TVP1 wyemituje film dokumentalny "Papcio Chmiel".. Jan BIELECKI/East NewsŹródło: Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 22 Stycznia 2021

Jacek Kurski oficjalnie poinformował. TVP specjalnie zmienia ramówkę, pokażą niezapowiadany film

Zmarł Henryk J. Chmielewski, rysownik i autor komiksów z serii "Tytus, Romek i A'Tomek", znany także jako Papcio Chmiel. Wpis pożegnalny opublikował w związku z tym prezydent RP Andrzej Duda. Z kolei prezes TVP Jacek Kurski poinformował o zmianie ramówki TVP1. O godzinie 20:10 stacja wyemituje poświęcony rysownikowi film dokumentalny pt. "Papcio Chmiel".

  • Zmarł Papcio Chmiel, twórca serii "Tytus, Romek i A'Tomek"
  • Twórcę pożegnał prezydent RP Andrzej Duda
  • Jacek Kurski poinformował o zmianie ramówki TVP1
  • Stacja wyemituje dziś o godz. 20:10 film dokumentalny "Papcio Chmiel"

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, grafik, rysownik i twórca kultowej serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek", znany odbiorcom także pod pseudonimem Papcio Chmiel. W chwili śmierci Papcio Chmiel miał 97 lat

Jak podaje rmf24.pl, urodzony 7 czerwca 1923 roku w Warszawie Papcio Chmiel był w trakcie II wojny światowej członkiem Armii Krajowej (AK) i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. - Do AK wciągnął mnie mój kolega Janusz Mierkowski, kolega ze Szkoły Budownictwa Wodnego i Lądowego, to była jedyna szkoła, liceum, na które pozwolili Niemcy. Mieściła się na ulicy Koszykowej. Obecnie tam jest gmach architektury - tłumaczył Papcio Chmiel w przywoływanej przez rmf24.pl relacji dla Archiwum Historii Mówionej.

Karierę rysownika Papcio Chmiel rozpoczął w roku 1947, podejmując pracę w czasopiśmie "Świat Przygód". Jednak dopiero 10 lat później, w roku 1957, zaczęła się ukazywać seria komiksowa "Tytus, Romek i A'Tomek", która przyniosła mu największą sławę i - jak podaje onet.pl - rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy.

- Był współtwórcą wyobraźni całego pokolenia. I kochał młodych ludzi - powiedział w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą, dziennikarką RMF FM, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. O wpływie Papcia Chmiela na rzesze Polaków świadczą także spływające po jego śmierci noty pożegnalne i kondolencje.

Zaskakująca wpadka w Wiadomościach TVP. Dziennikarz wpadł w popłoch, zapadła głucha ciszaZaskakująca wpadka w Wiadomościach TVP. Dziennikarz wpadł w popłoch, zapadła głucha ciszaCzytaj dalej

O śmierci kultowego rysownika poinformował na Twitterze nawet prezydent RP Andrzej Duda. "Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski - rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP" - czytamy we wpisie prezydenta.

TVP wyemituje film "Papcio Chmiel"

Na wieści o śmierci twórcy komiksów z serii "Tytus, Romek i A'Tomek" zareagował na Twitterze także prezes TVP Jacek Kurski. "W związku ze śmiercią Henryka J. Chmielewskiego zmieniamy ramówkę: dziś o 20.10 w TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Papcio Chmiel” – o wielkim artyście i patriocie. W ten sposób Telewizja oddaje hołd człowiekowi, na którego twórczości wychowały się pokolenia Polaków. Zapraszamy" - czytamy we wpisie Kurskiego. 

W komentarzach pod wpisem Kurskiego niektórzy zauważają złośliwie, że to już kolejna niespodziewana zmiana w ramówce TVP w ostatnich dniach. W środę, 20 stycznia, o godzinie 21 TVP1 miało wyemitować opowiadający o katastrofie smoleńskiej film Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia".

Transmisja filmu została jednak w ostatniej chwili wstrzymana. "Do Telewizji Polskiej wpłynęły zastrzeżenia natury formalno – prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych" - czytamy w komunikacie Centrum Informacji TVP.

Sama reżyserka potraktowała jednak wstrzymanie emisji filmu jako wyraz ugięcia się TVP pod naciskami politycznymi. "Po zapewnieniach dyrekcji TVP że film zostanie wyemitowany 10 kwietnia ubiegłego roku (2020), potem w maju 2020, potem 11 stycznia 2021, w końcu 20 stycznia 2021 – nie mam nadziei, że film zostanie wyemitowany w ogóle" - napisała Ewa Stankiewicz w oświadczeniu.

Źródło: Twitter /Jack Kurski, Twitter / Andrzej Duda, onet.pl, rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: