Papież Franciszek
Źródło:Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Listopada 2019

Czy polscy duchowni zrozumieją słowa Franciszka? "To nie jest złe, ale to nie jest kościół"

Papież Franciszek udzielił obszernego wywiadu dla watykanisty Gianniego Valente. Zawierająca go książka "Bez Niego nie możemy nic zrobić", została opublikowana przez wydawnictwo Lev a jej fragmenty już teraz znaleźć możemy w internecie. W rozmowie z Valente papież nakreślił działania, jakich podjąć się powinien kościół.

Jedną z najważniejszych tez, wychodzących z obszernego wywiadu, jest dążenie do egalitaryzmu w kościele katolickim. Papież uważa, że wśród hierarchów duchownych wytworzyły się "oświecone kręgi", które nie tylko pozostają daleko od wiernych ale i wykorzystują swoją władzę.

- Uważają sporą część rodziny ludzkiej za gorszą klasę, niezdolną do osiągnięcia ich standardów i przyzwoitego poziomu życia duchowego i intelektualnego - stwierdził Franciszek, dodając iż symptomy tego stanu rzeczy dało się zaobserwować w czasie synodu biskupów w Amazonii.

Afera wokół Afera wokół "wyplutego opłatka": znamy stanowisko kurii. Nie tego się spodziewaliśmyCzytaj dalej

Papież Franciszek tłumaczy, jak powinien funkcjonować kościół

W "Bez Niego nie możemy nic zrobić" papież starał się nakreślić rolę kościoła. Tłumaczył, że nie może on wchodzić w role międzynarodowej korporacji, ani NGO-su.

- Kościół, który nie głosi Ewangelii, staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej - tłumaczył Franciszek - To nic złego, ale to nie jest Kościół.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News