Papież Franciszek znany jest ze swojej otwartości i tolerancji. Teraz chce zezwolić na święcenia kapłańskie żonatych mężczyzn.. AFP/EAST NEWSŹródło: AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Lutego 2020

Wyciekł papieski dokument dot. celibatu. Franciszek podjął decyzję

Papież Franciszek znany jest ze swojej otwartości i tolerancji. Niektóre jego poglądy nie do końca podobają się kościelnym konserwatystom i prawicowym mediom. Teraz wyciekł papieski dokument, z którego jasno wynika, jakoby zapowiadało się częściowe zniesienie celibatu. Papież Franciszek chce zezwolić na święcenia kapłańskie żonatych mężczyzn?

Z papieskiego dokumentu, który wyciekł do włoskich mediów, wynika, że Papież Franciszek wbrew krytyce Kościoła i konserwatystów chce częściowo znieść celibat i zezwolić na święcenia kapłańskie mężczyzn, którzy są żonaci lub to planują. Stanowisko duchownego od lat wskazuje na dość luźne i otwarte podejście do takich spraw.

Abp Gądecki zapewnił dzieciom traumę przed pierwszą komunią świętą. Abp Gądecki zapewnił dzieciom traumę przed pierwszą komunią świętą. "Dlaczego ktoś chce je karać?"Czytaj dalej

Papież Franciszek zniesie częściowo celibat?

Papież Franciszek doskonale znany jest także ze swojej otwartości i tolerancji, za co kochają go ludzie na całym świecie. Czy teraz zaskoczy wszystkich zniesieniem celibatu? Jeśli tak się stanie, będzie to przełomowy i historyczny moment dla Kościoła.

W ciągu najbliższych dni można się spodziewać publikacji posynodalnej adhortacji apostolskiej Franciszka dotyczącej przyszłości Kościoła w Amazonii. Najbardziej dyskusyjną kwestią, którą będzie roztrzygał papież, jest zgoda na wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn. Mogliby oni tak samo jak wszyscy pozostali kapłani odprawiać mszę, spowiadać czy udzielać namaszczenia chorych. Sprawa teoretycznie dotyczy głównie regionu Amazonii, jednak na tę decyzję z niecierpliwością czekają też wierni z całego świata, jako swego rodzaku furtki. Eksperci widzą w tym bowiem same plusy, takie jak spadek liczby nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Wiele osób liczy na to, za przykładem Amazonii pójdzie reszta krajów i da się to rozciągnąć na inne rejony świata, w tym Europę.

Jak podaje konserwatywny publicysta katolicki Roberto de Mattei, redaktor naczelny agencji Corrispondenza Romana, Papież Franciszek przesłał szkic fragmentów swojej adhortacji wybranym biskupom i to właśnie od nich wyciekł dokument do mediów. Według źródeł włoskiej agencji, w projekcie adhortacji Papież Franciszek nie neguje celibatu, ale podkreśla, że "nie wynika on z samej natury kapłaństwa".

Choć dokument papieski, który wyciekł do mediów nie ma jeszcze oficjalnego statusu i potwierdzenia, to wszystko wskazuje na to, że Franciszek podjął już ostateczną decyzję w sprawie celibatu. Jednak już można spodziewać się szumu wokół tej sprawy i jeśli zniesienie celibatu dojdzie do skutku, to na pewno wywoła to wiele oburzenia wśród konserwatywnych środowisk kościelnych i mediów.

Do obrońców obowiązkowego celibatu należy chociażby polski hierarcha abp. Marek Jędraszewski. - Kapłaństwo jest całkowitym oddaniem się Bogu i dlatego nie da się go pogodzić z małżeństwem - mówił krakowski metropolita.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdy

2. Na pokład Ryanaira wejdzie jeszcze więcej pasażerów. Będzie ciasno, turyści dostaną białej gorączki

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Mąż w brutalnie szczerych słowach o Agacie Dudzie. Pierwsza dama może zalać się łzami