Papież Franciszek. https://www.piqsels.com/en/search?q=Pope%2C+Francis
Źródło: https://www.piqsels.com/en/search?q=Pope%2C+Francis
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Grudnia 2019

Będzie kolejna afera w kościele? Polski episkopat nie zwrócił uwagi na słowa Franciszka o Maryi

Papież Franciszek miał zaznaczyć, że nie należy nazywać Maryi "współodkupicielką". To stwierdzenie Ojca Świętego spotkało się z mocną krytyką Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy".

Jak czytamy na stronie tygodnika, Franciszek, podczas wystąpienia z okazji 50-lecia swojego kapłaństwa, stwierdził, że "ci, którzy przychodzą do niego z projektem określenia Matki Bożej jako współodkupicielki, popełniają głupotę". Do sprawy odniósł się wspomniany wyżej dziennikarz. W programie "Wierzę" Lisicki powiedział:

– Wydaje się, że rzecz absolutnie szokująca, kiedy papież mówi o tym, że nazywanie Matki Bożej współodkupicielką i pośredniczką wszystkich łask jest głupotą, no to powinno wywołać szczególne zainteresowanie, zwłaszcza w tak maryjnym katolicyzmie, jak polski.

Absurdy w poradni życia małżeńskiego. Absurdy w poradni życia małżeńskiego. "Nie odmawiaj zbyt często, pozwól sobie na śmielsze zachowania"Czytaj dalej

Papież Franciszek i protestancki duch

– Wszyscy katolicy w Polsce modlą się do Matki Bożej słowami "pośredniczko nasza". Tych modlitw jest bez liku, one są po prostu częścią naszej wiary, więc jak można tak łatwo powiedzieć, że to jest głupota? – pytał Paweł Lisicki. Zauważył również, że określenie "współodkupicielka", używane w kontekście Maryi, nie zostało, co prawda, przez Kościół zdogmatyzowane, jednak "jest częścią powszechnej, katolickiej pobożności".

– Wczytując się w to kazanie papieża, można odnieść wrażenie, że towarzyszy mu bardzo protestancki duch. Dlaczego? Bo protestantyzm polega na tym, że obfitość wiary katolickiej w stosunku do Matki Bożej zostaje skrupulatnie zbadana, byle Jej za dużo nie dać, bo każde wyniesienie Maryi oznacza uszczuplenie pozycji Jej Syna – dodał w programie Lisicki, cytowany przez "Do Rzeczy".

Warto jednocześnie dodać, że w polskiej prasie na próżno szukać wzmianki o rzekomych słowach papieża Franciszka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać

3. Z ukrycia nagrali siostry zakonne na Marszu Niepodległości. "Jakby siostra zrezygnowała to ja wolny jestem"

4. Zabił księdza krucyfiksem. Wcześniej był wykorzystywany

5. Co na to potencjalny elektorat? Przypominamy słowa Szymona Hołowni sprzed lat na temat prawa aborcyjnego

6. Uwielbiany wokalista disco polo przewieziony do szpitala, z samochodu został tylko wrak. Porażające zdjęcia z tragedii