Papież Franciszek adresatem kolejnego listu z Polski. "Prosimy o stanowczą reakcję"
Papież Franciszek został poproszony o interwencje przez posłanki i posłów Lewicy „w sprawie niewystarczających, a nawet czasem, lekkomyślnych działań podejmowanych przez hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce w obliczu epidemii koronawirusa”. Pod listem podpisali się kolejno: Maciej Kopiec, Anita Kucharska-Dziedzic, Monika Falej, Hanna Gill-Piątek, Katarzyna Kotula, Katarzyna Ueberhan, Paweł Krutul, Robert Obaz i Marek Rutka.
Na liście podpisali się głównie posłowie i posłanki Lewicy, również Hanna Gill-Piątek, która już wcześniej starała się wpłynąć na decyzję hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce. Apelowała do Episkopatu i Prymasa Polski.
Papież Franciszek wpłynie na decyzję hierarchów Kościoła Katolickiego?
Hannie Gill-Piątek oraz innym posłankom i posłom chodzi o odwołanie zgromadzeń w kościołach w związku z pandemią koronawirusa.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Szefowa sztabu Dudy w złym stanie zdrowia. Rezygnuje z funkcji
2. Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy
– Wierni modlą się w intencji zakażonych wirusem na dodatkowych mszach, w świątyniach nie przestrzega się zalecanego dystansu, większość uczestniczy w Eucharystii, co wszystko jest zachowaniem wysoce ryzykownym czy wręcz proepidemicznym. A przecież od wielu dni GIS zaleca unikanie dużych skupisk ludzkich - mówiła posłanka.
– Pierwszą ofiarą śmiertelną w Polsce była żona zakażonego szafarza. Do dziś Episkopat Polski nie wydał decyzji odwołujących nabożeństwa, mimo że w kraju zamknięto szkoły, uczelnie wyższe, odwołano imprezy kulturalne, wystawy, festiwale i inne wydarzenia publiczne, a Minister Zdrowia apeluje, aby nabożeństwa oglądać w telewizji i Internecie – dodała.
Treść listu brzmi następująco:
"Wasza Świątobliwość
Od kilku miesięcy świat zmaga się z pandemią SARS-CoV-2, zwanego koronawirusem. W Polsce liczba zarażonych wzrasta z godziny na godzinę. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Wszelkie działania prewencyjne ratują zdrowie i życie obywateli.
Jedynym opiniotwórczym środowiskiem, z kapitałem zaufania społecznego, które nie zdecydowało się wesprzeć działań zmniejszających ryzyko zakażenia, szczególnie wśród osób najbardziej zagrożonych ze względu na wiek, jest największy związek wyznaniowy w Polsce – Kościół Katolicki. I to mimo usilnych próśb i apeli płynących z różnych środowisk. Episkopat Polski nie zwraca uwagi na zalecenia lekarzy ani nie kopiuje wskazań włoskiego Kościoła, który słusznie zaprzestał odprawiania spotkań liturgicznych w świątyniach.
Wierni modlą się w intencji chorych na dodatkowych mszach, w świątyniach nie przestrzega się wymaganego dystansu i uczestniczy w Eucharystii, co jest zachowaniem proepidemicznym. Pierwszą ofiarą śmiertelną w Polsce była żona zakażonego szafarza. Do dziś Episkopat Polski nie wydał decyzji odwołujących nabożeństwa, mimo że w kraju zamknięto szkoły, uczelnie wyższe, odwołano imprezy kulturalne, wystawy, festiwale i inne wydarzenia publiczne.
Ojcze Święty, jako parlamentarzyści, w imieniu polskich obywatelek i obywateli, zwracamy się z prośbą o wsparcie, pomoc i stanowczą reakcję w związku z bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Prosimy o to Waszą Świątobliwość, kierując się troską o życie i zdrowie ludzkie i mając na uwadze fakt, że profilaktyka jest kluczowa dla opanowania pandemii".
ZOBACZ TAKŻE:
- Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
- Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady
- Czy sklepy i apteki będą zamknięte? Pewne ograniczenia dla Polek i Polaków
- Polskie kościoły nadal otwarte. Prymas poleca msze do 50 osób
- TVP przyłapana na kłamstwie. Chodzi o działania ws. wirusa
- Z ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na Ukrainę