. ANDREAS SOLARO/AFP/East News
Źródło: ANDREAS SOLARO/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Lutego 2020

Papież Franciszek zawiódł wszystkich. Nikt nie spodziewał się takich słów

Papież Franciszek słynie ze swoich progresywnych poglądów. Tu warto wspomnieć choćby o planach dotyczących zniesienia celibatu – papież rozważa dopuszczenie posiadających żony mężczyzn do święceń kapłańskich w Amazonii. Dla niektórych zatem sporym zaskoczeniem będą zapewne jego słowa dotyczące gender. Zdaniem Franciszka "w tej ideologii przejawia się zło".

Wypowiedzi Franciszka częstokroć budziły niechęć hierarchów, zwłaszcza tych o mocno konswerwatywnych poglądach. Niektórzy włoscy duchowni nie uważają go nawet za papieża i z dumą mówią o nim per "Bergoglio". Inni idą nawet o krok dalej i nazywają go "czarną bestią" oraz "fałszywym prorokiem".

Ich nienawiść może nieco ostudzić niedawna wypowiedź papieża dotycząca gender. Fragmenty wywiadu Papieża Franciszka o Janie Pawle II zostały opublikowane przez włoską prasę i w wersji książkowej trafiły do księgarń. Pada w nich wiele zaskakujących słów.

Na Nowogrodzkiej już nigdy nie będzie tak samo. Odchodzi kultowa postać, zaufana Pani BasiaNa Nowogrodzkiej już nigdy nie będzie tak samo. Odchodzi kultowa postać, zaufana Pani BasiaCzytaj dalej

Papież Franciszek: ideologia, która chce zniszczyć stwórczy zamysł Boga

– Jednym z głównych przejawów zła we współczesnym świecie jest ideologia gender – powiedział w opublikowanym wywiadzie Franciszek, cytowany przez portal "Vatican News".

– Jest to atak na różnorodność, na kreatywność Boga, na mężczyznę i kobietę – kontynuował papież. Następnie dodał: – Chodzi tu o ideologię, która nie liczy się z rzeczywistością, z prawdziwą różnorodnością osób, z niepowtarzalnym i wyjątkowym charakterem każdego z nas. To nie usunięcie różnic sprawi, że staniemy się sobie bliżsi, lecz przyjęcie innego w jego odmienności, odkrycie bogactwa, jakim jest jego odmienność.

Według Franciszka "chrześcijaństwo zawsze dawało pierwszeństwo faktom, a nie ideom". Gender jest zaś ideą, i to ideą, zdaniem papieża, niezwykle szkodliwą, ponieważ za jej pomocą "chce się narzucić rzeczywistości i to w sposób podstępny". Jak czytamy na stronie wspomnianego portalu, "usiłuje ona podkopać fundamenty ludzkości we wszystkich środowiskach i na wszystkich szczeblach edukacji, staje się dyktatem kulturowym, który jest narzucany przez niektóre państwa jako jedyna możliwa droga kultury, do której trzeba się dostosować".

Franciszek zaznaczył jednocześnie, że jego słowa nie odnoszą się do osób heteroseksualnych. Zapewnił, że jest daleki od ich dyskryminacji oraz że takie osoby, według Katechizmu, należy otoczyczyć opieką duszpasterską.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. zł

2. Katastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęli

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Pięć młodych osób zginęło na miejscu w zachodniej Polsce. Prokuratura przekazała porażające szczegóły