Papież Franciszek. (zdj. Il. ) ; Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 2 Września 2020

Papież Franciszek zwrócił się do Polek i Polaków. Ważny apel głowy Kościoła

Papież Franciszek przemówił do wiernych przed Pałacem Apostolskim. Hierarcha Kościoła katolickiego zaapelował do Polek i Polaków. Mówił o miłości, zasługach "Solidarności" oraz nowej mentalności. Jego słowa wywołały niemałe emocje.

Polska jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie. Polscy duchowni są jednak o wiele bardziej konserwatywni od innych kapłanów. Deklaracje papieża Franciszka o równości i tolerancji nie przypadły do gusty niektórym katolikom. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, głowa Kościoła pierwszy raz od pół roku zorganizował audiencję generalną. W wydarzeniu wzięła udział mała grupa chrześcijan. Na spotkanie z papieżem zaproszono jedynie oficjalne delegacje z poszególnych państw. 

Dino rośnie w siłę i przebiło już nawet największe firmy. O co chodzi?Dino rośnie w siłę i przebiło już nawet największe firmy. O co chodzi?Czytaj dalej

Papież Franciszek przemówił od Polaków. Odniósł się do słów Jana Pawła II

Polska Agencja Prasowa dokonała transkrypcji z wystąpienia głowy Kościoła. Franciszek przypomniał o 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Mówił między innymi o pierwszeństwie życia nad przywłaszczaniem dóbr. - Słowo "solidarność" nieco się zużyło i czasami bywa źle interpretowane, ale oznacza o wiele więcej, niż jakiś sporadyczny gest hojności. Wymaga uformowania nowej mentalności, kierującej się pojęciami wspólnoty, pierwszeństwa życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niektórych - deklarował papież. Wskazał też, że powstanie "Solidarności" zaainicjowało wiele zmian politycznych na naszym kontynencie.

Kotlet schabowy wychodzi zbyt twardy? Jeden prosty trik sprawi, że stanie się miękki i soczystyKotlet schabowy wychodzi zbyt twardy? Jeden prosty trik sprawi, że stanie się miękki i soczystyCzytaj dalej

Ważna, historyczna rocznica została zauważona nie tylko Polsce. Jak widać, również w Watykanie doceniono ciężką walkę Polek i Polakow z władzami PRL-u. - Drodzy bracia i siostry, w minionych dniach w Polsce obchodzono 40-lecie porozumień, które jako owoc solidarności uciśnionych, dały początek Związkowi Zawodowemu Solidarność i historycznym przemianom politycznym w waszym kraju i w Europie Środkowej - deklarował papież Franciszek. Głowa Kościoła, jak podaje Polska Agencja Prasowa, przypomniała, że wszyscy "żyjemy w jednym domu". Zdaniem duchownego każdy z nas powinien bezinteresownie troszczyć się o drugiego człowieka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dramatyczne informacje dotarły do mediów. Nie żyje gwiazdor, znaleziono jego ciało
2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
3. Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych

Papież Franciszek w swoim wystąpieniu wspomniał o rozwijającym się kryzysie epidemicznym. Odniósł się też do słów Jana Pawła II. Zaapelował do wiernych o miłość i wierność temu uczuciu. - Dziś mówimy o solidarności w kontekście pandemii. Zawsze aktualne jest to, co powiedział święty Jan Paweł II: Nie ma solidarności bez miłości. Więcej nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania - wskazywał papież Franciszek w wystąpieniu przytoczonym przez Polską Agencję Prasową. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Ministerstwo nakazało usunąć artykuł o pedofilii w Kościele
  3. Powrót do szkół 1 września wcale nie jest bezpieczny? Rodzice nie kryją obaw i wątpliwości, mówią wprost
  4. Publicysta Radio Maryja namawia do użycia amunicji wobec LGBT. Wcześniej obrażał ofiarę księdza-pedofila
  5. Mateusz Morawiecki przyłapany na gorącym uczynku. Jego zasady nie obowiązują?
  6. Od dzisiaj zakaz. Trzeba wiedzieć, jest wyjątek

Źródło: [Polska Agencja Prasowa]