papież franciszek. Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East NewsŹródło: Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 12 Lipca 2020

Papież Franciszek zrozpaczony i zasmucony decyzją. Miał nadzieję, że będzie zupełnie inaczej, chodzi o dalsze losy Hagia Sophia

Papież Franciszek jest bardzo smutny, ponieważ spodziewał się zupełnie innej decyzji w sprawie Hagia Sophia w Stambule. W piątek prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan ogłosił, że muzeum Hagia Sophia będzie przekształcone w meczet.

Franciszek powiedział, że cały czas myśli o tej sprawie.

Poszukiwana puma wraz z właścicielem. Ujawniono porażające fakty nt. całej sprawy, możliwe, że zwierze się męczyPoszukiwana puma wraz z właścicielem. Ujawniono porażające fakty nt. całej sprawy, możliwe, że zwierze się męczyCzytaj dalej

Papież Franciszek: "Jestem bardzo zasmucony"

Franciszek nie ukrywa, że miał nadzieję na inną decyzję.  - Jestem bardzo zasmucony - wyznał wprost. Okazuje się, że niedawno turecki sąd postanowił unieważnić decyzję rządu pochodzącą z 1934 roku. Przekształcono wtedy znajdujący się tam kościół w muzeum.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zaskakująca wpadka na żywo w RMF FM. Dziennikarz był przekonany, że nikt go nie słyszy, a wciąż pozostawał na antenie
2. Są ofiary, żywioł nie miał litości. Nasi sąsiedzi walczą z dramatem

Hagia Sophia w przeszłości był świątynią chrześcijańska, później zamieniona muzeum do lipca 2020. Budynek został wzniesiony z zamiarem pełnienia funkcji kościoła - jako kościół Mądrości Bożej (zwany też Wielkim Kościołem). W przeszłości była to najważniejsza rangą świątynia w Cesarstwie Bizantyńskim. Odbywały się tam modły i przede wszystkim koronacje cesarzy bizantyjskich. Miejsce było uważane jako wzór tzw. świątyni doskonałej oraz symbolem Kościoła bizantyńskiego.

24 lipca już będą odbywały się tam modlitwy muzułmańskie. Erdogan na swoim koncie na Twitterze przekazał podpisany przez siebie dekret, z którego wynika, że przekaże kontrolę nad meczetem Ayasofya. 

"Hagia Sophia była miejscem otwartości, spotkania i inspiracji dla ludzi ze wszystkich narodów" - pisał Ioan Sauca w sobotę w liście.

Papież Franciszek intensywnie myśli o świątyni i jest zaniepokojony taką decyzją. Przypomnijmy też, że od stuleci w Turcji 98,3% społeczeństwa wyznaje Islam, 1,2% to osoby niewierzące, a 0,5% to inne religie, w tym chrześcijaństwo. 

ZOBACZ TAKŻE: