paszport. Flickr.com/Mr. Tom TramwajowyŹródło: Flickr.com/Mr. Tom Tramwajowy
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 7 Maja 2020

Skończyła Ci się ważność paszportu? Urzędnicy nie pozwolą złożyć Ci wniosku, będą zadawali pytania

Paszport jest wymaganym dokumentem w większości podróży. Ci, którym kończy się ważność, mogą mieć problem i to ze strony urzędników. Sprawę nagłośniło TVN24.

Cały materiał jest oparty na magazynie "Czarno na białym". Widzimy jak urzędnicy zadają wiele pytań, niekoniecznie związanych z dopełnieniem formalności. Skąd taka postawa?

Najważniejsza osoba z WOŚP odchodzi. Nikt się nie spodziewałNajważniejsza osoba z WOŚP odchodzi. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Paszport traci ważność? Możesz mieć problem

W wielu przypadkach wyrobienie paszportu w okresie epidemii graniczy z cudem. Nie jest to żart, a sytuacja jest poważna. Tak naprawdę taka sytuacja ma miejsce od dwóch miesięcy, a wielu Polaków nie ma możlwości zdobyć dokumentu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niewyobrażalnie tragiczne, ciało dziecka finalnie odnaleziono na dnie studni. Kilka dni wcześniej zmarła młoda kobieta
2. W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywności

W reportażu "Czarno na białym" Artur Zakrzewski rozmawia zarówno z urzędnikami, jak i z osobami starającymi się o otrzymanie paszportu. Dzwonił do kilku urzędów wojewódzkich, a w jednym z nich usłyszał: "Urząd jest zamknięty z uwagi na epidemię". Można złożyć wniosek, ale tylko w trzech przypadkach: potrzeby leczenia za granicą, wyjazdu z powodu śmierci bliskiej osoby albo podróż służbową. 

Jak podaje TVN24 rozmowa wyglądała następująco:

"Urzędniczka: - Proszę się skontaktować mailowo z urzędem, opisać sytuację, przedstawić stosowne dokumenty i to będzie rozpatrzone przez kierownika.
Reporter: - Ale jakie dokumenty? Co to państwa interesuje, z jakiego powodu ja chcę mieć paszport? Chcę mieć paszport.
Urzędniczka: - Proszę pana, takie jest rozporządzenie wojewody. No niestety, takie są warunki, a nie inne".

Jeśli umrze nam ktoś bliski zagranicą, to musimy okazać akt zgonu, aby móc otrzymać dokument. Jeśli chodzi o leczenie, to konieczne jest okazanie korespondencji ze szpitalem, lub potwierdzenie zgłoszenia do danej placówki. Wyjazd służbowy także musi być potwierdzony.

- Mnóstwo ludzi jest w takiej sytuacji, którzy mają wykupione wczasy i nie mają paszportu. Na wyjazdy wakacyjne na dzień dzisiejszy nie ma możliwości składania paszportów - usłyszał reporter, jak podaje TVN24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy oszacowali kiedy ludzkość uodporni się na wirusa. Musi zostać spełnione kilka warunków
  2. Śmiertelny wypadek z udziałem karetki. Kobieta zmarła na miejscu, cztery osoby ranne
  3. Skandaliczne zachowanie policjanta. Robi zdjęcia dokumentów tożsamości i publikuje w internecie
  4. Czy w kinach i teatrach obowiązywać będzie zachowanie bezpiecznej odległości? Nagłe oświadczenie wicepremiera
  5. Niewyobrażalnie tragicznie, doszło do okropnego wypadku. Nie żyje 11-latka i mężczyzna
  6. Ważny apel szefa WHO. Mówi o rzeczy, która dzieje się w Polsce

Źródło: [TVN24: "Nie odbierzesz paszportu. Nie złożysz wniosku, gdy ważność stracił stary. Dlaczego? Nie bardzo wiadomo" dn. 07.05.20"]