Miley Cyrus przyznała, że jest panseksualna
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Panseksualizm: co to jest? Tożsamość, o której jest ostatnio głośno

Od jakiegoś czasu panseksualizm pojawia się w nagłówkach artykułów gwiazdorskich portali gazet. Swoją “sławę” zawdzięcza coming-outom kilku znanych osób.

Panseksualizm: co to jest? To pytanie zadawać sobie mogą zarówno osoby pozostające częścią i wspierające środowisko LGBT+, jak i będący poza tą grupą, czytelnicy tabloidów. Jakiś czas temu z szafy wyszła Miley Cyrus a jej śladami poszła m.in. Kristen Steward.


 - Zawsze nienawidziłam słowa 'biseksualna", bo ono mnie szufladkowało. Nigdy nie myślę o kimś jako o chłopaku albo o dziewczynie. Patrzę na ludzi na zupełnie innym poziomie. Swoją pierwszą relację nawiązałam z kurczakiem (...) To, jaka jestem, nie ma nic wspólnego z seksem. Jestem super otwarta, jestem panseksualna, to po prostu ja - powiedziała piosenkarka.

Panseksualista: kto to jest? Z cienia wyszła m.in Miley Cyrus


Część panseksualistów, mogła odebrać wypowiedź Miley, jako obraźliwą. Choć jej słowa o kurczaku były najprawdopodobniej rodzajem żartu, warto wspomnieć, że większość reprezentantów tej tożsamości płciowej stanowczo odżegnuje się od zoofilii, pedofilii, czy nekrofilii. Podkreślają, że są zainteresowane tylko i wyłącznie wchodzeniem w dobrowolne relacje seksualne z dorosłymi ludźmi.


Dlaczego w ogóle muszą to robić? Panseksualizm jest tożsamością płciową, nie ograniczającą się do konkretnej płci, bądź innej tożsamości. Innymi słowy, osoba panseksualna, może nawiązać relację seksualną i/bądź romantyczną zarówno z kobietą, mężczyzną, osobą transseksualną, cisseksualną, czy niebinarną. 


Słowo panseksualizm nie odnosi się jednak wyłącznie do tożsamości płciowej. Wykorzystywane jest co najmniej w jeszcze jednym kontekście.


Panseksualizm: co to jest?


Panseksualizm można zdefiniować również, jako pogląd, według którego popęd seksualny jest motorem wszelkich, ludzkich działań. Brakuje jednak dowodów naukowych na słuszność tego twierdzenia. Teorię wiąże się czasem z poglądami Sigmunda Freuda.


Sama etymologia pojęcia łączy dwa słowa: pan (wszystko) i, oczywiście, seksualność. Po deklaracjach Miley Cyrus, Kristen Stewart i innych gwiazd, coraz więcej osób określa swoją tożsamość, jako panseksualną. Środowisko wytworzyło własną symbolikę, oraz, podobnie jak przedstawiciele innych liter wchodzących w skład LGBT+, ma swoją flagę. 


Czym różni się panseksualizm od biseksualizmu?


Panseksualizm często utożsamiany jest, bądź mylony z biseksualizmem. Pozostaje jednak znacznie szerszym pojęciem. Osoby biseksualne to zazwyczaj te, które odczuwają pociąg seksualny i romantyczny w stosunku do osób binarnych, a więc, w uproszczeniu, deklarujących się, jako stuprocentowi mężczyźni, bądź kobiety. Panseksualizm dodaje do tego wszelkie tożsamości queerowe i niebinarne, takie, jak chociażby agenderyzm.


Panseksualizm, jako pojęcie parasolowe, jest też, zwyczajnie, użyteczne dla osób niebinarnych, którym trudno mówić o sobie, jako “gejach”, czy “lesbijkach”.