Pandemia mogła mieć bezpośrednie przełożenie na naszą kondycję psychiczną.. (zdj.il.) pixabay/7277685Źródło: (zdj.il.) pixabay/7277685
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Maja 2020

Pandemia źle wpływa na psychikę ludzką? Ekspert tłumaczy, z czym wiąże się okres epidemii dla wielu z nas

Pandemia, a konkretniej warunkowana nią izolacja społeczna mogła mieć bezpośrednie przełożenie na naszą kondycję psychiczną. Prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, w rozmowie z Polsat News nie pozostawia wątpliwości: "Brak bezpośredniego kontaktu z innymi osobami to obiektywny stresor, który zaburza nasze funkcjonowanie psychologiczne".

W rozmowie z Piotrem Witwickim ekspert z dziedziny psychiatrii apelował, byśmy powracając do normalnego funkcjonowania po tak długiej przerwie, zachowali racjonalność. – Realne zagrożenie należy zderzać z obiektywną informacją. Przestrzegając zasad higieny osobistej i stosując maseczkę w miejscach publicznych, jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować – przekazał na antenie Polsat News.

Jako największy problem w czasie epidemii, o którym donosili pacjenci, prof. Gałecki wskazał brak kontaktu z drugim człowiekiem. – Nawet nie po to, by z nimi rozmawiać, ale po prostu być. Szczególnie ważny element jest to dla osób cierpiących na zaburzenia nastroju, osobowości czy inne, gdzie często występuje trudność w kontaktach interpersonalnych wynikająca z różnych przyczyn, np. lęku, obawy, poczucia bycia niezrozumianym. W tej sytuacji ograniczanie kontaktu nie jest wcale rozwiązaniem, wręcz przeciwnie powoduje wzmożone napięcie związane z nasilaniem się poczucia wyobcowania oraz samotności – zapewnił.

Tatry. Niespotykana anomalia pogodowa, nagle zapanowała zima i spadł śnieg. Co się dzieje?Tatry. Niespotykana anomalia pogodowa, nagle zapanowała zima i spadł śnieg. Co się dzieje?Czytaj dalej

Pandemia: czy introwertycy lepiej poradzili sobie z izolacją?

Zdaniem eksperta brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi osobami może zaburzać nasze funkcjonowanie psychiczne. – Komunikacja on-line nie daje odniesienia do otoczenia, postawy ciała rozmówcy itp., nie mamy dostępu do wielu nieświadomie uzyskiwanych informacji, które odczytujemy i są ważnym elementem komunikacji. Brak tego aspektu może wywoływać lęk, obawę, niepewność – ocenił na antenie stacji.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Cena truskawek w Polsce wywołała przedziwne zjawisko. Złodzieje okradają rolników, nie do wiary
2. Zamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązania

Pandemia to przekleństwo naszych czasów? W opinii prof. Gałeckiego zjawisko może osiągnąć podobny skutek jak realna sytuacja zagrożenia. Jak przekazał, po dwóch, trzech tygodniach adaptacji przychodzą widoczne zmiany w naszym funkcjonowaniu. Dodał, że osoby, u których wcześniej odnotowano m.in. zaburzenia lękowe, zazwyczaj będą znosić to o wiele gorzej. – Należy pamiętać, że osobom, które cierpią na zaburzenia psychiczne trudniej znosić kolejne zmiany, ograniczenia.

W trakcie rozmowy próbowano także odpowiedzieć na pytanie: czy introwertycy lepiej poradzili sobie z sytuacją niż ekstrawertycy? Na wskazanie dziennikarza, że w teorii potrzebują oni mniej ludzi wokół siebie, profesor odparł: – Tylko introwertyk, to nie jest osoba, która nie lubi ludzi. On po prostu bardziej kontroluje ten kontakt i swoją ekspresję z innymi. To nie jest tak, że on może bez nich żyć. Gdyby nie było ludzi, to on nie musiałby być introwertykiem. Ten stresor jest dość podobnie odbierany, ale na innym poziomie.

Z informacji przekazanych przez kierownika Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wynika, że w związku z epidemią znaczna część przedstawicieli służby zdrowia będzie wymagała opieki psychologa. – Przykrycie tych problemów historią: jesteś lekarzem, więc musisz sobie radzić, co zresztą nie jest prawdą, może się wiązać w przyszłości z poważnymi kłopotami – zapewnił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany ekspert ocenił IV etap znoszenia obostrzeń. Kilka decyzji jest zupełnie niezrozumiałych
  2. Zwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w Otwocku
  3. Krystyna Pawłowicz obraziła publicznie dziecko, nie ma żadnych granic. Wszystko udokumentowane
  4. Loty do Polski i z Polski będą wznowione. Popularna linia lotnicza właśnie wydała nagły komunikat
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Nie do wiary, co się dzieje w polskich górach. Najstarsi mieszkańcy przecierają oczy ze zdumienia

Źródło: polsatnews.pl