Benedykt XVI i Jan Paweł II. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Benedictus_XVI_-_General_audience_-_Vatican_-_Jan_16,_2013.jpg
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Benedictus_XVI_-_General_audience_-_Vatican_-_Jan_16,_2013.jpg
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Stycznia 2020

"Jestem u kresu życia". Co się dzieje z Benedyktem XVI?

Papież Benedykt XVI ma już 93 lata. W udzielonym dziennikarzom Muenchner Merkur i Bayerischer Rundfunk wywiadzie emerytowany papież przyznał, że bardzo tęskni za rodzinnym krajem, jednak niestety jest już zbyt słaby, by podróżować.

– Sercem będę zawsze związany z Bawarią i wieczorem zawsze polecam nasz kraj Panu Bogu – przyznał Joseph Ratzinger. Papież zaznacza, że bardzo tęskni za swoim krajem, jednak zdaniem Georga Gaensweina, sekretarza Benedykta XVI, duchowny jest już niestety zbyt słaby, by mógł znieść trudy podróży. Dodaje, że niemiecki papież wielokrotnie podkreśla, iż w swoim sercu wędruje po swojej ojczyźnie.

Jak podaje tygodnik "Wprost", Ratzinger tęskni za krajem do tego stopnia, że opiekujące się nim zakonnice musiały nauczyć się, jak przyrządzać tradycyjne bawarskie dania. Papież uwielbia również pochodzące z Bawarii słodycze.

Dziennikarz Dziennikarz "Gazety Wyborczej" został dotkliwie pobity. Trafił do szpitalaCzytaj dalej

Papież Benedykt XVI: jestem już starym człowiekiem

Dziennikarze spytali Benedykta XVI o stan jego zdrowia. Przypomnijmy, że papież miał abdykować w 2013 roku właśnie ze względu na problemy zdrowotne. Duchowny przyznaje, że "jest już starym człowiekiem, będącym u kresu swojego życia". Pomimo tego nadal stara się rozpoczynać dzień od specjalnej mszy świętej w klasztornej kaplicy. Próbuje również pracować. Zaznacza, że nie może już pisać długich tekstów, ale ograniczenie to stara się sobie rekompensować wzmożonym czytaniem. Jego półki uginają się od książek.

Namiastkę rodzinnego domu papież odnajduje w odwiedzinach brata Georga, który przyjeżdża do Ratzingera cztery razy do roku.

Duchowny zaznacza, że często modli się za powodzenie swojego następcy, papieża Franciszka, oraz całego Kościoła. Przyznaje, że nigdy nie żałował decyzji o rezygnacji z pozycji głowy Stolicy Apostolskiej. – To była dobra decyzja. Jestem w całkowitej zgodzie ze sobą – zapewnia Benedykt XVI.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytów

2. Nieleczony kaszel może prowadzić do poważnych chorób. Nie powinniśmy go bagatelizować

3. Dziennikarz TVP odleciał. Dziwny wywód na temat seksu i stron dla dorosłych

4. Tadeusz Rydzyk dostanie szału. Radio Maryja pojawi się w zagranicznym filmie

5. Uzbrojony mężczyzna wtargnął do gmachu TVP i zmuszał pracowników do emisji na żywo. Zapomniana historia

6. Magda Gessler zrobiła im rewolucję, a potem wbiła nóż w plecy? Ludzie są oburzeni, największy skandal w okolicy