pieniadze. Źródło: (zdj. ilustracyjne) pxhere.comŹródło: Źródło: (zdj. ilustracyjne) pxhere.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Października 2020

Może masz podobną monetę? Możesz być milionerem, chodzi o nominał 5 zł, niezwykłe

Pieniądze, jakie można otrzymać za pewną unikatową monetę, są doprawdy trudne do uwierzenia. Mowa o specyficznej pięciozłotówce, której wartość kilkudziesięciokrotnie przekracza widniejący na niej nominał. Warto zatem sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy właścicielami okazu, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z ceny, za jaką nierzadko nabywają go kolekcjonerzy.

Osoby zainteresowane numizmatyką wiedzą z pewnością, że pieniądze czekające na tych, którzy w swoich zbiorach mają okazy prawdziwie unikatowe, osiągają czasem astronomiczne rozmiary. Jednym z przykładów monety, o której nie tylko możemy rozprawiać godzinami, opowiadając sobie jej historię, ale za którą zgarnąć można również doprawdy imponującą kwotę, jest pięciozłotówka z 1958 roku.

Pod sklepami Biedronka ustawią się kolejki. Skorzysta jedna grupa PolakówPod sklepami Biedronka ustawią się kolejki. Skorzysta jedna grupa PolakówCzytaj dalej

Imponujące pieniądze za pięciozłotówkę

Handel unikatowymi monetami i dążenia kolekcjonerów do poszerzenia swojej kolekcji zostały znacząco ułatwione za sprawą internetu. Za niektóre egzemplarze przyjdzie im jednak bardzo słono zapłacić. Podobnym przykładem jest wspomniana powyżej pięciozłotówka z roku 1958, na której rewersie, oprócz nominału, widnieje też rysunek ciągnącego za sieć rybaka. Obok znajduje się zaś monogram Józefa Gosławskiego, projektanta unikatowej monety.

Numizmatykom przedmiot jest znany pod nazwą Rybak-Słoneczko. Choć składający się na nazwę "rybak" jest dość oczywistym wyborem, biorąc pod uwagę wygląd monety, jej drugi człon może nieco zaskakiwać. Jedynie uważni obserwatorzy, zaopatrzeni dodatkowo w szkło powiększające, zwrócą uwagę, że pod prawym ramieniem rybaka widnieją promienie słoneczne. Na dość klasycznym awersie widzimy z kolei orła białego z napisem: "Polska Rzeczpospolita Ludowa 1958".

Warto dodać, że Gosławski był polskim artystą, wsławionym zwłaszcza jako rzeźbiarz i medalier. Zajmował się jednak również projektowaniem pomników czy monet. Osoby interesujące się sztuką mogą dostrzec wpływ kubizmu na zaprojektowanie sylwetki rybaka.

Od 15 października wielu emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Ty też możesz być na liścieOd 15 października wielu emerytów dostanie dodatkowe pieniądze. Ty też możesz być na liścieCzytaj dalej

Wartość monety zależy, rzecz jasna, od stanu jej zachowania. Za niezniszczony okaz, bliski jego stanowi mennicznemu, otrzymać można nawet do 1700 zł. Takiej sumy zażyczył sobie bowiem jej właściciel na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro. Warto zatem uważnie przeszukać poddasza, strychy, stare, pozostawione przez babcię okrycia czy zakurzone szuflady, upewniając się, że nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięciozłotówki o jakże dźwięcznej nazwie Rybak-Słoneczko.

Tysiące osób dostaną dziś takiego samego SMS-a. Zaskakujące informacje, rozsyła je RossmannTysiące osób dostaną dziś takiego samego SMS-a. Zaskakujące informacje, rozsyła je RossmannCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już od jutra kolejna duża grupa Polaków otrzyma wyższe emerytury. Trzeba spełnić tylko jeden prosty warunek
  2. Gigantyczna awaria na Mazowszu. Tysiące osób nie ma prądu. Sytyacja jest poważna, operator wydał oświadczenie
  3. W "Kuchennych Rewolucjach" wydarzyło się coś, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Sytuacja przerosła ekipę?
  4. W krakowskim liceum odbyła się skandaliczna lekcja, interweniuje kuratorium. Znany działacz puścił uczniom drastyczny film
  5. 17-latek dla żartów podróżował w bagażniku. Nagle doszło do wypadku, dramatyczna akcja policji
  6. Kierowca BMW przegrał z warunkami pogodowymi. Wideo

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News