Parafia. CEZARY PECOLD/East NewsŹródło: CEZARY PECOLD/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 18 Stycznia 2020

Parafia wydała instrukcję przyjmowania księdza po kolędzie. Jest nawet podpunkt o zwierzętach

Parafia w Białymstoku zasłynęła instrukcją, dotyczącą przyjmowania księdza po kolędzie już kilka lat temu. Ponieważ okres ten właśnie się rozpoczął, przypominamy o wytycznych.

Parafia św. Wojciecha w Białymstoku również w tym roku zamieściła na swojej stronie specjalną instrukcję dla osób, które zamierzają przyjąć kapłana po kolędzie. "Odmówienie kolędy kapłanowi jest wyrazem braku identyfikacji z Kościołem, co za tym idzie - wyrażeniem zgody - na odmówienie też jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej" - dowiadujemy się.

Człowiek z diecezji Beaty Szydło zna się z nią od lat. Ujawnia informacjeCzłowiek z diecezji Beaty Szydło zna się z nią od lat. Ujawnia informacjeCzytaj dalej

Wspólnota jest w internecie bardzo aktywna. Na bieżąco aktualizuje informacje o wydarzeniach, związanych z kościołem, oraz dzieli się wytycznymi, dotyczącymi sakramentów. Teraz, ze względu na porę roku, szczególną uwagę przykuwa zakładka, dotycząca kolędy 2020.

Parafia w Białymstoku nie próżnuje

Czego jeszcze dowiadujemy się z instrukcji? Stół przykryty obrusem, krzyż czy pismo święte nie robią wrażenia. Znacznie ciekawsze są zalecenia, dotyczące domowników, w tym również zwierząt.

 - O ile jest to możliwe, niech będą obecni w domu wszyscy domownicy - oczywiście w stroju wizytowym i w obuwiu, a nie w kapciach. Jeśli domownicy przyjmują „na boso” kapłana - jest to wyraz najwyższej pogardy. Nie pozwalajmy dzieciom czy młodzieży, by w czasie wizyty kolędowej wychodziły z domu: na basen, trening, naukę języka, do kolegi czy koleżanki. Odwiedziny kapłana są raz w roku - i wszystko można pogodzić ze sobą. Dzieci niech przygotują zeszyty z religii, zaś młodzież maturalna zaświadczenia o uczęszczaniu na katechezę. Podtrzymujmy stary, piękny zwyczaj, kiedy to przed dom lub mieszkanie wychodził na spotkanie kapłana - gospodarz, czyli głowa rodziny. Zadbajmy też o psy. Niech wcześniej będą zamknięte w odpowiednich pomieszczeniach. Pies, który dotyka łapami komży księdza - nie jest wyrazem powitania, lecz wyrazem niedbalstwa ze strony gospodarzy - dowiadujemy się na stronie parafii.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Poczta Polska pilnie ostrzega swoich klientów. Wielu może paść ofiarą oszustwa

2. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

3. Rafał Trzaskowski dostaje listy z pogróżkami. Boi się najgorszego

4. Nie żyje uznany reżyser z Poznania. Dramatyczna śmierć na przyjęciu

5. Magda Umer zdradziła najskrytsze tajemnice swojej sławnej przyjaciółki. Wielkie zamieszanie

6. Zabójca Adamowicza pozostanie bezkarny? Wymyślił sposób, jak uniknąć kary więzienia