papierosy mentolowe. Wallpaper FlareŹródło: Wallpaper Flare
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 14 Maja 2020

Już w środę na stałe zniknie ze sklepów popularny produkt. Decyzja może wywołać ryzykowne skutki

Papierosy mentolowe zostaną w środę całkowicie wycofane ze sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Co ciekawe, aż połowa palaczy nie wie, że to nastąpi. Ci, którzy wiedzą, w sporej części chcą sięgnąć po papierosy z przemytu, a to może skutkować olbrzymimi problemami.

Już 20 maja 2020 roku zostanie na ternie Unii Europejskiej wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży papierosów o smaku mentolowym. Zakaz jest efektem polityki zwalczania nałogów tytoniowych, postulowanej przez Wspólnotę. Nie będzie dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Pilne informacje dla uczniów i rodziców. Wszystko się zmieni, lekcje będą wyglądały całkowicie inaczejPilne informacje dla uczniów i rodziców. Wszystko się zmieni, lekcje będą wyglądały całkowicie inaczejCzytaj dalej

Papierosy mentolowe - niebezpieczny czarny rynek

Z badania przeprowadzonego przez Forum Konsumentów wynika, że 51 proc. palaczy nie wie o wprowadzeniu zakazu. Jednocześnie 20 proc. ankietowanych deklaruje, że po wycofaniu ze sklepów papierosów smakowych będzie je kupować na czarnym runku. Aż 30 procent sprzedawanych w Polsce papierosów to te mentolowe.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W nocy zrobi się niebezpiecznie, lepiej mieć się na baczności. To nie koniec złych informacji od Instytutu
2. Ile zarabia premier Mateusz Morawiecki? Znalezienie informacji o jego zarobkach jest wyjątkowo trudne

Zdaniem ekspertów może być to bardzo niebezpieczne dla budżetu, który w sytuacji panującego obecnie kryzysu jest potencjalnie szczególnie wrażliwy na uderzenia. - Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa - mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlowej w rozmowie z Polsat News. - Ważne jest budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości - dodaje.

To nie koniec problemów. Czarny rynek papierosów oznacza również brak jakiejkolwiek kontroli nad produkcją czy transportem (a w zasadzie - przemytem). Rodzi to olbrzymie zagrożenia dla samych palaczy. - Za naszą wschodnią granicą nie zostaje w żaden sposób ograniczona podaż tych papierosów. Znajdują się tam fabryki, które produkują papierosy z przeznaczeniem na przemyt. Szara strefa to nie jest tylko kwestia tego, że przysłowiowa mrówka zapakuje karton czy dwa do samochodu osobowego. Głównym problemem jest to, że istnieją potężne fabryki o ogromnych mocach produkcyjnych, które produkuję papierosy z definicji przeznaczone na przemyt i wprowadzenie ich do obrotu w innych krajach - komentuje wiceprezes PiH - Zdarza się, że w papierosach z takich miejsc znajdujemy fragmenty szkła, opiłki metalu czy trutki na szczury. Łatwo sobie wyobrazić, co może się stać, jeżeli konsument będzie inhalował taki produkt. Wielki apel o niekorzystanie z wyrobów szarej strefy - mówi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pamiętacie komputer Commodore 64? Zobaczcie polską reklamę z 1990 roku, od której łza w oku się kręci
  2. Górnicy jadą do Warszawy. Będzie wielki protest w stolicy
  3. Uczniowie wracają do szkoły? Nagła decyzja i pilne oświadczenie
  4. Pamiętacie dyrektora z Biebrzy, który robił wielkie oczy na Morawieckiego? Właśnie został zwolniony
  5. Pielęgniarka nie miała wyboru i musiała skłamać w sprawie zakażenia. Powód wprowadza w osłupienie
  6. Wielka zmiana o północy. Pierwsze granice zostały otwarte

Źródło: Polsat News

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News