy, ile kosztowała kadencja Dudy. Niebotyczne pieniądze, aż trudno uwierzyć

Pieniądze z budżetu państwa to temat stale powracający i niezwykle interesujący, szczególnie jeśli chodzi o przedstawicieli rządu i jego urzędników. Posłowie Lewicy postanowili dowiedzieć się w Ministerstwie Finansów, ile wyniósł koszt całej kadencji Andrzeja Dudy. Jak wynika z odpowiedzi resortu, do której dotarła Wirtualna Polska, od 2015 roku do 2019 na funkcjonowanie Kancelarii Prezydenta przeznaczono ok. 880 mln złotych z budżetu państwa.

Posłowie Lewicy postanowili podjąć trudny i dość tajemniczy temat pieniędzy z budżetu państwa, przeznaczanych na wydatki przedstawicieli rządu i głowy państwa oraz ich urzędników. Zwrócili się zatem do Ministerstwa Finansów o udostępnienie informacji na temat wydatków Kancelarii Prezydenta w jego kadencji, która objęła ostatnie 5 lat. Do odpowiedzi dotarła Wirtualna Polska. Udzielił jej podsekretarz stanu Tomasz Robaczyński.

W nocy zrobi się niebezpiecznie, lepiej mieć się na baczności. To nie koniec złych informacji od InstytutuW nocy zrobi się niebezpiecznie, lepiej mieć się na baczności. To nie koniec złych informacji od InstytutuCzytaj dalej

Pieniądze z budżetu państwa. Wydatki Kancelarii Prezydenta. Kilkaset milionów złotych przez lata kadencji

Jak podaje WP, w 2015 roku Kancelaria Prezydenta na swoje funkcjonowanie przeznaczyła z budżetu państwa 163,5 mln złotych. W kolejnych dwóch latach "wykonanie wydatków budżetu państwa" wyniosło kolejno: 164 mln zł w 2016 roku i 167 mln zł w 2017 roku.

2018 rok pochłonął z budżetu państwa jeszcze więcej pieniędzy, bo aż 190 mln zł, zaś w 2019 roku wydatki kancelarii Andrzeja Dudy wyniosły rekordowe 196 mln złotych. W 2020 roku urzędnicy prezydenta mają do rozdysponowania jeszcze 199,3 mln złotych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ile naprawdę zarabia Danuta Holecka? Niebotyczna suma zwala z nóg
2. Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracowników

Jak podaje Wirtualna Polska, spora część budżetu Kancelarii Prezydenta przeznaczana jest na wynagrodzenia dla urzędników. W 2019 r. na pensje dla nich wydano ponad 51 mln złotych, a średnia pensja wyniosła ponad 10 tys. złotych.

"[...] aktywna prezydentura, bardzo dynamiczna prezydentura, obowiązki, które są związane z wykonywaniem kompetencji w ramach obowiązków krajowych i zagranicznych, oczywiście wiążą się z potrzebą wydatkowania określonych kwot finansowych. Kwestie, które są związane z wydatkowaniem środków, jest to przedmiot naszej szczególnej troski i uwagi" - przekonywał prezydencki minister Paweł Mucha podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, mówiąc o stale zwiększającym się budżecie Kancelarii Prezydenta. I dodał, że zaplanowany w ustawie budżet na 2020 rok jest "bardzo racjonalny, bardzo oszczędny" i "mieści się w granicach możliwości finansowych".

Podsumowując, jak dotąd na funkcjonowanie Kancelarii Prezydenta miano przeznaczyć ok. 880 mln złotych z budżetu państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pamiętacie komputer Commodore 64? Zobaczcie polską reklamę z 1990 roku, od której łza w oku się kręci
  2. Górnicy jadą do Warszawy. Będzie wielki protest w stolicy
  3. Uczniowie wracają do szkoły? Nagła decyzja i pilne oświadczenie
  4. Pamiętacie dyrektora z Biebrzy, który robił wielkie oczy na Morawieckiego? Właśnie został zwolniony
  5. Pielęgniarka nie miała wyboru i musiała skłamać w sprawie zakażenia. Powód wprowadza w osłupienie
  6. Łukasz Szumowski ostro skrytykował Polaków. Wszystko przez jedną, bardzo ważną rzecz

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl / WP