Papież Franciszek. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Stycznia 2020

Świętsi od papieża. Franciszek na celowniku TVP

Papież Franciszek nie cieszy się wielką sympatią polskich, konserwatywnych hierarchów. Wizje kościoła prezentowane przez Franciszka i przedstawicieli polskiego Kościoła niejednokrotnie mocno się mijają. Telewizja Polska poszła jednak o krok dalej i jako autorytet podaje duchownego, który bez zastanowienia podważa dogmaty wiary.

Franciszek swoje, polscy hierarchowie swoje – oto jak zwykle przedstawia się sytuacja. Za przykład można podać choćby poglądy papieża dotyczące ekologii i te prezentowane przez arcybiskupa Jądraszewskiego czy ojca Rydzyka. Podczas gdy Franciszek apeluje o walkę o "nasz wspólny dom", Jędraszewski przestrzega przed szkodliwym "ekologizmem", a Rydzyk nazywa ekologów "ekoterrorystami" i porównuje ich działania do tych, z których słynęła Armia Czerwona. W ocenie Rydzyka ekologia to kontynuacja marksizmu.

Niechęć wśród licznych polskich duchownych wywołują również poglądy papieża na temat uchodźców, walki z pedofilią czy celibatu. Były biskup Jan Paweł Lenga nie ogranicza się jednak do niechęci. Kontrowersyjnego duchownego zaczęła właśnie promować Telewizja Polska.

Zawiadomienie do prokuratury ws. dziennikarza państwowych mediów. Grozi mu 10 lat więzieniaZawiadomienie do prokuratury ws. dziennikarza państwowych mediów. Grozi mu 10 lat więzieniaCzytaj dalej

Papież Franciszek heretykiem

Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, który kilka lat temu zrezygnował z pełnionej funkcji i na stałe osiadł w Polsce, przypomina "Rzeczpospolita". Duchowny bez krępacji nazywa Franciszka uzurpatorem, a nawet heretykiem. Lenga nie tytułuje zresztą Franciszka papieżem, a mówi o nim per "Bergoglio".

Teraz były arcybiskup zaczął być promowany przez Telewizję Polską. Lenga w poniedziałek został gościem programu Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać". – Bardzo dobrze, że Benedykt XVI zabrał głos w sprawie celibatu. Warto było go jednak zabrać trochę wcześniej, bo jest bardzo poważny i nie byłoby zamętu, do którego dzisiaj dopuszczono w Kościele Katolickim – przekonywał w TVP duchowny. Jego zdaniem wielu biskupów i kardynałów "chce dziś korygować naukę Chrystusa". – Takie podejście to zwykła zdrada i niszczenie Kościoła – ocenił abp Lenga.

Abp Jan Paweł Lenga wierzy, że wybór Franciszka na papieża był efektem "porozumienia liberalnych kardynałów". Rp.pl przypomina, że jeśli była by to prawda, oznaczałoby to, że "w tamtym czasie w kaplicy Sykstyńskiej nie było Ducha Świętego". "A przecież wiara w Trójcę Świętą to podstawowy dogmat chrześcijaństwa", przypomina Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej"

Polski episkopat wciąż milczy w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Sygnał naziemnej telewizji będzie zmieniony. Twój telewizor może przestać odbierać obraz

2. Od 2 miesięcy nie zszedł na ziemię, mieszka w beczce na słupie. Ma przepiękny powód, brawo

3. Katolicki poradnik cichego oprawcy dziecka. Nagłaśniamy skandal, nad którym Rzecznik Praw Dziecka się nie pochyli

4. Ochrona środowiska w Polsce przypomina przykry żart. Znaleziono kolejnego "szkodnika", 1500 osobników do odstrzału

5. Fani "Na Wspólnej" nie odróżniają aktorów od postaci. Zabawne i przykre incydenty

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze