Kolejne rządowe pieniądze dla Tadeusza Rydzyka.. PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East NewsŹródło: PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 3 Grudnia 2020

Ogromne pieniądze popłyną do Tadeusza Rydzyka. Polacy w coraz gorszej sytuacji, jego fundacja dostanie prawie 2 mln

Wszyscy niedawno dyskutowaliśmy o pieniądzach dla Bayer Full i braci Golców, a tymczasem okazało się, że rządowe środki po raz kolejny trafiły na konto imperium Tadeusza Rydzyka. Redemptorysta otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększone środki na budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Kwota, o której mowa, jest gigantyczna.

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło dotację na muzeum tworzone przez Tadeusza Rydzyka o prawie 2 mln zł.
  • Dotychczas na tworzącą się placówkę przeznaczono już nieomal 118 mln zł. 
  • Według ministra Glińskiego muzeum ma być jedną z priorytetowych inwestycji. 

Państwowe pieniądze spływają również na inne projekty związane z Radiem Maryja - część z nich finansuje Fundusz Sprawiedliwości pod dozorem Zbigniewa Ziobry. 

Hanna Lis nie wytrzymała, ostro skrytykowała Magdalenę Ogórek. Hanna Lis nie wytrzymała, ostro skrytykowała Magdalenę Ogórek. "Żenada"Czytaj dalej

Ogromne pieniądze dla Tadeusza Rydzyka - miliony na "priorytetową inwestycję"

Historia związana z budową muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu sięga 2018 roku. Ministerstwo podpisało wtedy z fundacją Lux Veritatis, należącą do imperium finansowego ojca Rydzyka, umowę na przekazanie 70 mln zł do wykorzystania na cel budowy placówki. 

Wkrótce przekazaną kwotę trzeba było jednak zrewidować i dodać do niej kolejne 47,7 mln złotych. Jak się jednak okazało po interpelacji Lewicy, fundacja znów musiała kalkulować koszty i okazało się, że do sfinalizowania budowy potrzebuje jeszcze dodatkowych 1 866 800 zł

- Zwiększenie wynikało z konieczności sfinansowania budowy przyłącza ciepłowniczego, którego koszt przekraczał założenia Wykonawcy dokonane w Cenie Ofertowej - pisał w oświadczeniu z 1 grudnia minister Piotr Gliński, uzasadniając przyznanie na budowę ośrodka dodatkowych środków. 

W związku z tym łącznie na placówkę przeznaczy się w latach2019-2021 119,5 mln zł. Nie jest to, co prawda, najwyższa możliwa kwota na zbudowanie muzeum, ale powinno wiązać się to m. in. z jakością prezentowanych treści oraz budową specjalistycznej przestrzeni muzealnej. Co ważne, wszystko odbywa się w dobie kryzysu, kiedy wielu Polakom brakuje środków na zapewnienie podstawowych artykułów sobie oraz swojej rodzinie.

Kaczyński wzywał do obrony kościołów za wszelką cenę, złożono oficjalne zawiadomienie. Jest decyzja prokuraturyKaczyński wzywał do obrony kościołów za wszelką cenę, złożono oficjalne zawiadomienie. Jest decyzja prokuraturyCzytaj dalej

Jak podaje fundacja Lux Veritatis, budowany przez nich ośrodek ma być "depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski".

- Przedstawiając postacie i wydarzenia, które ukształtowały polską tożsamość, Muzeum przywoła głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm - można przeczytać na jej stronie. 

W powstającym budynku mają pojawić się dwie sale audytoryjne (większa na 800 osób, mniejsza na 110) oraz ekspozycja muzealna

Pieniądze na muzea - wielkie koszty, wielka popularność

Na muzealnej mapie Europy i świata Polska plasuje się w ścisłej czołówce. Najbardziej znane muzea, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum II Wojny Światowej to jedne z najpopularniejszych placówek tego typu. Również ich wykonanie kosztowało wielkie pieniądze, ale z pewnością jest się czym pochwalić.

Nowoczesne, multimedialne przestrzenie, narracyjna jakość i miliony odwiedzających to dobra wizytówka Polski na świecie. Co jednak interesujące, nie wszystkie nowoczesne muzea powstają dużym kosztem.

Katarzyna Dowbor z ekipą odnowiła cały dom, sąsiad nagle go podpalił. Dramatyczne szczegóły i powódKatarzyna Dowbor z ekipą odnowiła cały dom, sąsiad nagle go podpalił. Dramatyczne szczegóły i powódCzytaj dalej

Choć na Muzeum Historii Żydów Polskich państwo wydało 200 mln zł, to darczyńcy dołożyli 120 mln, dzięki czemu Polska słynie teraz z jednego z najnowocześniejszych, jeśli nawet nie najnowocześniejszego na świecie muzeum o tematyce żydowskiej. Podobnie jest z Muzeum II Wojny Światowej, na które łącznie wydano 350 mln zł z różnych źródeł

Teksty wybrane dla Ciebie:

Mniejsze placówki też mogą jednak zachwycać - Muzeum Emigracji w Gdyni, którego wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, kosztowało jedynie 35 mln zł. Niestety, znając jednak sposób, w jaki Radio Maryja zarządza treściami budowanych przez siebie ośrodków, prawdopodobnie muzeum "Pamięć i Tożsamość" nie będzie miało zbyt wiele do zaoferowania. Nie zostaje jednak nic innego, jak poczekać i zobaczyć, czy ministerialne pieniądze nie poszły w błoto.

źródło: [torun.wyborcza.pl]

Zobacz także w naszych serwisach: