Papież Franciszek podjął istotną decyzję w sprawie sakramentów.. pixabay/gunthersimmermacherŹródło: pixabay/gunthersimmermacher
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Lipca 2020

ABC News: Papież Franciszek podjął zaskakującą, przełomową decyzję. Całkowicie odmieni oblicze ślubów, ale jest haczyk

Papież Franciszek podjął niezwykle istotną decyzję w sprawie udzielania sakramentów przez osoby świeckie. Przygotowany przez Ojca Świętego dokument za przedstawicielami Watykanu opublikowały zachodnie media. Wynika z niego, w jakich sytuacjach propozycję można by uznać za właściwą.

Szczegóły dokumentu autorstwa papieża Franciszka za Fox News oraz ABC News przytacza portal o2.pl. Jak czytamy, pismo zostało wydane przez watykańskie Biuro Stolicy Apostolskiej ds. Duchowieństwa. Wynika z niego, że głowa Kościoła katolickiego wyraża zgodę, by w pewnych szczególnych sytuacjach, a także ze specjalnym zezwoleniem, za celebracją sakramentów stały osoby świeckie.

O pierwszej żonie Jacka Kurskiego wciąż wiadomo bardzo niewiele. Media dotarły do zaskakujących faktówO pierwszej żonie Jacka Kurskiego wciąż wiadomo bardzo niewiele. Media dotarły do zaskakujących faktówCzytaj dalej

Papież Franciszek z przełomową decyzją

Ściśle zaznaczono, rzecz jasna, warunki, jakie muszą ulec spełnieniu, by osoby świeckie mogły brać czyny udział w udzielaniu sakramentów. Pierwszym z nich musi być brak dostępnych księży bądź diakonów w miejscu, w którym ów sakrament miałby zostać przeprowadzony. O2 wskazuje, że zgodę na wyjątek wyrazić muszą ponadto biskupi oraz Stolica Apostolska.

Koniec emerytur dla księży? Polacy wyrazili jasne stanowiskoKoniec emerytur dla księży? Polacy wyrazili jasne stanowiskoCzytaj dalej

Treść dokumentu cytowały już uznane zachodnie media. "Tam, gdzie brakuje kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny może oddelegować osoby świeckie do pomocy przy zawieraniu małżeństw", czytamy w watykańskim komunikacie, którego szczegóły przytacza Fox News.

Co więcej, jak wskazano, udział osób świeckich może zostać dopuszczony również w przypadku celebracji sakramentu chrztu oraz uroczystości pogrzebowych. Ludzie niebędący duchownymi mogą ponadto wygłaszać kazania w trakcie nabożeństw. Decyzję, po akceptacji przez Watykan, podpisać musi dodatkowo miejscowa Kongregacja Episkopatu. Warto zaznaczyć, że nie wyrażono jednak zgody na wygłaszanie homilii.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rodzinie na środku autostrady zepsuł się samochód. To co zrobili później zakrawa na żarty (WIDEO)
2. Nie musisz pędzić 100 km/h, żeby fotoradar zrobił ci zdjęcie. Teraz wystarczy o wiele mniej, żeby dostać mandat

"Jednak w żadnym wypadku świeccy nie mogą wygłaszać homilii podczas sprawowania Eucharystii", zaznaczono w komunikacie przytaczanym z kolei przez ABC News. W dokumencie zachęcono też parafie do bardziej dynamicznego wypełniania misji ewangelizacyjnej Kościoła, przy jednoczesnym mniejszym "skupieniu się na sobie", co koresponduje z życzeniem papieża Franciszka, wskazuje abcnews.go.com.

Komunikat zawiera również porady dotyczące zachowania księży w trakcie delikatnego procesu przekazywania duchownym pieniędzy po pogrzebie, ślubie bądź mszy świętej odprawianej ku pamięci zmarłego parafianina.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające zachowanie kobiety w autobusie. Wszystko się nagrało [wideo]
  2. Wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne jest szkodliwe? Eksperci są zgodni
  3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
  4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
  5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
  6. Cała rodzina spała w namiocie. Nagle rozpoczął się koszmar, na oczach dziecka było o krok od tragedii

Źrodło: o2.pl / ABC News / Fox News