Papież Franciszek. AFP/EAST NEWSŹródło: AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 11 Lutego 2020

Mieszkańcy zbuntowali się przeciwko cennikowi diecezji. Apelują do papieża Franciszka

Papież Franciszek jest ostatnią nadzieją dla mieszkańców Brzezin. Od dłuższego czasu tamtejsza społeczność walczy ze skrajnie wysokimi kosztami pochówku na miejscowym cmentarzu.

W Brzezinach za pochówek bliskich mieszkańcy płacą niekiedy nawet 10 tys. zł. Autorzy listu do papieża podkreślają, że cena ta stanowi równowartość przeciętnego wynagrodzenia za trzy miesiące pracy w Polsce. Jeszcze dłużej na tak kosztowny pogrzeb odkładać musiałby emeryt bądź emerytka.

Popularny ksiądz: Popularny ksiądz: "Pedofilia jeszcze nikogo nie zabiła"Czytaj dalej

- Obowiązek pochówku bardzo często spoczywa na pozostałym przy życiu małżonku zmarłego, który sam jest osobą w podeszłym wieku i utrzymuje się ze skromnej emerytury - podkreśla w liście jego autor, Sławomir Pawlik.

Papież Franciszek ostatnią nadzieją dla społeczności

Mieszkańcy już wcześniej starali się nagłaśniać swoją patową sytuację. Pisma trafiły do Archidiecezji Łódzkiej i samego abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszy z adresatów wysokie koszty zrzucił m.in. na opłaty za wywóz śmierci oraz media a drugi - nie odpowiedział wcale.

- W związku z brakiem reakcji kurii na nasze prośby, oraz z brakiem jakiejkolwiek reakcji Konferencji Episkopatu Polski, nasi pracujący w tej sprawie pro publico bono adwokaci z kancelarii https://gm-adwokaci.pl/ przygotowali i wysłali list do papieża Franciszka. Liczymy na to, że papież Franciszek , w przeciwieństwie do naszych biskupów zainteresuje się sprawą i podejmie decyzję korzystną dla mieszkańców miasta. Liczymy i wierzymy również na dostarczenie listu bezpośrednio papieżowi, co może być wiarą w cuda - czytamy na fanpage`u "Stop cmentarnemu wyzyskowi".

Treść listu zamieszczamy poniżej. O pazerności części duchownych pisaliśmy już wcześniej w artykule "Grobowy biznes. Ujawniamy przypadki nadużyć, które w kościele stanowią tajemnicę poliszynela".

Papież Franciszek adresatem listu mieszkańców polskiego miasta

Papież Franciszek adresatem listu mieszkańców polskiego miasta

ZOBACZ TAKŻE:

1. Emerytura stażowa coraz bardziej realna. Tysiące Polaków skończy pracować w wieku 53 lat

2. Rozwód w rodzinie królewskiej, jest oficjalne potwierdzenie. Królowa jest wściekła

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Aktorka legendarnego serialu na TVP ma nowotwór w ostatnim stadium. Wystosowała poruszający apel do swoich fanów

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News