Papież Franciszek apeluje do wiernych: szczepcie się!. Wikimedia Commons/governortomwolfŹródło: Wikimedia Commons/governortomwolf
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 10 Stycznia 2021

Papież Franciszek apeluje do wiernych i nie tylko. Uważa, że każdy powinien się zaszczepić, z etycznego punktu widzenia

Papież Franciszek zaapelował do wiernych, by ci, jeśli tylko będą mieli taką możliwość, zaszczepili się przeciwko Covid-19. Uważa, że to właśnie dbanie o bliźniego powinno teraz przyświecać wszystkim chrześcijanom. Jak powiadomił, sam również jest już w kolejce do szczepienia.

  • Papież Franciszek stracił niedawno ze względu na powikłania po COVID-19 bliskiego mu lekarza
  • Apelował, by ci, którzy mają możliwość się zaszczepić, uczynili to
  • Poinformował również, że niedługo sam się zaszczepi.

Papież Franciszek wskazał również na historycznym przykładzie, jak szczepionki pomogły w walce z polio.

Papież Franciszek apeluje do wiernych: szczepcie się!

Watykan podał informację o śmierci osobistego lekarza papieża Franciszka.  Fabrizio Soccorsi chorował na nowotwór, ale do jego śmierci doprowadziły komplikacje po przejściu Covid-19. Soccorsi został osobistym lekarzem Franciszka w 2015 roku, zasiadał też na ważnych kościelnych stanowiskach.

Ta śmierć oraz coraz głośniejsze wołania i problemy z różnych stron świata mówiące o wątpliwościach dotyczących szczepionki sprawiły, że papież Franciszek zdecydował się na apel do wiernych. Jego zdaniem zaszczepić, w miarę swoich możliwości, powinien się każdy.

- Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to opcja etyczna, bo stawką jest nasze zdrowie, życie, także życie innych - mówił. 

129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowane129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowaneCzytaj dalej

Zapowiedział również, że zacznie od siebie - kampania szczepień w Watykanie ma rozpocząć się od połowy stycznia. 

- Ja zapisałem się, trzeba to zrobić- oznajmił. 

Papież Franciszek przypomniał o tym, co działo się, nim powstała szczepionka na polio

Bardzo częstym przykładem podawanym przez naukowców, który świadczy o niezwykle ważnej wizji szczepień, są szczepionki na polio. Również Franciszek postanowił się do nich odwołać.

- Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, był kryzys z zachorowaniami na polio, a wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić - opowiadał. 

- Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek: przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć? - dodał. 

- Istnieje samobójczy negacjonizm, którego nie potrafię wyjaśnić, bo dzisiaj trzeba przyjąć szczepionkę - ubolewał.

Podobny problem panuje również w Polsce, gdzie nie tylko osoby świeckie, ale również księża przestrzegają przed szczepieniem. Czy apel papieża będzie miał na nich jakikolwiek wpływ?

źródło: [tvn24.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: