Papież Franciszek
Źródło:Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Października 2019

Papież Franciszek doprowadzi do przełomu? Jego decyzja zatrzęsie Kościołem w posadach

Papież Franciszek przewodził Synodowi Biskupów dla Amazonii. Obrady od samego początku wzbudzały kontrowersje. Nie było bowiem tajemnicą, że w ich agendzie znalazł się temat wyświęcania żonatych księży. Wiele wskazuje na to, że możliwość ta niebawem stanie się w kościele katolickim standardem - rozwiązanie zostało poparte przez synod.

Informacje o poparciu dla możliwości wyświęcania żonatych księży znalazły się w podsumowaniu Synodu Biskupów dla Amazonii. Jeszcze w tym roku Papież Franciszek napisze adhorację apostolską, w której zawrze wspomniany dokument. Wiele wskazuje na to, że nibawem w kościele katolickim dojdzie do gigantycznego przełomu. Historia celibatu duchownych, choć, co oczywiste, praktya bywała różna, sięga aż XI wieku.

Papież Franciszek dokonuje przełomu

Jednym z powodów, dla których temat celibatu pojawił się na Synodzie, jest kryzys ewangelizacyjny w Amazonii. Jak przekonywał sam papież, księży po prostu w tym rejonie brakuje. Zniesienie celibatu dla mężczyzn "odpowiednich i uznanych przez wspólnotę oraz posiadających rodzinę prawnie założoną i trwałą", mogłoby z założenia wpłynąć pozytywnie na liczbę powołań.

Temat odchodzenia od celibatu powraca do debaty od samego początku pontyfikatu Franciszka, który postrzegany jest, jako postępowy. W tym kontekście wspomnieć można o dotychczasowych działaniach podjętych przez papieża na rzecz walki z pedofilią w kościele. Jego postawa od samego początku Synodu sygnalizowała chęć zmian.

- Jeśli wszystko pozostanie takie, jakim jest, jeśli nasze dni wymierza hasło "zawsze tak było", to dar miłości zanika, przytłumiony popiołami strachu i troską o obronę status quo - przekonywał w homilii papież Franciszek.

Choć w kontekście kryzysu amazońskiego kościoła, liberalizacja zasad dot. celibatu ma jasny i pragmatyczny cel, nadal wielu duchownych mu się sprzeciwia. Jednym z najbardziej znanych krytyków planowanych reform jest niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Mueller. Duchowny ostrzegał przed tematami, jakie podjęte mają zostać na Synodzie, przed jego inauguracją przez Papieża Franciszka. Kardynałowi wytyka się, że jeszcze w latach 90. popierał zniesienie celibatu.

Przełomowy Synod dla Amazonii

Papież Franciszek, przewodnicząc trwającemu od 6 października Synodowi, nie koncentrował się wyłącznie na temacie kryzysu ewangelizacyjnego. Podjęto również kwestię ochrony tamtejszych, masowo podpalanych i wycinanych lasów deszczowych.

Biskupi obradowali na temat rozróżnienia nowego grzechu - ekologicznego. Prowadzić do niego mają "czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News