Papież Franciszek. AFP/EAST NEWSŹródło: AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 10 Stycznia 2021

Emocjonalna modlitwa papieża Franciszka za ofiary szturmu na Kapitol. Wspomina o przemocy i mówi wprost

W ostatnią niedzielę papież Franciszek zaapelował o modlitwę w intencji zmarłych w wyniku zamieszek na terenie amerykańskiego Kapitolu. Hierarcha Kościoła katolickiego nie owijał w bawełnę i wprost potępił przemoc, jako zjawisko autodestrukcyjne.

  • Od 6 stycznia nie milkną echa o dramatycznych wydarzeniach w Kapitolu. W wyniku zamieszek zmarło aż 5 osób
  • Głos w sprawie zabrał sam papież Franciszek. Kapłan obiecał modlitwę za ofiary przemocy 
  • „Wzywam władze państwowe i cały naród o zachowanie wysokiego poczucia odpowiedzialności” - wskazywał hierarcha

- Modlę się za tych, którzy stracili życie w tych dramatycznych chwilach; to pięć osób. Powtarzam, że przemoc jest autodestrukcyjna. Zawsze. Nie zyskuje się na przemocy, a wiele się traci - mogliśmy usłyszeć w dzisiejszym przemówieniu papieża Franciszka, cytowanym przez PAP.

Do tragedii duszpasterz odniósł się chwilę po modlitwie Anioł Pański prosto z papieskiej biblioteki 

W ostatnią niedzielę papież Franciszek wydał ważne stanowisko ws. zamieszek w Kapitolu

Głowa Kościoła katolickiego wezwała władze Stanów Zjednoczonych do promowania pojednania narodowego. Papież Franciszek wskazywał, że demokracja, czy wolność są ideami wpisanymi w DNA kraju. Zaapelowano również o zachowanie wysokiego poczucia odpowiedzialności. 

 - Niech Niepokalana Dziewica, patronka Stanów Zjednoczonych Ameryki pomoże podtrzymywać kulturę spotkania i troski jako najlepszą drogę budowania razem dobra wspólnego - głosił hierarcha, cytowany przez dziennikarzy PAP. - I niech czyni to ze wszystkimi, wszystkimi zamieszkującymi tę ziemię - dodawał.

129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowane129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, wojsko i policja zaangażowaneCzytaj dalej

Papież Franciszek będzie modlić się nie tylko za zmarłych, ale też za ich bliskich. - Chcę natomiast zapewnić o mojej modlitwie za te zapisane dzieci, za ich rodziców, ojców i matki chrzestne - deklarował. 

Przypomnijmy, że do zamieszek doszło, gdy amerykański Kongres zgromadził się na Kapitolu, by ostatecznie zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich. Na kilka godzin przed posiedzeniem Donald Trump zwołał pilną konferencję prasową. Polityk po raz kolejny podważył wyniki głosowania. 

Zwolennicy Donalda Trumpa, po wdarciu się na teren Kongresu, wdali się w bijatykę ze służbami. W ruch poszedł gaz łzawiący i granaty hukowe. Część z protestujących była uzbrojona. 

W wyniku akcji zmarło aż 5 osób, w tym Ashli Babbit, która służyła w Siłach Powietrznych Air Force. 

Działanie manifestujących potępił między innymi ustępujący wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [PAP]