Pieniądze. Źródło: Brak
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 13 Stycznia 2021

80 mln zł ma pójść na psychiatrię dziecięcą. Przeciw senatorowie PiS, w tym wiceminister zdrowia

Senatorowie chcieli przekazać pieniądze na rzecz rozwoju psychiatrii dziecięcej. Chodzi o aż 80 milionów złotych dofinansowania. Wczoraj udało się przegłosować poprawkę do budżetu, jednak swój sprzeciw wobec projektu wyrazili senatorowie PiS-u, w tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  • 12 stycznia, podczas drugiego dnia obrad Senatu dyskutowano nad 109 poprawkami do budżetu
  • Jedną z nich było przeznaczenie 80 milionów złotych na ratowanie psychiatrii dziecięcej
  • Przeciw poprawce był cały klub Prawa i Sprawiedliwości, w tym wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska

Do przyjęcia poprawki zachęcała między innymi wicemarszałkini Senatu, Gabriela Morawska Stanecka. Polityczka Lewicy zwróciła uwagę na potrzebę ratowania systemu ochrony zdrowia. Przeznaczenie pieniędzy na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży mogłoby poprawić kondycję szpitali psychiatrycznych czy też ośrodków terapeutycznych. 

Senatorowie chcieli przekazać pieniądze na rzecz rozwoju psychiatrii dziecięcej. Wiceminister zdrowia przeciw

 - Chciałabym zwrócić uwagę na 2 poprawki. Po pierwsze, na tzw. poprawkę psychiatryczną, czyli na dwie pozycje, na zwiększenie nakładów na psychiatryczne skutki COVID, leczenie tych skutków, oraz na psychiatrię dziecięcą. Szanowni Państwo, bardzo wiele było w ubiegłym roku dyskusji na ten temat, było wiele informacji, bardzo tragicznych, dotyczących samobójstw dzieci, prób samobójczych - deklarowała Stanecka.

 - Teraz to odosobnienie, praca zdalna, takie jednak zostawienie dzieci samych sobie z komputerem, też wpływa na ich psychikę. To wpływa na psychikę osób dorosłych, a co dopiero dzieci, które są o wiele bardziej wrażliwe i o wiele bardziej nieświadome - dodawała.

 - Dlatego ta poprawka, którą zaproponowaliśmy, 80 milionów zł na psychiatrię dziecięcą, jest niezwykle zasadna, ponieważ tych 400 lekarzy psychiatrów dziecięcych, którzy są w Polsce, z pewnością nie poradzi sobie z taką liczbą przypadków, jaka będzie - wskazała wicemarszałkini, kończąc swoją wypowiedź. 

Zamieszanie wokół podatku cukrowego. Zamieszanie wokół podatku cukrowego. "Masowo kupują po 20 kg cukru białego", co się dzieje?Czytaj dalej

Ostatecznie poprawka nr 21 została przegłosowana większością 52 senatorów. Swój sprzeciw wyraził cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Wśród parlamentarzystów znajduję się wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Sejm może jednak doprowadzić do odrzucenia przepisu.

Trudno wskazać, co było przyczyną wyrażenia sprzeciwu wobec poprawki do ustawy budżetowej przez wiceministra Kraskę. Z udostępnionych stenogramów wynika, że Waldemar Kraska ani razu nie zabrał głosu w debacie. 

Uzasadnienie, dla którego posłowie PiS głosowali przeciw poprawce, przedstawił senator Krzysztof Mróz. Według polityka, od 5 lat Zjednoczona Prawica działa na rzecz podniesienia jakości świadczeń realizowanych w ramach usług publicznych. Parlamentarzysta oskarżył Platformę Obywatelską o próbę sprywatyzowania służby zdrowia, a także "pozwijania Polski powiatowej".

 - Dzisiaj głównym problemem psychiatrii dziecięcej wbrew pozorom nie jest brak pieniędzy, ale przede wszystkim brak lekarzy. I to jest konsekwencja wielu lat zaniedbań. Bodajże pan senator Ujazdowski mówił, że my w Polsce się przyzwyczailiśmy do niskiej jakości świadczeń publicznych - tłumaczył Mróz.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Senat.gov]